Top Channel/ Mbyllet votimi! Lindita Nikolla zgjidhet kryetare e re e Kuvendit të Shqipërisë
10/09/2021 19:48

Në seancën e dytë plenare të legjislaturës së X të Kuvendit të Shqipërisë është votuar Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë. Me 79 vota pro dhe 4 vota kundër, në krye të Parlamentit është zgjedhur Lindita Nikolla, e cila u propozua nga kryeministri Edi Rama në këtë detyrë. Ishin 137 deputetë të cilët morën pjesë në votim, prej të cilave 83 ishin të vlefshme! Porosia që Basha ju la më herët demokratëve u vu në zbatim, ata nuk votuan për Nikollën, por në shenjë proteste grisën fletën e votimit. Nga ana tjetër, ish Kryeministri Berisha pas betimit si deputet u largua pa marrë pjesë në votimin e kryetarit të Kuvendit. Ndryshe nga qëndrimi i deputetëve të Partisë Demokratike, deputetët e LSI mbajtën një qëndrim ndryshe, ata votuan për kryetaren e re të Parlamentit, Lindita Nikollën, edhe pse vota e tyre ishte kundër! Një përgjigje ka ardhur nga kryeministri Edi Rama ndaj gjestit të deputetëve demokratëve. Së pari nisi të pastrojë ambientin dhe të mbledhë fletët e votimit që ishin hedhur në tokë. Ai i futi ato me një qesë dhe më pas i mori me vete. Ndërkaq, në fjalën e saj, Nikolla teksa ka falënderuar të gjithë ata që e votuan, siguroi të gjithë kolegët opozitarë se do të jetë në krahun e tyre sa herë që e kërkon ligji dhe ushtrimi i detyrës. Nikolla shtoi se kjo legjislaturë që ka nisur do të jetë legjislatura e avancimit drejtë familjes europiane dhe theksoi se do të mbështesë Këshillin Kombëtar të Integrimit për të përmbushur me sukses detyrat e tyre.

Top Channel/ 17 tetori është edhe dita pa makina. Kujdes! Shumë rrugë janë vetëm për këmbësorë
16/10 20:02
Top Channel/ Letrat e Gjergj Fishtës shfaqen në provincën françeskane për 150 vjetorin e lindjes
16/10 19:59
Top Channel/ “Nis në familje”, psikologët: Prindërit bullizojnë fëmijët duke u dhënë modelin e keq
16/10 19:47
Top Channel/Rinumërohen votat e 25 prillit/ KQZ ka hapur kutitët.Hetimi s’do të ndryshojë rezultatin
16/10 19:38
Top Channel/ Aksident në Lushnje, plagosen gjyshi, mbesa dhe nipi. 10-vjeçarja në gjendje kritike
16/10 19:14
Top News- Situata me Covid-19/ Ulet numri i viktimave, 428 raste të reja
16/10 18:37
Top News- Aksident në Lushnjë / Përmbyset traktori, zë poshtë gjyshin, nipin e mbesën
16/10 18:29
Top News- Maratona e Tiranës/ Mes garuesve edhe një çift nga Afganistani
16/10 18:27
Top News – Të braktisur nga ndërtuesit / Legalizohen pallatet në Unazën e Re
16/10 18:14
Top News- Problemet e arsimit dhe Covid19, Boçi- Vaksinimi i domosdoshëm, jo me detyrim
16/10 17:56
Top Channel/ Panairi i artit në Tiranë/ Marrin pjesë nxënësit e shkollave artistike
16/10 17:45
Top News-‘Vaksinimi i domosdoshëm, jo me detyrim’, Boçi: Qeveria të falë tarifat si stimulim
16/10 17:33
Top News- ‘Agjencia për Media e Informim’, Boçi Ministria e propagandës kundër medias, ja roli i saj
16/10 17:32
Top News- Luçiano Boçi numëron problemet e arsimit – Braktisja në nivel alarmant
16/10 17:13
Top News- Deputeti i PD paralajmëron protesta, S’do të mungojnë ashtu si propozimet
16/10 17:09
Top News- Luçiano Boçi zbulon arsyet e braktisjes së shkollave, ja si mund të frenohet
16/10 17:08
Top News- Kriza arsimore, deputeti i PD ka disa sugjerime për qeverinë
16/10 17:07
Top News – Arsimi e klasat kolektive / Denoncimet e PD- Qeveria po ndëshkon fëmijët
16/10 17:01
Top News- Covid19 dhe pandemia, Boçi – Qeveria dështoi, skenaret e Ministrisë me zero efekt
16/10 16:57
Top News- ‘Statusi i gazetarit’, Boçi – E kemi kërkuar, është më e mira kundër ligjit antishpifje
16/10 16:55