Top Channel/ Lëvizja në kufi pa kontrolle! Nis zbatimi i marrëveshjes Shqipëri-Kosovë, deri në 30 km
12/06/2024 19:58

Nga sot banorët e zonave kufitare, 30 kilometra larg brezit kufitar Kosovë-Shqipëri, do të lëvizin pa kontrolle kufitare. Kjo u bë e ditur nga dy ministrat e brendshëm, atij të Shqipërisë Taulant Balla dhe të Kosovës Xhelal Zveçla, të cilët pas inspektimit të pikës kufitare të Morinit thanë se kjo marrëveshje e nënshkruar më herët nga dy qeveritë lehtëson jo vetëm lëvizjen e lirë por edhe jetën e komuniteteve ndërkufitare. Ndërkohë, dy ministrat premtuan se shumë shpejtë ashtu si pika e përbashkët e Morinit edhe pikat e tjera mes Kosovës e Shqipërisë do të aplikohet lëvizja e lirë pa kontrolle kufitare deri në 9-muaj. Ndërsa për radhët e mjeteve të rënda që transportojnë mallra e produkte industriale nuk ka një marrëveshje të tillë, ndonëse ekziston vullneti për një marrëveshje të afërt mes dy vendeve. Prej muajsh në Morinë vijojnë të krijohen radhët e kamionëve për shkak të procedurave të zhdoganimit.

Top News/ Vjedhja në kombinatin e Poliçanit/ Çuçi dëshmon në prokurori: U thirra si person në dijeni
15/07 16:34
Top News/ ‘O Nuredin, kape atë dashnoren tënde’/ Dumani merr hak ndaj Xhovana Nikollit?
15/07 16:31
Top News/ 4 orë llogari para deputetëve, largohet kreu i SPAK nga Kuvendi
15/07 16:19
Top Channel/ Vjedhja e skrapit në kombinatin mekanik në Poliçan, Çuçi pyetet në prokurori
15/07 15:34
Top Channel/ “E përjetova keq”, qytetari u vetësakrifikua para SPAK, Dumani shpjegon rastin
15/07 15:27
Top News/ Shiste drogë në biznesin e tij/ Arrestohet 32-vjeçari, i gjendet dhe një armë zjarri
15/07 15:25
Top Channel/ Balla ndërhyn në mbështetje të Dumanit, kërcënon Bardhi: Hera e parë dhe e fundit që…
15/07 15:24
Top News/ PS-PD përplasen për TIMS/ Mazhoranca kundër zgjatjes së afateve hetimore
15/07 15:23
Top Channel/ Kërkesa e pazakontë për Dumanin: ‘Nominoni’ Berishën si i burgosur politik
15/07 15:20
Top Channel/ Pasojat e vapës/ Shtohen problemet për personat me probleme të shëndetit mendor
15/07 15:17
Top Channel/ Ditë afrikane, temperaturat shkojnë deri në 43 gradë nën hije
15/07 15:15
Top Channel/ “O Zotëri ka procedura”! Dumani ngre zërin, Noka s’ndalon
15/07 15:10
Top News/ Kreu i SPAK acaron Gazment Bardhin, nuk përmbahet demokrati
15/07 15:09
Top Channel/ Hetimet për tritolin në Elbasan! Në sitë video ku përmendej Nuredin Dumani
15/07 15:09
Top Channel/ Bledi Çuçi pyetet në prokurori, hetimet për zhdukjen e dhjetëra ton skrap në Poliçan
15/07 15:07
Top News/ 13 mln euro për ushtrinë shqiptare, miratohet paketa për rritjen e sigurisë
15/07 15:07
Top Channel/ “Në rregulloren time je i përjashtuar përgjithnjë”, Felaj paralajmëron Nokën
15/07 14:58
Top Channel/ Hoti ligjëratë për 5D. Felaj e ndërpret, kolegët ‘i sulen’ nënkryetares! Vjen Garda
15/07 14:58
Top News/ Nga burgu në Athinë/ Beleri takon Mitsotakis para betimit si eurodeputet
15/07 14:48
Top Channel/ Felaj i propozon pushim, Dumani i vendosur: Vijojmë me pyetjet
15/07 14:35