Top Channel/ Micotaqis përdor Belerin për vota, e fut në listën e kandidatëve për eurodeputet
15/04/2024 22:41

Shqipëria për të hyrë në Europë bëri një ligj që, nëse je i dënuar në Greqi, nuk mund te kandidosh as për në Parlament e as për zgjedhje vendore. Ndërsa Kryeministri grek Micotaqis, për një grusht votash më shumë nga ekstremistët grekë në zgjedhjet Europiane, futi në listat për eurodeputet Fredi Belerin, një i dënuar në shkallë të parë për korrupsion në Shqipëri. Ai ka edhe një dënim në Greqi për armëmbajtje pa leje të kryer në bashkëpunim, ndërkohë që në Shqipëri është marrë i pandehur për akte terroriste, në masakrën e Peshkëpisë në 18 mars 1995 ku mbetën të vrarë dy ushtarë shqiptarë. Partia e Kryeministrit grek, Kyriakos Mitsotakis zyrtarizoi Fredi Belerin, si një nga 42 kandidatët në zgjedhjet e Parlamentit Europian që do të mbahen nga data 6 deri në 9 qershor 2024. Kandidimi i Belerit ishte paralajmëruar kohë më parë dhe mediat e Athinës e kishin bërë thuajse zyrtare mbështetjen e kryeministrit grek për Belerin, pavarësisht faktit se dy prej bashkëpunëtorëve më të ngushtë të kreut të mazhorancës në Greqi, ministri i jashtëm dhe një prej këshilltareve për politikën e jashtme kishin dalë kundër. Teksa ka marrë emërimin për të kandiduar nën siglën e “Demokracisë së Re” në Athinë, Fredi Beleri në Tiranë është dënuar me 2 vjet burg nga Gjykata e Posaçme për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar e cila e gjeti fajtor për korrupsion aktiv në zgjedhje kryetarin e zgjedhur të Bashkisë së Himarës. Të gjitha shkallët e gjyqësorit në vend, përfshi këtu edhe Gjykatën Kushtetuese pak ditë më parë, nuk kanë marrë asnjë vendim në favor të Fredi Belerit. Pamjet: AFP

Top Channel/ Gjendet trupat e tre pengjeve izraelite: “Ishin vrarë që në 7 tetor!”
18/05 11:52
Top News/ Ushtria izraelite gjen trupat e tre pengjeve: U vranë nga Hamas
18/05 08:30
Top Channel/ Ukraina godet Rusinë me dronë, publikohen momentet e tmerrit
17/05 22:40
Top Channel/ SHBA, ndryshojnë zakonet e blerjeve, çmimet e larta të vënë para zgjedhjeve amerikanët
17/05 22:39
Top Channel/ SHBA nisur dërgesat me ndihma përmes portit, priten 150 kampionë në ditë në Gazë
17/05 22:38
Top Channel/ Tentoi të vrasë bashkëshorten, dënohet shqiptari në Britani! Vajza parandaloi ngjarjen
17/05 22:37
Top Channel/ Gratë vrasin e torturojnë fqinjin e dyshuar si pedofil, gjykata britanike: Gabimisht…
17/05 22:32
Top Channel/ Zbulohet misteri i MONA LISËS, historiania tregon ku e pikturoi Da Vinçi
17/05 21:39
Top Channel/ Nëse miratohet rezoluta e Srebenicws, hapet “kutia e Pandorës”, diskutimi Vuçiç – Dodik
17/05 21:35
Top Channel/ Sa gjakftohtë! Masakroi gruan, Eduart Denaj blen birra në market Ma hap pak televizorin
17/05 21:27
Top Channel/ Izraeli kufizon kalimet në kufijtë tokësor në Gaza, SHBA nis kamionët me ndihma
17/05 20:08
Top Channel/ Gjyqi ndaj Donald Trump, në qendër të vëmendjes dëshmia e ish-avokatit të tij
17/05 19:57
Top Channel/ Zelensky merr vendimin e papritur për shërbimin ushtarak, ndryshon pikat kyçe ligjore
17/05 19:29
Top Channel/ Diplomimi i djalit të ish-presidentit të SHBA-së, Trump shoqërohet nga forca të shumta
17/05 19:29
Top Channel/ Diplomati i lartë rus kërcënon SHBA: Po luan me zjarrin, duke bërë luftë indirekte
17/05 18:41
Top Channel/ Shpërthen vullkani në Indonezi, ngrihet alarmi i nivelit më të lartë! Banorët në panik
17/05 18:33
Top News/ Po vijnë ‘armët e rënda’ / Rebelët anti-Putin i bashkohen mbrojtjes në Kharkivit
17/05 17:20
Top News/ Ukraina sulmon shumë larg…Godet shënjestra në Krime dhe Rusinë jugore
17/05 17:17
Top News/ Putin ngre pikëpyetje për Zelenskin:Nuk ka legjitimitet politik, nuk janë mbajtur zgjedhje
17/05 17:11
Top Channel/ SHBA, përshpejtohet dëbimi i emigrantëve: Shkurtim kohe, nga vite në muaj!
17/05 15:18