Top Channel/ Magjistratura, padia penale ndaj Arben Rakipit, çështja i kalon prokurorisë së Tiranës
20/06/2024 19:32

Kur hetimi administrativ i shkollës së magjistraturës nuk është bërë ende publik , prej nga ku do të kuptohet se e kujt ishte përgjegjësia gjatë provimit për gjyqtarë e prokurorë, Spak konfirmoi se kjo çështje nuk mund të hetohet nga prokurorët e posaçëm. Për shkaqe mos kompetence Spak ja ka përcjellë denoncimin prokurorisë së Tiranës. I pyetur nga Tch në kulmin e një debati të ndodhur edhe në klp për dritë hijet e provimit në shkollën e magjistraturës Spak deklaron se “pas verifikimeve të kryera në Prokurorinë e Posaçme është depozituar kallëzimi penal i Shoqatës së Avokatëve Antikorrupsion kundër shtetasit Arben Rakipi, me detyrë Drejtor i Shkollës së Magjistraturës. Pas kryerjes së verifikimeve në lidhje me këtë kallëzim penal është vendosur të dërgohet për kompetencë në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, më datë 02.05.2024.”. Ky version i spak hedh poshtë qëndrimin e nën kryetarit të Klp Tartar Bazaj i cili gjatë një mbledhjeje për vlerësimin e fituesve në këtë garë të cilët do të ndjekin shkollën për prokurorë, kërkoi pezullim të procesit mbasi çështja ishte nën hetim nga SPAK. Por në kohën kur u konfliktua me anëtarët e Klp, rezulton se prej javësh sakaq Spak kishte marrë një vendim dhe nuk ishte i angazhuar në këto verifikime. Problemet për përzgjedhjen e gjyqtarëve dhe prokurorëve të ardhshëm u shfaqen në fazën e parë të provimit mbas një defekti në pajisjen scantron. Konkurrentët e kontestuan procesin, ndërkohë që akuzave ju është përgjigjur shkolla e magjistraturës që duke shprehur shqetësimin i konsideroi deklaratat si një sulm ndaj pavarësisë së saj dhe që synonte të hidhte balte mbi gjyqtarët dhe prokurorët e ardhshëm

Top Channel/ Përplaset autobusi me turisë shqiptarë në Itali, 16 të plagosur
20/07 21:42
Top Channel/ I arrestuar për atentatin në Don Bosko, Andrea Bregasi ndërron jetë në burg
20/07 19:48
Top Channel/ Çdo ditë 18 aksidente/ Gjatë verës ka më shumë të lënduar, shkak udhëtimet familjare
20/07 19:39
Top Channel/ Krimet e trafikut të drogës/ Nga 6 muaj 610 të hetuar në Tiranë për shpërndarje droge
20/07 19:37
Top Channel/ Beleri kthehet në burg/ Shkon në burgun e fierit pasi bëri betimin si eurodeputet grek
20/07 19:32
Top News/ Beleri rikthehet në burg/ Sfidon Tavon-Bashkëpunojmë të nxjerrim fitues Gjikurian
20/07 19:21
Top Channel/ Përmbyten rrugët, reshjet e dendura të shiut përfshijnë Bulqizën
20/07 18:21
Top News/ Ndërron jetë i burgosuri në Fushë Krujë. U arrestua për një atentat në Don Bosko
20/07 17:00
Top Channel/ Humb jetën i akuzuari për mikrokreditë! U hodh nga pallati, më herët piu helm
20/07 16:57
Top Channel/ Radhë e gjatë në dalje të Qafë Botës, shkak dogana greke. Turistët presin prej 2 orësh
20/07 16:48
Top News/ Bllokohet dogana e Qafë-Botës/ Pala greke me një sportel, qindra makina në rradhë
20/07 16:24
Top Chanel/ Fredi Beleri rikthehet në burgun e Fierit, shoqërohet nga Petro Gjikuria
20/07 16:17
Top News/ Pjesë e grupit që trafikonin makina/ Arrestohet 33-vjeçari në Portin e Durrësit
20/07 15:40
Top Channel/ Beleri kthehet në burg! Mbërriti sot nga Strasburgu, leja 5 ditore përfundon në 16:00
20/07 15:39
Top Channel/ Kush është Olsi Ibro, pjesë e skemës së mashtrimit miliona euro me mikrokreditë
20/07 15:35
Top Channel/ Dëme nga Stuhia/ Era e fortë dhe shiu dëmtuan rëndë fermerët në Cërrik
20/07 15:32
Top Channel/ Turistë të përgjuar/ Durrës, dy pedagoget hapin ekspozitën në shtëpinë e familjes Mima
20/07 15:26
Top Channel/ Turizmi e riktheu në atdhe/ Gazetari nga Shkodra la profesionin dhe emigroi
20/07 15:22
Top News/ Vështirësi kalimi në pikën kufitare të Qafë-Botës, dogana greke punon me një sportel
20/07 15:20
Top Channel/ Vlora është plot/ Korriku ka sjellë më shumë pushues nga jashtë dhe nga Kosova
20/07 15:11