Top Channel/Lufta për lojërat e fatit në Vlorë, si nisi saga e atentateve për të kontrolluar kumarin
19/05/2024 12:05

Marrja e pushtetit për lojrat e fatit në qytetin e Vlorës , që prej marsit 2023 ka dyshimet se drejtohet në këtë qytet nga Ines Hajrulla dhe shoku i tij Ervis Matodashi, janë shkaqet se përse u porosity vrasja e tyre kundrejt pagesës. Ky është konkluzioni hetimor i SPAK , në krye të nëntë muajve nga arrestimi i Amarildo Nikollit, që pranoi se ishte porositur nga Leonard Luzi për të vrarë dy vlonjatët, njëri i njohur ndryshe si Ini i Cones dhe tjetri me nofkën Coke qorri. Duke i konsideruar si një grup kriminal spak njofton se Leonard Luzi, Amarildo Nikolli, Muharem koroveshi dhe Erio Zejno duhet të gjykohen nga gjykata kundër krimit të oprganizuar në Tiranë për akuzën e sigurimit të kushteve për të kryer vrasje kundër Ervis Matodashaj dhe Inez Hajrullës. Spak thotë se në 22 mars 2033 në qytetin brengdetar u vra Erigert Zejno dhe më pas për këtë ngjarje prfunduan nën pranga Ervis Matodashaj, Nadir Ferko dhe Altin Sejdiraj. Por pa kaluar shumë kohë prokuroria pushoi akuzën për Matodashaj . Në këtë pikë spak ka bindjen se ka mbledhur prova që kushëriri i të ndjerit, leonard Luzi u financua nga një prson tjetër për të vrarë Matodashaj dhe Hajrullën ndaj dhe pajtoi Nikollin si egzekutor dhe dy të tjerët si ndihmës që e furnizuan me armë dhe kishjin garantuar transportin e tij pas atentatit. Por atentati pavarësisht shumës përmbi 200 mijë euro të prmetuara nuk u realizua përmendet në hetime mbasi qitësi u arrestua nga policia e Vlorës

Top Channel/ Pastrimi i Tiranës! Aksion vullnetar në 27 njësi,Veliaj: Duhet të mbajmë pastër qytetin
22/06 15:18
Top Channel/ Përditësimi i kurrikulave deri në vitin 2026, qeveria nxjerr në konsultim publik planin
22/06 15:15
Top Channel/ Rreziku nga vapa! Temperaturat e larta, kërcënim serioz për fëmijët dhe të moshuarit
22/06 15:13
Top Channel/ Arrestohet vrasësi, Ylli Vangjelaj akuzohej se kishte vrarë një prostitutë
22/06 15:06
Top Channel/ Automjeti përfshihet nga flakët kur drejtuesi ndodhej brenda, detajet e para
22/06 14:35
Top Channel/ E rëndë në Vlorë! Babai, vëllai e i fejuari dhunojnë 29-vjeçaren, policia gjen armë në…
22/06 13:21
Top Channel/ Lundronin brenda perimetrit duke rrezikuar pushuesit, bllokohen 16 mjete lundruese
22/06 13:08
Top News/ Ende mister shkaqet / BE heton ndërprerjen e energjisë në Ballkanin Perëndimor
22/06 13:00
Top News/ Të gjithë drejt detit… Trafik i rënduar në Vlorë, Durrës dhe Lezhë
22/06 13:00
Top Channel/ Trafik i rënduar në Durrës, të gjithë dynden drejt bregdetit
22/06 12:58
Top Channel/ Plazhi në fundjavë, paralizohet qarkullimi i mjeteve në Vlorë
22/06 12:56
Top Channel/ Trafik i rënduar në Durrës, qindra qytetarë i drejtohen plazhit
22/06 12:29
Top News/ Zgjedhjet në universitete. Pak garë, shumë bojkot! Drejtuesit e rinj të dijes
22/06 12:27
Top Channel/ Specializime pa konkurs! Mungesa e mjekëve detyron ministrinë të heqë konkursin
22/06 12:21
Top Channel/ Fermerët braktisin drithërat! Dikur hambar i Myzeqesë, Libofsha kthehet te vreshtaria
22/06 12:18
Top Channel/ Kanionet e Holtës në modë! Turistët holandezë të pasionuar pas bukurive natyrore
22/06 12:17
Top Channel/ Fundjava në plazh, automjetet krijojnë trafik të rënduar në qytetin e Vlorës
22/06 12:13
Top Channel/ E fejuan pa dëshirë, 29-vjeçarja dhunohet nga babai, vëllai dhe i fejuari
22/06 12:10
Top Channel/ Aksidentohet motoristi në Shëngjin, humb kontrollin dhe përplaset me murin
22/06 11:53
Top News/ 3 burra dhunonjë një të re/ Vihen në pranga babai, vëllai e i fejuari i vajzës
22/06 11:51