Top Channel/ Mbretëria e Bashkuar ‘bllokohet ‘për festa, greva në aeroportet kryesore
07/12/2022 18:19

Aeroportet dhe portet e Mbretërisë së Bashkuar do të ndërmarrin greva në datat kryesore në dhjetor, pasi sindikata që përfaqëson ata kërkon që qeveria të kthehet në tryezën e negociatave për pagat dhe kushtet e punës. Grevat do të zhvillohen midis 23 dhe 26 dhjetor dhe nga 28 deri më 31 dhjetor, duke prekur aeroportet e Birmingham, Cardiff, Gatwick, Glasgow, Heathrow dhe Manchester, si dhe Portin e Newhaven. Ky zhvillim vjen në mes të një sërë grevash të vendosura për të goditur udhëtimet festive , me aksione industriale të organizuara nga punonjësit e trenave, autobusëve, etj në prag të Krishtlindjeve dhe gjatë gjithë sezonit të festave. Por protestat nuk kufizohen vetëm në transport, pasi edhe mësuesit, infermierët dhe shumë të tjerë nga sektori publik, kërkojnë paga më të larta dhe negocim të kushteve të punës. Sindikata e Shërbimeve Publike dhe Tregtare tha se ata po ndërmarrin veprimet e tyre për shkak të mosmarrëveshjeve me qeverinë rreth pagave, kërcënimit të shkurtimeve të vendeve të punës dhe ndryshimeve në rregullat e pensioneve. “Vazhdojnë të na thonë se qeveria ka një derë të hapur, por nuk ka kuptim që dera të jetë e hapur nëse nuk ka asgjë pas asaj dere. Sektori publik nuk ka zgjidhje tjetër përveçse të ndërmarrë veprime industriale, sepse anëtarët tanë aktualisht janë duke lënë mënjanë vaktet, ata nuk janë në gjendje të ndezin ngrohjen në shtëpi për shkak të varfërisë në të cilën po jetojnë”, thuhet në deklaratën e tyre. Pamjet: AFP

Top News – 30 familjarë nën rrënoja!/ Rrëfimi prekës i sirianit që gërmon ditë e natë
08/02 20:53
Top Channel/ Tërmeti, 12 mijë viktima/ Rëndohet bilanci. Nën rrënoja janë ende shumë persona
08/02 20:06
Top News – ChatGTP te Bing, Microsoft revolucionon motorin e kërkimit
08/02 20:01
Top News – Turqia përballë një ‘epidemie sizmike’!/ Çfarë është ky fenomen dhe sa mund të zgjasë
08/02 20:00
Top News – Biden pas balonës spiune!/SHBA do veprojë përballë agresionit rus e kinez
08/02 19:59
Top Channel/ Fjalimi para kombit/ Biden në kongres, mesazhe optimiste
08/02 19:57
Top News – Sa njerëz ka nën rrënoja!/ Shpresat për të mbijetuarit nisin të shuhen
08/02 19:53
Top News – Erdogan sulmon kritikët-Provokues!/ ‘Nuk përgatiteshim dot për një fatkeqësi të tillë’
08/02 19:12
Top Channel/ Nën rrënoja 45 orë, fëmijës i jepet ujë me tapë shisheje për ta mbajtur gjallë
08/02 18:14
Top Channel/ Turqi, nxirret i gjallë nga rrënojët një burrë pas 48 orësh
08/02 18:09
Top Channel/ Përmirësohet foshnjës që u nxor e gjallë nga rrënojat, ajo humbi gjithë familjen
08/02 18:08
Top News – Ish-agjentja rrëfen ambicien e McGonigal: Do pasurohej si lobist
08/02 17:57
Top News – Zelenski kërkon avionë modernë/ Pritet me duartrokitje në parlamentin britanik
08/02 17:47
Top News – 50 mijë shqiptarë në zonën e tërmetit / Të prekur edhe banorë me origjinë nga vendi ynë
08/02 17:36
Top Channel/ Pamje tragjike nga Turqia, njerëzit gërmojnë nën rrënoja për të gjetur të afërmit
08/02 16:01
Top News – Erdogan në lotë, në zonën e katastrofës / 11,200 viktima nga tërmetet në Turqi dhe Siri
08/02 15:44
Top News – Pse turqit fajësojnë Erdogan/ Taksa e tërmetit, ku shkuan miliarda dollarë!
08/02 15:27
Top News – Ndodh mrekullia në aksident / Rrëzohet Boeingu 737, shpëtojnë të dy pilotët
08/02 15:27
Top News – Forcat shqiptare shpëtojnë 5 vjeçarin/ Mes rrënojave në betejën për jetën në Turqi
08/02 15:25
Top News – Kokainë e mjaftueshme për 30 vjet / Kapet sasia rekord, droga ‘pluskonte’ në oqean
08/02 15:24