Top Channel/Mitsotakis: Dua të lirohet Beleri/ Kryeministri grek shpreson që të betohet në Strasburg
20/06/2024 22:19

Në një intervistë për radion REALNEËS i pyetur për Shqipërinë dhe çështjen Beleri kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis është përgjigjur se dëshira e tij është që Fredi Beleri të shkojë të bëjë betimin në Strasburg më 16 korrik dhe padyshim të marrë pjesë në votimin për Presidentin e ardhshëm të Komisionit Evropian, sepse çdo votë ka rëndësi. Ne jemi në pritje të një vendimi përfundimtar të gjykatës ka thënë Mitsoatkis duke shtuar se në çdo rast, Beleri do të jetë i lirë në shtator. Ndërkohë kreu i qeverisë greke ka folur me një gjuhë të ashpër për udhëheqjen e Maqedonisë së Veriut. «Ne nuk mund të vazhdojmë kështu» -ka thënë Mitsotakis . «Kryeministri i Maqedonisë së Veriut që nga momenti kur merr detyrën do të gjendet në një pozitë shumë të pakëndshme nëse këmbëngul në këtë retorikë, kur takohemi në NATO, në kuadër të Samitit për 75 vjetorin e Aleancës». «Sigurisht që do ta ngre këtë çështje atje dhe mendoj se do të kem shumë aleatë në këtë përpjekje»- ka theksuar kryeministri grek. «Shkupi duhet të kuptojë se nuk mund të luajë me Athinën në një çështje të tillë. Sepse nëse vendi do të kishte kërkuar një emër të dyfishtë, kjo çështje do të ishte mbyllur shumë vite më parë» -ka thënë ai. «Shkupi iu bashkua NATO-s pikërisht përmes një marrëveshjeje, me problemet e saj, e cila megjithatë siguroi një emër mbi të gjitha. Dhe nëse kjo vihet në pikëpyetje, atëherë Maqedonia e Veriut duhet ta dijë se do të ketë probleme të mëdha, jo vetëm në marrëdhëniet e saj dypalëshe me Greqinë, por edhe në marrëdhëniet e saj brenda NATO-s dhe me Bashkimin Evropian, nga i cili pret në një moment të bëhet anëtar»- ka paralajmëruar Mitsotakis. Pamjet: AFP

Top News/ ‘Lufta mund të prekë edhe Europën’/ Paralajmërim i fortë për perëndimin nga Libani
20/07 23:00
Top News/ Shkon në 39 mijë numri i viktimave në Gaza/ Dhjetëra viktima nga sulmet izraelite në kampe
20/07 22:40
Top Channel/ Trump nuk gjen qetësi, pas atentatit kërcënohet me jetë, bashkë me zëvendësin
20/07 22:32
Top News/ Biden kritika ish-presidentëve demokratë/ Ndihet i tradhtuar nga Obama dhe Bill Clinton
20/07 22:20
Top Channel/ Përkujtohet 50 vjetori i pushtimit të Qipros. Erdogan pjesë e paradës ushtarake
20/07 22:11
Top Channel/ Nën shoqërinë e të dashurës së tij, ku po i kalon pushimet luksoze futbollisti Yamal
20/07 22:03
Top News/ Të burgosurit shqiptarë në Greqi, në grevë: Na mohohet e drejta për lirim me kusht
20/07 22:00
Top News/ NATO vlerëson strategjinë e Ukrainës/ Si mund ta fitojë luftën kundër Rusisë?
20/07 21:30
Top News/ Gjobvënie brenda burgut të Kretës/ Tre shqiptarë terrorizojnë bashkëvuajtësit grekë
20/07 21:00
Top News/ “Në shënjestër të vrasësit edhe Biden”/ Detaje nga hetimet e FBI për Thomas Matthew Crooks
20/07 20:45
Top News/ Bëji një të mirë të fundit SHBA-së!/ Kandidati I Trump, Biden- Dorëhiqu nga posti
20/07 20:15
Top Channel/ Gjykata dënon rëndë Izraelin/ GJND: Prania në territoret e pushtuara, e paligjshme
20/07 19:17
Top Channel/ Protesta dhe vrasje në Bangladesh/ Studentët përleshen me policinë, qindra të vrarë
20/07 19:16
Top News/ Shërbimet sekrete ruse akuzohen për vrasjen e një ish-deputetje ukrainase
20/07 16:23
Top Channel/ Zelensky i hapur për bisedime!I bëri ftesë Moskës të marrë pjesë në samitin e nëntorit
20/07 15:12
Top News/ Presioni për t’u tërhequr. Biden e shpërfill – Javën tjetër do të rinis fushatën
20/07 14:33
Top News/ Pas avarisë së Microsoft. Hakerat vihën në lëvizje me programe ‘peshkimi’
20/07 13:27
Top News/ Rusia sfidon avionët amerikanë: ‘Mezi po presim F16-at në Ukrainë! Ua dimë dobësitë’
20/07 13:23
Top Channel/ Vajtim dhe festë për ndarjen e Qipros.Sot 50-vjetori i pushimit turk të ishullit pas…
20/07 12:24
Top Channel/ Trump i premton paqen Ukrainës, bisedon në telefon me presidentin Zelensky
20/07 12:22