Top Channel/ Mesazhi në serbisht i Kurtit. Flet për vizat, targat dhe aplikimin në KiE
07/12/2023 21:52

Kur Kosovën e ndan më pak se një muaj nga liberalizimin i vizave për qytetarët e saj në Bashkimin Europian, arritje madhore nga e cila përfitojnë edhe serbët e Kosovë,s kryeminsitri Albin Kurti iu është drejtuar pikërisht këtyre të fundit. Mesazhi i kryeministrit të Kosovës është në gjuhën serbe, si për të treguar unitetin e shtetit që drejton, brenda të cilit respektohen edhe pakicat. Albin Kurti i informoi qytetarët serbë në Kosovë në lidhje me aplikimin për anëtarësim në Këshillin e Evropës, liberalizimin e vizave dhe rritjen e interesimit për t'u pajisur me pasaporta dhe targa të Kosovës. “Qytetarët e Kosovës që dëshirojnë të vizitojnë familjet e tyre dhe të shohin nga afër kulturën e vendeve të rajonit Shengen, do të jenë të lirë të udhëtojnë pa viza nga 1 janari. Jemi të kënaqur që interesimi për përdorimin e kësaj mundësie po përhapet në të gjithë vendin, nga veriu në jug, me një rritje prej rreth 30% të aplikimeve për pasaporta biometrike këtë vit krahasuar me të kaluarin. falënderoj të gjithë ata që treguan besim për një Kosovë më të mirë. Ju përshëndes shumë dhe ju uroj të gjitha të mirat”, u shpreh Kurti.

Top News/ FSK është gati për në NATO / Ministri i mbrojtjes: Problem janë vendet që s’na njohin
24/02 19:00
Top News/ ‘Krah Ukrainës deri sa të fitojë’/ Kurti solidarizohet në dy vjetorin e agresionit rus
24/02 18:15
Top Channel/ Osmani: “Ne, në krah të Ukrainës! E dimë c`do të thotë ta paguash shtrenjtë lirinë”!
24/02 15:23
Top News/ Kosova nuk po e trajton SHBA si partnere / Escobar ‘i tërheq veshin’ Prishtinës
24/02 12:41
Top Channel/ Eskobar: Kosova s’na sheh si partner/ Nuk po punon me ne për stabilitetin rajonal
23/02 22:53
Top News/ SHBA ashpërson gjuhën me Kosovën/ Escobar-Nuk po na trajton si partnere
23/02 22:38
Top News/Përdhunuan dhe vranë 18-vjeçaren/ Kthehet për rigjykim rasti i vrasjes së Marigona Osmanit
23/02 21:42
Top News/ Bllokimi i dinarit serb/ Osmani thirrje Kurtit- Koordinim me SHBA e BE
23/02 19:16
Top News/ ‘Çështja e dinarit të zgjidhet në dialog’/ BE i ‘shtrin dorën’ sërish Kosovës dhe Serbisë
23/02 16:52
Top News/ Tensionet politike në Ballkan/ Ambasadori Hovenier-Kemi rritur sigurinë në Kosovë
23/02 16:51
Top Channel/ Takimi për dinarin/ Zv/Kryeministri Bislimi refuzon të marrë pjesë, organizohet nga BE
23/02 15:33
Top Channel/ Osmani “del kundër” Kurtit? “Edhe Kushtetuta, edhe aleatët”: Pa ata s`kemi sukses!
23/02 15:07
Top Channel/ BE kundër Bislimit/ Kritika të forta për sjelljen e zv/kryeministrit të Kosovës
22/02 19:56
Top News/ Konjufca ‘kundër’ Kurtit: Vërejtjet e SHBA me vend, por…
21/02 15:24
Top News/ Tragjedia në Kosovë, ndërron jetë 4-vjeçarja/ Dyshohet se u rrah nga bashkëmoshatarët
21/02 15:23
Top Channel/ Vdekja e 4-vjeçares në Gjakovë, familja:U rrah nga fëmijët. Mjekët: Shkak një infeksion
21/02 15:23
Top Channel/ Ndërkombëtarët “rrëzojnë” Beogradin:S`ka prova për “spastrim” etnik serbësh në Kosovë!
20/02 14:40
Ttop Channel/ Zjarr në azil në Prishtinë, flakët nisën në dhomën e një të moshuari duhanpirës
20/02 12:47
Top News/ Raporte të mira me SHBA, por… Kurti: Nuk mund të pajtohemi për gjithçka
19/02 19:29
Top Channel/ Ekonomia pas pavarësisë/Rafuna: Për qëndrueshmëri ekonomike, koordinim me ShBA
18/02 14:04