Top Channel/ Moska dëbon diplomatët grekë, Rusia i shpalli “non grata”
27/06/2022 21:47

Rusia ka shpallur tetë diplomatë grekë "persona non grata" dhe u ka dhënë atyre tetë ditë për t'u larguar nga vendi, ka deklaruar Ministria e Jashtme ruse. Mesditën e së hënës , ambasadorja greke në Moskë , Ekaterini Nasika, u thirr në Ministrinë e Punëve të Jashtme ruse ku i është dorëzuar një notë proteste për atë që Kremlini e ka quajtur "kursin konfrontues të autoriteteve greke ndaj Rusisë, duke përfshirë furnizimin me armë dhe pajisje ushtarake për regjimin e Kievit" si dhe kundër një vendimi të Athinës për të shpallur një grup diplomatësh rusë "persona non grata". Sipas deklaratës zyrtare në faqen e ministrisë së Jashtme ruse nota e protestës që përmbante dhe vendimin për dëbimin e tetë diplomatëve grekë në Moskë ishte pasojë e drejtpërdrejtë e veprimeve jomiqësore, të cilat ka filluar vetë Athina dhe theksohet se në rast të vazhdimit të politikës anti-ruse, Kremlini ka të drejtën të përgjigjet. Më herët, shërbimi diplomatik rus e e ka quajtur Greqinë një vend të pasigurt për rusët. Siç dihet Greqia si anëtare e NATO-s dhe Bashkimit Evropian i është bashkuar sanksioneve të BE-së kundër Rusisë ndaj sulmit të saj në Ukrainë, ndërsa ka dërguar disa herë armatim në Kiev. Në përgjigje të këtij veprimi nga ana e Moskës ministria e Jashtme greke ka shprehur keqardhjen e thellë për vendimin e autoriteteve ruse. «Nuk ka asnjë bazë për vendimin e tyre për të dëbuar anëtarë të misioneve diplomatike dhe konsullore greke, të cilët, të dalluar për profesionalizmin dhe ndjenjën e lartë të përgjegjësisë, kryenin detyrat e tyre në përputhje me dispozitat e Konventave të Vjenës dhe Marrëdhëniet Konsullore»- thuhet në deklaratën për shtyp të ministrisë së Jashtme greke. Hera e fundit kur dy vendet kanë dëbuar 12 diplomatë nga misionet e tyre në Moskë e Athinë ka qënë prilli i kaluar, në një prej momenteve më të acaruara të marrëdhënieve të tyre 200 vjeçare. Pamjet: AFP

Top News-Kishin përgatitur një grabitje si në filma / Hajdutët e pafat, bllokohen në tunel
11/08 22:40
Top News-Hetimet për shqiptaren që u vetëvra në burg/Flet i dashuri, tregon detaje nga takimi
11/08 21:58
Top News- Çmimi i karburanteve në SHBA/Benzina, nën 4 dollarë për herë të parë që nga marsi
11/08 20:43
Top News-‘Të gjithë në Moskë kanë frikë!/Miliarderi rus guxon të flasë hapur kundër Putinit
11/08 20:36
Top Channel/ Ethet e Nilit në Itali, tre të vdekur nga virusi në një javë
11/08 19:57
Top News- SHBA blindon Evropën Lindore/Marina amerikane, luftanije dhe tanke pranë Rusisë
11/08 18:01
Top News- Kërcënohet me jetë drejtori i FBI!/Mbështetësit e Trump në mbrojtje të ish-presidentit
11/08 18:00
Top News- Vendi më neutral në botë…!/Rusia nuk pranon Zvicrën si ndërmjetësuese për paqen
11/08 17:21
Top News – Kim Jong Un shpall fitoren / ’E mundëm covidin, si ne askush tjetër në botë’
11/08 17:06
Top News – Një avion mbi kokat e njerëzve, video argëtuese, por edhe shumë frikë
11/08 15:36
Top Channel/ Beteja për abonentë,Disney kalon netflix, 221 mln përdorues në 3 platforma “Streaming”
11/08 15:16
Top News – Fashizmi është histori! / Kush është gruaja italiane që po tremb perëndimin?
11/08 15:07
Top News – Ndalohet kondicioneri nën 27 gradë / Spanja po kursen: Në dimër jo më shumë se 19 gradë
11/08 15:06
Top Channel/ Pallati i Versajës arrin të kapë, numrin e vizitorëve para pandemisë
11/08 14:56
Top Channel/ Brazili zgjeron prodhimin e pambukut, furnizuesi i dytë në botë pas SHBA-së
11/08 14:53
Top Channel/ Zjarri përbindësh përvëlon Francë, flakët djegin edhe Portugalinë
11/08 14:33
Top Channel/ ‘Vetëm për të bardhët’, qyteti që po lulëzon në Afrikën e Jugut
11/08 13:59
Top News – Pas Krimesë, Ukraina ‘sulmon’ Bjellorusinë / Shpërthime në bazën e përdorur nga Rusia
11/08 13:54
Top News – Zbulohet sekreti i shqiptarëve në Britani/BBC: Më shumë se gjysma e martesave, fiktive!
11/08 13:42
Top News-‘Shtëpi bari’ në themelet e gjykatës/Shqiptari befason policinë në Britaninë e Madhe
11/08 13:35