Top Channel/ Mijëra marshojnë në Tel Aviv kundër reformave gjyqësore të qeverisë Netaniahu
25/03/2023 22:39

Mijëra demonstrues me flamurë izraelitë marshuan sot sërish në Tel Aviv për të protestuar ndaj reformës gjyqësore dhe politikave radikale të qeverisë së kryeministrit Benjamin Netanyahu. Protesta në javën e saj të 12-te, vjen teksa qeveria e Netaniahu kërkon të forcojë kontrollin ndaj gjyqësorit me reformën që pritet të avancojë javën që vjen. Demonstratat më të mëdha në kryeqytetin Tel Aviv kanë tërhequr rreth 100,000 protestues, ndërsa marshime të ngjashme janë zhvilluar në të tjera qytete të vendit me 10 milionë njerëz. Protestat kanë kundërshtuar gjithashtu operacionet ushtarake në tokat e pushtuara në Palestinë dhe zgjerimin e dhunshëm të kolonive të reja izraelite atje. Ndërkohë ministri i drejtësisë Yariv Levin ka thënë se koalicioni në pushtet do të nisë kalimin e elementëve të reformës në parlament nga 2 prilli. Netanyahu e konsideron reformën si kryesore për aleancën e tij qeveritare me radikalë hebrej dhe parti të ekstremit të djathtë, që prej ardhjes në pushtet në dhjetor. Legjislacioni i ri i jep më shumë forcë qeverisë në komisionin e zgjedhjes së gjykatësve dhe mohon anulimin e amendamenteve nga Gjykata e lartë, mes të tjerave. Presidenti ceremonial i vendit Issac Herzog – është përpjekur të hapë një dialog për çështjen dhe më herët e quante legjislacionin "kërcënim ndaj bazave të demokracisë". Pamjet: AFP

Top News-27 vite pas vdekjes/Tupac nderohet në ‘Hollywood Walk of Fame’
02/06 10:13
Top News – Ta arrestojë apo jo Vladimir Putinin…! Afrika e Jugut po ‘vlerëson mundësitë’
02/06 09:00
Top News – NASA ‘rrëfen’ UFO-t / Hapi i parë ‘për transparencë’, 800 raste deri më tani
02/06 08:45
Top News – Vrer kundër ‘kllounëve’ në Kremlin / Bosi i mercenarëve rusë vendos kushte për luftën
02/06 08:30
Top Channel/ Deklarata e kandidatit për kryeministër në Spanjë bën xhiron e mediave
01/06 23:00
Top Channel/ Franca dhe Gjermania kërkojnë zgjedhje të reja në veri të Kosovës: Sa më shpejt!
01/06 22:57
Top Channel/ Po merrte pjesë në një ceremoni, rrëzohet Biden pasi u pengua në podium
01/06 22:56
Top Channel/ Princi i Kurorës i Jordanisë martohen në një ceremoni luksoze të mbushur me yje
01/06 22:18
Top News – Rrëzohet Biden, presidentin amerikan nuk e mbajnë këmbët në ceremoninë e diplomimit
01/06 22:11
Top News-Minimaliste, por moderne/Kiara Tito poston foto nga shtëpia e re
01/06 21:52
Top Channel/ Zelensky: NATO duhet t’i bëjë “një ftesë të qartë” Ukrainës
01/06 21:34
Top News – I riu vret partneren 7 muajshe shtatzënë/ Itali, gjendet trupi i 29-vjeçares
01/06 20:26
Top Channel/ “Duhet shumë punë”, KE: Zgjerimi i Ballkanit perëndimor sa më shpejtë të jetë e mundur
01/06 19:26
Top News – Zelensky u drejtohet liderëve europianë: Unitet ndaj agresionit rus, zgjeroni NATO-n
01/06 18:52
Top News – Rama takon Zelensky-n / Presidenti ukrainas e falenderon për mbështetjen
01/06 18:51
Top News – Audio-përgjimi, Trump pranon se ka ende informacione të klasifikuara
01/06 18:51
Top Channel/ “Tym i bardhë”, SHBA: Dhoma e Përfaqësuesve, ligj për tavanin e borxhit!
01/06 18:14
Top Channel/ Tërhiqet Vuçiç? “Do të shtensionojmë situatën në veri tw Kosovës”!
01/06 15:43
Top Channel/ Gjermania e Franca ndërmjetësojnë për Kosovën, Kurti: Policia ikën kur të hiqen bandat!
01/06 15:06
Top News – Në marsh drejt Kremlinit… / ’Partizanët’ anti-Putin: Nuk ndalemi deri në Moskë!
01/06 14:27