Top Channel/ “Leka Zogu President”, grupi i Alibeajt nxjerr emrat e parë
19/05/2022 19:39

Deputetët mbështetës të Enkeled Alibeajt kanë propozuar 8 kandidatë për president, ku më i spikaturi është trashëgimtari i familjes mbretërore Leka Zogu. Lista me kandidatët e Presidentit të ri të propozuar nga grupi i Partisë Demokratike nuk kishte asnjë grua, por 23 deputetët mbështetës të Enkeled Alibeajt përgjatë 3 orëve mbledhje në selinë blu propozojnë për President diplomatë, ushtarakë, shkrimtarë, mjekë si dhe princin Leka. Kur zyrtari i lartë amerikan Philip Riker takoi Leka Zogun disa muaj më parë, lindën dyshimet se ai do të ishte kandidat për President si një nga emrat e dëshiruar nga amerikanët. Dhe sot Partia Demokratike, Leka Zogun, i cili sapo ka mbushur 40 vjeç, e propozon për President. Ky emër u propozua në mbledhjen e demokratëve nga deputetja Dhurata Cupi. Mirëpo dy kandidaturat e para preferenciale për në krye të shtetit u shfaqën emrat e ish-ambasadorit në Maqedoninë e Veriut Arben Cejku dhe ish-ambasadorit në NATO, Leonard Demi, pasuar nga emri i ish-ushtarakut Dritan Demirajt. Ish-ministri i Bujqësisë e njëkohësisht ish-zv/kryeministri Rexhep Uka si dhe mjeku Halim Kosova ishin dy emra të tjerë për president të shprehura nga Xhelal Mziu. Shkrimtari Visar Zhiti është një tjetër emër i PD që propozohet me idenë se mund të jetë presidenti i të gjithëve. Nga ana tjetër, Kreshnik Collaku emrin e Presidentit e sheh te opozita duke propozuar deputetin Dashamir Shehi. Këta 8 shqiptarë me të shkuar politike, ushtarake apo artistike deri të hënën në orën 18:00 mund të besojnë se do të jenë zëvendësues të Ilir Metës. Por cila do të jetë kandidatura përfundimtare? Emrat e shpallura sot në mbledhjen e PD do të diskutohen sërish me aleatët dhe ftesa qëndron e hapur edhe për grupin e rithemelimit të cilët nuk ishin të pranishëm gjatë diskutimit pasi e shohin procesin farsë.

Top News- Dështon atentati me tritol në Shkodër/ Në shënjestër drejtoresha e Shëndetit Publik
28/06 21:19
Top News- 6-fishohen rastet ditore me Covid/ Një viktimë nga koronavirusi, 19 të shtruar në spital
28/06 20:09
Top Channel/ Alarm për bombë në Shkodër/ Forcat xheniere kryejnë “shpërthim” të kontrolluar
28/06 19:35
Top Channel/ Lëndë plasëse makinës së drejtoreshës në Shkodër, blindohet zona
28/06 19:30
Top Channel/ Tritol fuoristradës së drejtoreshës se Fondit te Sigurimit Të Kujdesit Shëndetësor
28/06 18:58
Top News- Alarm për bombë në Shkodër, gjendet një pako e dyshimtë në mes të rrugës
28/06 18:56
Top News- Shtyhet vendimi për Fatos Tushen/ Ish-kryebashkiaku mohon akuzat, përmend Bashkim Finon
28/06 18:50
Top Channel/ Lëndë plasëse makinës në Shkodër, forcat xheniere realizojnë shpërthim të komanduar
28/06 18:49
Top News- Vrasja e Xhuvanit mund të parandalohej/ Pse u arrestuan zyrtarët e policisë, çfarë u gjet
28/06 17:48
Top News – Jahti luksoz që u mbyt në bregdetin e Drimadhes
28/06 16:39
Top Channel/ Shoferët nuk respektojnë përparësinë e këmbësorëve në vizat e bardha
28/06 16:33
Top Channel/ Ishte shpallur në kërkim për kultivimin e lëndëve narkotike, arrestohet 47 vjeçari
28/06 16:29
Top Channel/ Pamjet e jahtit 17 metra të gjatë të fundosur në Drimadhes
28/06 16:29
Top News – Ekulibrat politikë diktohen nga jashtë /Vota e emigrantëve ndikon në rezultatin elektoral
28/06 15:42
Top News- ‘Jo një protestë e PD’/ Berisha i jep direktivat Kryesisë për koalicion të gjerë
28/06 15:40
Top Channel/Infektimet rritën vaksinimin.Mjekët:Ka një rritje të lehtë në krahasim me javët e fundit
28/06 15:32
Top News – Vrasja e Xhuvanit bën ‘bashkë’ PD/ Noka e Basha kërkojnë ‘kokat’ e disa zyrtarëve
28/06 15:25
Top Channel/FNSH në terren për turizmin. Priten më shumë turistë se në 2019, Policia në gatishmëri
28/06 15:17
Top News- Raporti për drogërat, ‘nxin’ Shqipërinë/Reagon Presidenca e PD: Siguria kombëtare në rezik
28/06 15:15
Top Channel/ “Kohë të vështira për udhëtarët”, kompanitë ajrore lajmërojnë pasagjerët
28/06 15:15