Top Channel/ Miss-i mes trafikantëve të kartelit, si shfrytëzonte profesionin për të kaluar drogën
24/05/2024 19:11

Ish-Miss Indiana është vënë në pranga gjatë një operacioni anti-drogë ndaj një karteli meksikan, që hetohej prej vitesh nga policia në shtetit amerikan. 34 vjeçarja Glenis Zapata, që ka fituar titullin Miss Indiana Latina në vitin 2011 dhe punonte si stjuardesë, shfrytëzonte profesionin për të kaluar paratë e drogës nga Chicago në jug të SHBA-së e më pas në Meksikë. Ajo akuzohet për pastrim parash në shumën prej rreth 310 mijë dollarësh në vitin 2019. Zapata u ndalua së bashku me dy punonjës banke dhe është mes 18 të dyshuarve të kapur në operacionin që objektivit kryesor kishte trafikantin Oswaldo Espinosa. Sipas autoriteteve, nga viti 2018 deri në 2023, Espinosa ka rekrutuar dhjetëra punonjës të fushave të ndryshme për të krijuar rrjetin e tij kriminal. Grupi përdorte magazina e garazhe për fshehjen e parave e të drogave dhe më pas, ato ngarkoheshin në kamionë për transport ose në fluturime komerciale me ndihmën e të infiltruarve si Zapata. Pamjet: AFP

Top Channmel/ Politico: Michel “konspiracion” me Mitsotakis për të “shkatërruar von der Leyen?!
14/06 14:53
Top Channel/ SHBA, rriten krimet e urrejtjes ndaj myslimanëve: “Nxiten nga lufta e Gazës”!
14/06 14:52
Top Channel/ Aksionarët e Tesla-s miratojnë paketën e pagës për Musk, zbulohet shifra marramendëse
14/06 14:26
Top Channel/ Biden “humbet” sërish! Meloni nxiton për ta ndihmuar, e çon pranë liderëve të tjerë…
14/06 14:25
Top News/ Import rekord i energjisë elektrike / Ukraina ‘në hall’, dëme të mëdha në infrastrukturë
14/06 13:51
Top News/ Euro 2024, 1 mld dollarë Gjermanisë / Ja sa do të fitojë vendi pritës i kompeticionit
14/06 13:50
Top News/ SHBA ‘përplaset’ me Rusinë në Kubë / USS Helena përballë flotës ruse të ankoruar në Havana
14/06 13:44
Top News/ Putin niset drejt Koresë së Veriut / SHBA dhe Koreja e Jugut lëshojnë alarmin
14/06 13:35
Top News/ 4 avionë luftarakë rusë mbi Finlandë / Shkelin hapësirën ajrore të NATO-s, incident serioz
14/06 13:26
Top News/ Nuk pritet armëpushim në Gaza…Biden pesimist: Asnjë marrëveshje në të ardhmen e afërt
14/06 13:26
Top Channel/ G7 dritë jeshile: Ukraina 50 mld USD nga asetet ruse, Rusia sulmon me dronë!
14/06 12:21
Top Channel/ S`ka marrëveshje për Gazën? Biden “shuan shpresat”: Jo në të ardhmen e afërt!
14/06 12:20
Top Channel/ Gjermania “përplaset” me SHBA për Kosovën? Rohde i përgjigjet ambasadorit Hill!
14/06 12:19
Top Channel/ Gjermania rikthen shërbimin ushtarak? Cfarë e frikëson Berlinin!
14/06 12:18
Top Channel/ Trump “i pashqetësuar’ nga gjyqet, takohet me ligjvënës në Kapitol!
14/06 12:18
Top Channel/ Shqiptarët shtëpi bari në Greqi! Pesë të arrestuar nga aksioni i policisë së Athinës
14/06 12:14
Top News/ ‘Det’ besimtarësh në Mekë…Nis zyrtarisht pelegrinazhi i përvitshëm i Haxhit
14/06 12:07
Top News/ Gjermanët, në ushtri me detyrim / Pistorius prezanton modelin e ri, ja si do veprohet…!
14/06 12:04
Top Channel/ Po vjen fundi i botës? Lind bualli i bardhë, çfarë tregon profecia
14/06 12:02
Top News/ Furi dronësh ukrainas mbi Rusi / 87 kamikazë në Krime dhe pesë rajone të tjera ruse
14/06 11:55