Top Channel/ Më pak lindje/ Trendi jo vetëm në Shqipëri. OKB nxjerr hartën
24/08/2022 19:55

Shqiptaret po lindin cdo vit e me pak femije .Nese para disa vitesh predominonin ciftet qe lindin tre femije tashme ka nje trend qe kufizohet tek dy femije por po shtohen edhe cifte qe zgjedhin ose jo te kene vetem nje femije. Numri i ulet i lindjeve u konstatua para pak ditesh edhe ne shifrat qe publikoi Instat ku per tre mujorin e dyte te ketij vitit ka nje renie te libdhsmerise me 14.8% . Po ky febnomen duket se nuk po ndodh vetem ne Shqiperi . Ne nje raport te kombeve te bashkuara per popullsine d thuhet se ulje te lisdhsmerise ka pasur ne disa vedne ne Europe edhe pse ne disa te tjera ka rritje ..Ne kete harte ku me ngyre te kuqe jane Letonia Lituani ,Bullgaria Serbia dhe Ukrahina kane nje ulje te lindshmerise nga 25-26% dhe deri ne vitin 2050 keto vende parashikohet te humbin 40 % te populates se tyre . Ndersa me te verdhe ne harte jane paraqitur vende si Greqia ,Italia Estonia , qe kane nje ulje te lindshmerise me 12 dhe 13 % dhe Shqiperia me 14 % .Popullsia e Shqiperise me keto shifra pritet te zvogelohet nga 2.8 mlion banore qe perllogariten te jene aktualish ne afro 2.5 milion banore ne vitin 2050.

Top Channel/ 8 apartamente dhe llogari bankare! GJKKO konfiskon pasuritë e trafikantit shqiptar
21/06 19:42
Top Channel/ Po kalonte rrugën me biçikletë, i moshuari përplaset nga një makinë në Fier
21/06 19:41
Top Channel/ Mandati i Olta Xhaçkës/ Gjyqi në kushtetuese, demokratët duan t’i djegin muajt e fundit
21/06 19:38
Top News/ Sot dita më e nxehtë, policia jep shishe me ujë për turistët dhe qytetarët
21/06 19:37
Top Channel/ Ndryshime në Qeveri e PS! Spiropali: 3/4 e qeverisë apo Parlamentit mund të mos jetë
21/06 19:34
Top Channel/ Shpërthen bombola e gazit në Vlorë, 62-vjeçarja përfundon në spital
21/06 19:19
Top News/ ‘Metamorfoza’, shtyhet sërish seanca. Gjykata nuk merr vendim pas mungesës së avokatit
21/06 17:26
Top News/ Plumbi i Artë ‘ndan’ të akuzuarit. Gjysma e të arrestuarve kërkojnë gjykim të shkurtuar
21/06 17:24
Top Channel/ Zgjedhjet në universitetin e Durrësit, pjesëmarrje e lartë e studentëve
21/06 17:21
Top Channel/ Skandal në Universitetin e Tiranës! Mediat s’lejohen të hyjnë në qendrat e votimit
21/06 16:52
Top News/ Vrasja e Pjerin Xhuvanit në Elbasan. Apeli mbyll dëgjesat e palëve, më 1 korrik jep vendim
21/06 16:49
Top News/ Si u abuzua me fondet IPARD në Shqipëri/ OLAF zbardh skemën dhe çon dosjen në prokurori
21/06 16:46
Top News/ Defekt i rëndë në sistem. Mbingarkesa lë pa energji vendin dhe rajonin
21/06 15:56
Top Channel/ Ndërprerja e energjisë elektrike, Ministrja zbulon shkaqet
21/06 15:50
Top Channel/ Do trafikonte armë zjarri nga Shqipëria drejt Italisë! Dështon tentativa e 23-vjeçarit
21/06 15:42
Top Channel/ Zgjedhje në universitetin e Tiranës! po Po votohet për të zgjedhur dekanët dhe rektorët
21/06 15:38
Top News/ Reforma territoriale/ Thelloi pabarazinë e aktivitetit ekonomik të bashkive
21/06 15:33
Top Channel/ Vapë përvëluese, 41 gradë në hije! Vala e të nxehtit po vjen nga Afrika, në fundjavë…
21/06 15:20
Top News/ I dënuar për drogë në Belgjikë. GJKKO i konfiskon 8 apartamente e mijëra euro në Shqipëri
21/06 15:16
Top Channel/ Defekt elektrik në gjithë vendin! Ranë linjat e transmetimit në Shqipëri dhe Malin e Zi
21/06 15:13