Top Channel/ Meta refuzon Kuvendin. Letër komisionit hetimor: Jeni organ i paligjshëm
18/05/2021 15:43

Vizita e Ilir Metës në Slloveni nuk ishte arsyeja e vetme e e mos paraqitjes se kreut te shtetit në Kuvend. Depeutetët të cilët po hetojne Presidentin gjeten mbi tryezë një shkresë me mbi arsyet sepse Ilir Meta këtë herë nuk e ka ka ndërmend ti përgjegjet thirrjes së Komisionit Hetimor. “ Kuvend njëpartiak nën diktatin e kreut të Partisë Socialiste, dëshironi të vazhdojë “sa për sy e faqe” farsën e nisur me urdhër të tij për mbulimin e masakrës zgjedhore, Kreu i Shtetit, si përfaqësues i unitetit të popullit dhe garant i Kushtetutës, ka detyrimin të vazhdojë ushtrimin e qetë të funksionit të tij kushtetues, duke injoruar çdo kërkesë që vjen nga një organ antikushtetues dhe i paligjshëm, që e keni emërtuar si Komisioni Hetimor” . Mosnjohja e Parlamentit revoltoi më së shumti Spartak Brahon bashkëpunëtorin e Ilir Metës dikur , tashmë deputet ne radhët e Partisë Socialiste . Spartak Braho: Ai thotë në shkresë nuk e njeh parlamentin, ky është puç ndaj kuvendit që e ka zgjedhur Edhe pse mungoi fizikisht deklarimet e Metës u dëgjuan në Komisionin. Këtë herë në vëmendje u soll përplasja publike me ambasadoren Yuri Kim. Komisioni i dha afat deri të hënën kreut te shteti për tu paraqitur në Kuvend, ndërkohë u kërkuan te shqyrtohen edhe dekretet e kthyera nga Ilir Meta.

Top Channel/ PD nis reformimin/Do mblidhet kuvendi kombëtar për ndryshime statusore dhe për zgjedhje
18/06 19:45
Top News – Basha ‘tregon muskujt’ me vartësit/ Furtunë në degët lokale që humbën zgjedhjet
18/06 14:55
Top Channel/ Sot mbledhje e kryesisë në PD/ Në 17 korrik mblidhet Kuvendi
18/06 12:26
Top Channel/Mahmutaj kritikon përplasjen mes Lelit e socialistëve:Anashkalohen problemet e qytetit
18/06 12:13
Top News – 106 ligjet pa firmën e presidenti Meta/ Nuk u dekretuan, si një ‘hakmarrje’ politike!
18/06 09:34
Top Channel/ Hynë në listën e PD, aleatët pendohen! Duan të përfitojnë paratë sipas votave!
17/06 19:35
Top News – Konflikti mes Ramës dhe Lelit/ Damian Gjiknuri, ‘kunja’ për kryebashkiakun
17/06 15:59
Top Channel/ “Të korruptuarit të shkojnë në burg!” Ambasadorja Yuri Kim shpjegon urdhrin e Biden
17/06 15:32
Top Channel/ Partitë e vogla kundërshtojnë në gjykatë përllogaritjen e votave brenda koalicionit
17/06 12:26
Top News – Fati politik i Bashës dhe opozitës/ Analistët, skeptikë për një politikë të re
17/06 11:34
Top Channel/ Certifikohen zgjedhjet e 25 prillit, Kolegji rrëzoi pretendimet e opozitës për rivotim
15/06 15:05
Top Channel/ Paditë e fundit në Kolegj Zgjedhor. Sot shqyrtohet Elbasani dhe Fieri
15/06 12:31
Top News-U konfirmua si kryetar në mandatin e tretë/Basha-përpjekjet tona kundër regjimit Rama-Doshi
15/06 00:55
Top Channel/ Murrizi sulmon Krajën: Ke qenë hetues, pse trembesh nga e kaluara jote?
14/06 16:33
Top News – Meta dhe një tender 21 mln lekë/ Presidenti larg mendjen nga shkarkimi politik
14/06 16:25
Top Channel/ Manja: Drejtësisë së re i duhet punë të fitojë besimin
14/06 16:11
Top Channel/ Ministrja Anila Denaj raporton në Kuvend
14/06 16:10
Top Channel/ Olsian Çela: Kruja, “vatër e nxehtë” për kultivimin e lëndëve narkotike
14/06 15:53
Top Channel/7 hale për macet/Kraja-Murrizit: Prokuroria s’del në rrugë të pyesë ku e bleve shtëpinë
14/06 15:52
Top Channel/ Balla: Koha kur njerëzit e drejtësisë emëroheshin nga politika ka përfunduar!
14/06 15:51