Top Channel/ Lufta për supën, UNESCO shton në listë “Borsch: Gatim ukrainas, jo rus
01/07/2022 22:35

Agjencia kulturore e OKB-së ka shtuar gatimin e borsch - një supë e bërë zakonisht me panxhar dhe patate - në Ukrainë në listën e saj të trashëgimisë kulturore jomateriale të rrezikuar.UNESCO tha se lufta në Ukrainë kishte "kërcënuar" gatimin e borsch. "Fitorja në luftën për borsch është e jona!" tha Ministri i Kulturës i Ukrainës, Oleksandr Tkachenko, ndërsa vetë moskovitët janë ndarë në dy për këtë vendim. Alexey Gorbunov: "Sigurisht, (borshch) është pjesë e trashëgimisë ruse dhe ukrainase, por mendoj se është një simbol i qartë i Ukrainës Tatyana, pensioniste,: "Borshch nuk ka kombësi! Ashtu si buka, patatet, lakra Çfarë kombësie mund të ketë?!" Irina Velizhantseva: "Mendoj se UNESCO mori vendimin e duhur sepse borshi ukrainas është një markë." Ministria e Jashtme e Rusisë e përqeshi veprimin duke deklaruar se versioni rus i gjellës nuk ka nevojë për mbrojtje. Ndërsa Ukraina e konsideron borschin si pjatën e saj kombëtare, ai gjithashtu konsumohet gjerësisht në Rusi, vende të tjera ish-sovjetike dhe Poloni. Vitet e fundit, statusi i saj si një pjatë ukrainase ose ruse është debatuar ashpër në mediat sociale, duke çuar në një intensifikimin e asaj që disa e kanë quajtur "lufta e borsch". Në vitin 2020, Ukraina aplikoi për të shtuar gatimin në listën e trashëgimisë kulturore të rrezikuar të UNESCO-s dhe vendimi për ta shtuar atë në listë do të merrej në vitin 2023. Por procesi i vendimmarrjes u përshpejtua për shkak të pushtimit rus të Ukrainës tha Unesco në një deklaratë për shtyp.

Top Channel/Rasti i parë i transmetimit të lisë së majmunit nga njeriu te qeni.OBSH:Asgjë e papritur
18/08 10:20
Top Channel/Centrali bërthamor në rrezik/NATO thirrje Rusisë:Lejoni inspektimin e OKB në Zaporizhia
18/08 09:55
Top News – Parisi shndërrohet në ‘Venecia’!/Zjarr në Portugali, moti merr kthesën e papritur!
17/08 21:00
Top News – Sheiku arab udhëton me autobus/Dëshiron të duket si një njeri i zakonshëm për pushime
17/08 19:36
Top News- Një ‘fashiste’ në krye të Italisë!/Kush është Giorgia Meloni dhe a do marrë pushtetin
17/08 18:26
Top Channel / “Kërkojmë dy idiotë”/ Kryetari i bashkisë së Venecias kërkon djemtë që bënë sërf
17/08 17:46
Top News- Zbulohet sekreti që fshihte Joe Biden/E dinte që në 2021 që do të kishte luftë në Ukrainë
17/08 16:28
Top News- Kina i vjen në ndihmë Putin/ Pekini dërgon trupat ushtarakë për stërvitje në Rusi
17/08 16:02
Top Channel/ Kaos në Paris. Stuhia e dhunshme përmbyt kryeqytetin francez
17/08 15:52
Top News – 100 banka, 1000 të dyshuar! Mashtrimi më i madh tatimor në Gjermani, kancelari në qendër
17/08 15:46
Top News – NASA ‘niset’ drejt Hënës / Raketa gjigante gati për fluturimin inaugurues
17/08 15:45
Top Channel/ Treni ngec mes flakëve në Spanjë, pasagjerët thyejnë xhamat për të dalë
17/08 15:41
Top News – Një S-400 i dytë rus në Turqi / Sistemi raketor i mbrojtjes që e përplasi me SHBA
17/08 15:24
Top News – Zhduket Dubai, ‘e gëlltit’ pluhuri / Stuhi rëre mbi qytet, apeli: Qëndroni në shtëpi
17/08 14:46
Top News – ‘Avullon’ liqeni Garda / Italia po përvëlohet, thatësira më e madhe në dekada
17/08 14:08
Top News – Rusia prezanton ‘arsenalin’ / Forum ushtarak afër Moskës, promovohen armët ruse
17/08 14:06
Top News-6 qytetet më të lira në botë / Nga Bursa në Sofje, ja sa kushton për një muaj
17/08 13:34
Top News – SHBA stërvitet me Seulin / Koreja e Veriut kërcënon, lëshon dy raketa
17/08 13:08
Top News – Izraeli ‘apartejd’ ndaj palestinezëve / Deklarata e Abbas në Gjermani ndez polemika
17/08 13:06
Top News – Rusia hakmerret për Krimenë… / Ndizet lufta në Donetsk dhe Harkiv, bombat nuk ndalen
17/08 13:05