Top Channel/ Kurti, “ultimatum” për barrikadat: Po nuk i hoqën, hyn policia dhe Kfor-i!
13/12/2022 17:59

Barrikadat e serbëve në veri të Kosovës vazhdojnë të qëndrojnë aty për të katërtën ditë rresht, por nga zyra e Kryeministrit Albin Kurti thonë se kjo situatë nuk do të tolerohet gjatë. Një këshilltar i Kurtit, i cituar nga shtypi vendas, është shprehur se nëse barrikadat nuk hiqen, atëherë do të kalojë në veprim Policia e Kosovës, në koordinim edhe me KFOR-in. Pavarësisht se Kosova vendosi t`i shtyjë zgjedhjet në komunat me shumicë serbë në veri, në përpjekje për të zbutur kështu tensionet, pushteti serb, që vepron përmes Listës serbe atje, nuk e urdhëroi zhbllokimin e rrugëve. Diplomacia perëndimore ka bërë thirrje që të hiqen barrikadat, duke e fajësuar Serbinë për tensionimin e veriut dhe retorikën e përdorur. President serb Aleksandar Vucic nga ana e tij, pretendon se nuk e ka dhënë ai urdhrin për vendosjen e barrikadave. Këshilltari i Kurtit, Jeton Zulfaj, thotë se ato duhet të hiqen, para se të veprojë policia. “ I është dhënë një afat përpara se të hyjnë forcat e policisë e të hapin rrugën për të mundësuar lirinë e lëvizjes. I është dhënë hapësira KFOR-it në mënyrë që ta kryejnë ata fillimisht këtë mision, por e gjithë kjo po bëhet mes tij dhe autoriteteve të Kosovës”, shtoi këshilltari. Rrugët janë bllokuar kryesisht me automjete. Ministria e brendshme e Kosovës sqaroi, pas insistimit të vazhdueshëm të zyrtarëve serbë, se asnjë dokument apo marrëveshje të arritur mes Kosovës dhe Serbisë në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve nuk ia ndalon Prishtinës zyrtare Kosovës që të dërgojë forcat speciale të policisë së saj në veri të vendit - zonë kjo e banuar me shumicë serbe.

Top Channel/ Kosova dënon sulmin, Asosacioni i gazetarëve kërkon zbardhjen urgjente të ngjarjes
27/03 15:12
Top Channel/ Zgjedhjet në veri të Kosovës, KQZ çertifikon kandidatët- Lista Serbe nuk merr pjesë!
27/03 12:13
Top News – Kurti flet pas takimit në Tiranë/ ‘Shqipëria është gjithmonë pranë Kosovës’
26/03 22:12
Top News – Osmani përkujton masakrën e Krushës/ Të mbijetuarit, dëshmi e genocidit ndaj shqiptarëve
26/03 20:19
Top Channel/ Memoriali serb në Tiranë, fut në sherr edhe drejtësinë për hetimet
26/03 20:11
Top Channel/ Rama pret Kurtin në Tiranë! Kosova kërkon mbështetje në arenën ndërkombëtare
26/03 19:54
Top News – Bisedimet me Serbinë/ Rama ‘nxit’ Kurtin-Ke mbështetjen time të plotë
26/03 16:56
Top News – 24 vite nga masakrat e Krushës… / E vërtëta në arkivat e Beogradit, Kurti kërkon hapjen
26/03 14:46
Top Channel/ Protestë kundër marrëveshjes/ U organizua nga PSD në Prishtinë. Nesër Kurti në Tiranë
25/03 19:47
Top News – Protesta kundër Asociacionit në Kosovë/ Opozita- Kurti u dorëzua përballë Serbisë!
25/03 17:46
Top Channel/ Merr flakë qendra tregtare në Pejë, 4 persona të lënduar
25/03 12:32
Top Channel/ Përvjetori i bombardimeve të NATO-s/ Kosovë, përkujtohet edhe epopeja e Dukagjinit
24/03 20:01
Top News – Serbët kërkojnë arrestimin e Vuçiç/ Protestuesit me simbole ruse dhe kundër NATO
24/03 19:50
Top News – ‘Serbët mos t’i harrojnë bombardimet’/ Ambasadori amerikan zemëron Kosovën
24/03 18:04
Top News – Kur NATO bombardoi Serbinë… / Kosova shënon 24 vjetorin, homazhe në Prishtinë
24/03 15:22
Top Channel/ Energjia në Kosovë shtrenjtohet/ Rritet me 15%. Bordi i ZRRE: fajin e ka importi
24/03 12:22
Top News – Kosova arreston agjentët sekret maqedonas!/ Deputeti-Pse shkuan operativët në Prishtinë
24/03 10:00
Top Channel/Borrell “i humbet durimi” me Kosovën dhe Serbinë: Boll bënë me gisht, të fillojnë punën
23/03 22:09
Top News – 2 avionë drejt përplasjes mbi Kosovë/ Si i shpëtoi Shqipëria 300 pasagjerët nga vdekja!
23/03 18:23
Top News – Një muaj arrest shtëpie, merret masa e sigurisë ndaj kreut të FFK-së Agim Ademi
23/03 17:31