Top Channel/ Navalny qëndron në burg, sulmon Putin për luftën: Do jetë disfatë historike
24/05/2022 19:44

Kundërshtari i njohur i presidentit rus Vladimir Putin, Alexei Navalny,humbi apelin kundër një dënimi me nëntë vjet burg, por nuk mungoi një sulm i ashpër kundër shefit të Kremlinit për luftën në Ukrainë. Duke e quajtur luftën e Vladimir Putin si marrëzi, ai tha se " gjykatat e qeverisë janë të ndërtuara tërësisht mbi gënjeshtra". Ai iu drejtua gjykatës në Moskë përmes një lidhjeje video nga qelia e tij. Në komentet që u ndërprenë në mënyrë të përsëritur, Navalny tha se ai e përçmonte gjykatën dhe tha se vendimet kundër tij nuk ishin të ndryshme nga gënjeshtrat e përdorura nga Presidenti Putin dhe TV shtetëror për të justifikuar luftën. "Ju do të pësoni një disfatë historike në këtë luftë që keni nisur. Ajo nuk ka asnjë qëllim apo kuptim. Pse po bëjmë luftë?" tha ai. I parë prej kohësh si kritiku më i zëshëm i Presidentit Putin në Rusi, Navalny u arrestua në momentin kur ai u kthye në shtëpi nga Gjermania pas trajtimit për një sulm thuajse fatal me agjent nervor në Siberi në gusht 2020.Ai fillimisht u burgos për dy vjet e gjysmë për thyerjen e masës së lirimit me kusht ndërsa po trajtohej në spital, por në mars iu dha nëntë vjet shtesë për mashtrim dhe shpërfillje të gjykatës. Prokurori i tha gjykatës se vendimi në mars ishte i drejtë dhe i justifikuar, por avokati mbrojtës i Navalny argumentoi se ai kishte kundërshtuar ligjin ndërkombëtar. Që kur Navalny u burgos vitin e kaluar, ai është mbajtur në një burg në Pokrov, në lindje të Moskës, por tani ai mund tw kalojw nw një burg tjetwr me regjim shumë më të rreptë dhe të drejta shumë të kufizuara për vizitat në burg.

Top Channel/Ukrainë, sulm me raketa në qendrën tregtare: NATO përgatit 300 mijë trupa!
27/06 23:22
Top Channel/Roma në darën e flakëve, alarm në kryeqytetin Italian-devijohen fluturimet nga Ciampino!
27/06 22:29
Top Channel/ Në 1 janar “tërmeti”: Kroacia përgatitet per euron, shqetësime dhe shpresë!
27/06 22:23
Top Channel/ Moska dëbon diplomatët grekë, Rusia i shpalli “non grata”
27/06 21:47
Top News- Fshtatit serb i vihet emri ‘Putin’/Admirimi për presidentin rus rritet pas luftës
27/06 21:43
Top News- ‘Rusia planifikon vrasjen Vuçiç!’/Raportet tronditëse në Serbi, presidenti nën presion
27/06 21:41
Top News- Disa vatra zjarri tronditin Romën/Panik mes banorëve, flakët pranë një kampi veror
27/06 21:39
Top Channel/ ”Falimenton” Rusia, hera e parë nga 1918-ta: Nuk paguan dot borxhin e jashtëm!
27/06 21:38
Top Channel/ CNN: Princi Charles mori valixhe me 1 milionë euro nga politikani saudit!
27/06 20:23
Top Channel/Ka ende shpresë për Bullgarinë, nisin bisedimet: Të shmangim zgjedhjet e parakohëshme!
27/06 19:37
Top Channel/Metoda e zgjerimit të BE s`po funksionon, Borell: Ballkani u lodh, blloku të reformohet!
27/06 19:35
Top News- Rusia dëbon diplomatët grekë!/Akuza Athinës se u përfshi në luftë kundër Moskës
27/06 19:22
Top News- Rusia bombardon qendrën tregtare!/Strehonte mbi 1000 civilë, masakër në Ukrainë
27/06 19:11
Top Channel/ NATO, shtim gjigand forcës së sigurisë: Tërbohen rusët- raketa mbi qendrën tregtare!
27/06 19:09
Top Channel/G7-ta “godet” naftën ruse, merret vendimi: Sanksione të reja, vihet kufi mbi cmimin!
27/06 18:52
Top News- Plani global i Perëndimit/600 miliardë dollarë për të ‘mposhtur’ Kinën
27/06 17:58
Top News – ‘Dëgjo Emanuel…!’/Publikohet telefonata Putin-Macron para luftës!
27/06 16:30
Top News – NATO 300 mijë trupa në gatishmëri/Stoltenberg zbulon planet për sigurinë e Europës
27/06 16:06
Top News – Shtëpia mes maleve e Vladimir Putin/Ku fshihet vila luksoze e presidentit rus
27/06 15:43
Top Channel/ Zelensky i drejtohet G7: Na duhen armë, lufta duhet të mbarojë para dimrit
27/06 15:22