Top Channel/ Mbi 14.000 të zhvendosur nga sulmet në Kharkiv! OBSH: Është rritur numri i të plagosurve
21/05/2024 19:55

Më shumë se 14.000 persona janë zhvendosur ditëve të fundit nga rajoni lindor ukrainas i Harkivit, ku Rusia më 10 maj nisi një ofensivë tokësore, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Në këtë ofensivë, forcat ruse kanë bërë përparimin më të madh në Ukrainë në të paktën 18 muaj. “Gjatë dy javëve të fundit, luftimet në rajonin e Kharkivit në Ukrainë janë përshkallëzuar rëndë”, tha në një konferencë përfaqësuesi i OBSH-së në Ukrainë, Jarno Habicht. “Më shumë se 14.000 persona janë zhvendosur brenda ditësh dhe pothuajse 189.000 ende gjenden brenda perimetrit prej 25 kilometrash në kufi me Federatën Ruse, duke u përballur me rreziqe të mëdha për shkak të luftimeve që po vazhdojnë”, sipas tij. “Me përkeqësimin e situatës së sigurisë, po rriten nevojat humanitare në rajon, ndërsa konflikti ka rritur ndjeshëm numrin e pacientëve të plagosur”, shtoi ai. Rusia ka nisur pushtimin në shkallë të plotë të Ukrainës në shkurt të vitit 2022. Sipas OBSH-së, që nga nisja e luftës, në shkurt 2022, janë kryer më shumë se 20.000 të lënduar. Rreth 200 autoambulanca janë dëmtuar apo shkatërruar për nëj vit nga shpërthimet “duke u mohuar ukrainasve kujdesin urgjent shëndetësor”.

Top News/ Borrell bën paralajmërimin e fortë/ Përfaqësuesi i lartë i BE- Ose jeni me Putin ose me ne
25/06 10:17
Top News/ Izraeli kërkon dorëheqjen e Guterres/ Sekretari i OKB-Po përhapin dezinformata
25/06 10:04
Top News/ SHBA ‘në alarm’/ Koreja e Veriut paralajmëron luftë të re botërore
24/06 17:42
Top Channel/ Dy kandidatët më të moshuar president në SHBA, çfarë pritet nga debati Biden-Trump?
24/06 15:34
Top Channel/ BE “godet” sërish Rusinë: Paketë e re sanksionesh, në shënjestër gazi!
24/06 15:10
Top News/ BE ndëshkon sërish Rusinë/ Në shënjestër energjia, financa dhe tregtia e Moskës
24/06 14:54
Top Channel/ Zjarr në fabrikën e baterive, 22 të vdekur në Kore të Jugut- Shpërthyen gjatë paketimit
24/06 14:49
Top News/ Telashe shtesë për Boeing. Prokurorët amerikanë këshillojnë ndjekje penale
24/06 14:28
Top Channel/ 83% e viktimave ishin të paautorizuar për të kryer Haxhin! 1,301 të vdekur në Arabi
24/06 14:10
Top Channel/ Rriten rastet e kancerit në organet gjenitale në Brazil! Sa i prekur është Shqipëria
24/06 14:08
Top News/ ‘Lufta nuk ka mbaruar’/ Netanyahu: Nuk ka marrëveshje të plotë armëpushimi
24/06 13:53
Top News/ Mbi 20 të vdekur, disa të plagosur. Shpërthen fabrika e baterive në Korenë e Jugut
24/06 12:44
Top News/ Franca në prag trazirash/ Zgjedhjet e parakohshme, rrezik për përplasje sociale
24/06 12:44
Top News/ Lufta për makinat elektrike. BE-Kinë nisin bisedimet, Pekini kërkon heqjen e tarifave
24/06 12:27
Top Channel/ Sulm i trefishtë në Rusi, vritet prifti e disa policë: Goditet kisha dhe sinagoga!
24/06 12:24
Top News/ Mbi 1300 viktima në Haxh. Temperaturat e larta gjatë pelegrinazhit të shenjtë
24/06 12:09
Top News/ Vriten 15 policë e disa qytetarë. Masakër në Rusi, sulmohen kisha e sinagoga
24/06 11:50
Top Channel/ Netanyahu nuk pranon armëpushim të plotë: Jo ujdi që i jep fund luftës në Gaza!
24/06 11:32
Top Channel/ Franca në rrezik për dhunë, jepet alarmi: Trazira civile për shkak të zgjedhjeve
24/06 11:31
Top News/ ‘SHBA përgjegjëse për sulmet e Ukrainës’, Moska reagon për armët
24/06 11:28