Top Channel/ Luftë terrorizmit, Italia godet kriminelët turq. 19 të arrestuar, mes tyre “bosi i madh”
22/05/2024 19:40

Një operacion i përbashkët i policisë italiane dhe asaj turke ndërpreu veprimtarinë e një grupi kriminal që synonte të kryente sulme terroriste. Në pranga kanë rënë 19 anëtarë të këtij grupi përfshi edhe një kreun e grupit, që dyshohet se kishte lidhje me sulmet e fundit në Turqi. Qindra policë kryen arrestimet në Itali, Zvicër, Gjermani dhe Turqi, tha policia në një deklaratë, duke parandaluar vënien në zbatim të një sulmi terrorist. Ministri i Brendshëm i Turqisë, Ali Yerlikaya tha se 17 nga të arrestuarit në Itali ishin turq, duke përfshirë Baris Boyun, 39 vjeçarin e njohur si kreu i një bande që ka kryer vrasje në Turqi. Po ashtu gjatë aksionit janë arrestuar edhe dy shtetas italianë. Grupi në fjalë akuzohet se kreu sulmin e armatosur në një tubim gjatë fushatës për zgjedhjet e Stambollit. Ky grup po ashtu dyshohet për vrasje, trafik ndërkombëtar droge dhe trafik klandestinësh. Në mars Turqia njoftoi një operacion të madh ndaj të njëjtit grup dhe arrestoi 13 eksponentë, pas dyshimeve se po planifikonin atentate dhe sulme të armatosura. Përmes një deklarate prokurorët e Milanos njoftuan se grupi i shtrirë në Itali mbante lidhje me anëtarë të tjerë në disa shtete europiane. Për arrestimin e tyre u përdorën një sërë përgjigjesh të ndërlikuara si dhe u kërkua asistenca e Interpolit.

Top News/ Ukraina përdori raketat amerikane/ Rusia zotohet për kundërpërgjigje ndaj SHBA-ve
25/06 10:29
Top News/ Borrell bën paralajmërimin e fortë/ Përfaqësuesi i lartë i BE- Ose jeni me Putin ose me ne
25/06 10:17
Top News/ Izraeli kërkon dorëheqjen e Guterres/ Sekretari i OKB-Po përhapin dezinformata
25/06 10:04
Top News/ SHBA ‘në alarm’/ Koreja e Veriut paralajmëron luftë të re botërore
24/06 17:42
Top Channel/ Dy kandidatët më të moshuar president në SHBA, çfarë pritet nga debati Biden-Trump?
24/06 15:34
Top Channel/ BE “godet” sërish Rusinë: Paketë e re sanksionesh, në shënjestër gazi!
24/06 15:10
Top News/ BE ndëshkon sërish Rusinë/ Në shënjestër energjia, financa dhe tregtia e Moskës
24/06 14:54
Top Channel/ Zjarr në fabrikën e baterive, 22 të vdekur në Kore të Jugut- Shpërthyen gjatë paketimit
24/06 14:49
Top News/ Telashe shtesë për Boeing. Prokurorët amerikanë këshillojnë ndjekje penale
24/06 14:28
Top Channel/ 83% e viktimave ishin të paautorizuar për të kryer Haxhin! 1,301 të vdekur në Arabi
24/06 14:10
Top Channel/ Rriten rastet e kancerit në organet gjenitale në Brazil! Sa i prekur është Shqipëria
24/06 14:08
Top News/ ‘Lufta nuk ka mbaruar’/ Netanyahu: Nuk ka marrëveshje të plotë armëpushimi
24/06 13:53
Top News/ Mbi 20 të vdekur, disa të plagosur. Shpërthen fabrika e baterive në Korenë e Jugut
24/06 12:44
Top News/ Franca në prag trazirash/ Zgjedhjet e parakohshme, rrezik për përplasje sociale
24/06 12:44
Top News/ Lufta për makinat elektrike. BE-Kinë nisin bisedimet, Pekini kërkon heqjen e tarifave
24/06 12:27
Top Channel/ Sulm i trefishtë në Rusi, vritet prifti e disa policë: Goditet kisha dhe sinagoga!
24/06 12:24
Top News/ Mbi 1300 viktima në Haxh. Temperaturat e larta gjatë pelegrinazhit të shenjtë
24/06 12:09
Top News/ Vriten 15 policë e disa qytetarë. Masakër në Rusi, sulmohen kisha e sinagoga
24/06 11:50
Top Channel/ Netanyahu nuk pranon armëpushim të plotë: Jo ujdi që i jep fund luftës në Gaza!
24/06 11:32
Top Channel/ Franca në rrezik për dhunë, jepet alarmi: Trazira civile për shkak të zgjedhjeve
24/06 11:31