Top Channel/ Më shkarkoi regjimi serb, kryetari shqiptar i Preshevës akuzon Vuçiç: Je si Millosheviçi
20/04/2024 22:41

Kryetari I komunës së Preshevës në Serbi, Shqipërim Arifi ka njoftuar publikun se qeveria e Serbisë e ka shkarkuar atë nga detyra. Në një postim në rrjete sociale Arifi akuzon se pas shkarkimit është vendosur që Komuna të drejtohet nga një trupë e komanduar deri në mbajtjen e zgjedhjeve. Arifi e ka cilësuar këtë veprim antishqiptar dhe fashist nga shteti i Serbisë, ndërsa Vuçicin një pasardhës të Millosheviqit, që “shqiptarët i konsideronte qenie inferiore”. Jo vetëm kaq, por ai shkon edhe më tej duke bërë pjesë të komplotit edhe ata që i quan “shqipfolësit serbofilë si dhe disa kompani lokale që bashkëpunojnë me qarqet e errëta të Serbisë”, ku ndër ta edhe një prej rivalëve të tij kryesorë në zgjedhjet e fundit parlamentar deputeti i vetëm shqiptar në parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi. “Ka disa kohë që Vuçiq kërcënon publikisht shqiptarët e Luginës së Preshevës. SHKARKIMI i dhunshëm i imi, mesnatën e mbrëmshme, pa asnjë procedur ligjore dhe asnjë njoftim, ndodh menjëherë pas kërcënimit të fundit publik të Vuçiqit në këtë javë dhe 24 orë pasi u dënova nga Gjykata serbe për vendosjen e flamurit kombëtar shqiptar më 28 Nëntor.” – thotë Arifi në deklaratën e tij. Për shkarkimin të cilin e cilësoi “të dhunshëm”, Arifi thotë se ka lajmëruar partnerët ndërkombëtarë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Evropian, ndërsa lajmëron se do t’i japë fund politikës aktive në Luginë, por premton se luftën për të drejtat themelore të shqiptarëve do ta ngrejë një nivel edhe më lart. Pamjet: AFP

Top News/ BE ‘dërgon’ FRONTEX në Serbi / Vendi në ‘Rrugën Ballkanike’, fluks emigrantësh ilegalë
30/05 14:16
Top News/ BDI akuzon koalicionin VLEN/ Ahmeti: Shkelën marrëveshjen, do mbrojmë votën e 8 majit
29/05 22:51
Top Channel/ Ahmeti: Do mbrojmë votën e 8 majit. BDI akuzon koalicionin VLEN: Shkelën marrëveshjen
29/05 19:51
Top News/ Nga Lazarati te ishulli grek mbolli kanabis/ Kapet grupi kriminal shqiptar
29/05 15:54
Top News/ Arrestohen 3 shqiptarë në Greqi/ Kokainë, çokollatë me hashash dhe armë në banesë
29/05 12:36
Top News/ U plagosën 93 pjesëtarë të KFOR / Një vit nga dhuna në Zveçan, reagon misioni i NATO-s
29/05 11:46
Top News/ KFOR nderon ushtarët e dhunuar / Një vit nga përplasja me ekstremistët serbë në Zveçan
29/05 11:15
Top Channel/ Afrim Gashi zgjidhet kryetar i Kuvendit në Maqedoninë e Veriut
28/05 19:53
Top News/ Votohet me 76 vota pro. Afrim Gashi në krye të Kuvendit të Maqedonisë së Veriut
28/05 18:53
Top News/ ‘BE të anëtarësojë Serbinë’. Mitsotakis ‘ringjall’ aleancën me Beogradin
28/05 13:24
Top News/ ‘SHBA e BE, po përkëdhëlin Serbinë’/ Kurti kërkon qasje tjetër-Beogradi sfidon Perëndimin
28/05 10:17
Top News/ Presidentja e RMV, ‘tërhiqet’ nga deklarata/ Davkova: Respektoj marrëveshjen e Prespës
27/05 22:41
Top News/ Asambleja Parlamentare e NATO-s ‘Po’ Kosovës/ Maqedonci: Tani kemi të drejtë propozimi…
27/05 15:31
Top News/ Dhunë nacionaliste në Beograd/ Huliganët vrasin vëllain e zyrtarit të qeverisë së Bosnjes
27/05 12:24
Top Channel/ Akuza Serbisë nga Washingtoni. Gërvalla: Kërcënim për Kosovën e rajonin. Satelit rus
26/05 21:37
Top News/ Kërkohej për tentativë vrasje/ Arrestohet në Greqi 45-vjeçari shqiptar
26/05 20:08
Top News/ Burg ‘kokës së trafikut’ të kokainës/ Droga në Pire, të arrestuarit dalin para gjykatës
26/05 14:10
Top Channel/ NYT: Grenell i propozoi Trumpit të vizitonin Thaçin në Hagë!
26/05 11:28
Top Channel/Asambleja e NATO-s, thirrje aleatëve: Të shtojmë bashkëpunimin me Ballkanin Perëndimor!
26/05 11:03
Top News/ Vuçiç krijon Serbinë e Madhe, përgatit aneksimin e Republika Sërpska më 8 qershor?
25/05 18:45