Top Channel/ “Kurti po ndihmon Vuçiç”! Opozita serbe: Po ngjall pasionet për territore
10/06/2023 19:26

Gazeta New York Times i ka kushtuar një artikull të gjatë protestave në Serbi përfshi sjelljen e presidentit Vucic për tensionet në veri të Kosovës. “Tensionet në Kosovë e ndihmojnë vetëm Vuçiçin duke ngjallur pasionet për territorin që shumica e serbëve e shohin si pjesë të vendit të tyre”. Kështu deklaroi për New York Times, Milomir Mandiqit, menaxher i përgjithshëm i grupit “Demostat”. “Kurti vazhdimisht po e ndihmon Vuçiçin”- shtoi për NYT, Pavle Gërboviqi, deputet i opozitës në Serbi, anëtar i Lëvizës së Lirë të Qytetarëve, i cili ka ndihmuar për organizimin e protestave në Beograd. “Askush në skenën politike serbe nuk ka bërë më shumë për pozicionin e Serbisë në Kosovë dhe për Vuçiçin se Kurti”- tha ai. New York Times sjell edhe një sondazh nga Demostat, prej të cilit gjetjet tregojnë se vetëm 3% e serbëve kanë admirim për SHBA dhe kërkonin marrëdhënie të mira. Në kontrast me këtë 32 e tyre mbështesin Unionin Europian bashkë me vendet Skandinave sikurse edhe një mbështje të madhe për Rusinë. Diplomatë të lartë amerikanë e evropianë shkruhet në artikull kanë shprehur zemërim për atë që e shohin si provokim nga Kosova, Serbia është argëtuar që po trajtohet si partnere e rëndësishme.

Top News – Nga filmat ‘007’ në Formula 1 / Jessica Hawkins, frymëzimi i vajzave të tjera
01/10 21:25
Top Channel/ Yjet e shahut në Durrës! Nis europiani i klubeve për shahistë meshkuj dhe femra
01/10 21:15
Top Channel/ Sulmi terrorist në Ankara, Erdogan: Nuk do arrijnë kurrë të shkatërrojnë paqen në Turqi
01/10 21:08
Top News – Kurdët pas sulmit terrorist / PKK merr përgjegjësinë e kamikazëve në Ankara
01/10 21:03
Top News – Kërcënimi ndaj prokurores së SPAK / Basha-Intimidimi me syshkelje politike do dështojë
01/10 20:26
Top Channel/ Regjistrimi i popullsisë! Mazniku: Ka pyetje për emigrantët, etninë dhe fenë
01/10 20:16
Top Channel/ Shqiptarët, pagat më të ulëta! Punojnë me orë më të zgjatura se Europa dhe rajoni
01/10 19:58
Top Channel/ Ulja e eksporteve goditi fasonët! Zeka: Rënia nisi në mars dhe u thellua në verë
01/10 19:55
Top Channel/ Rritja ekonomike nuk mjafton! Ekspertët: Nuk gjeneron mirëqenie! Mundësi për më shumë
01/10 19:46
Top Channel/ Policia, 5 video me prova. Momenti i vrasjes së Afrim Bunjakut nga terroristët serbë
01/10 19:28
Top Channel/Publikohet momenti i vrasjes së efektivit të Kosovës! Eliminimi me minë i Afrim Bunjakut
01/10 19:04
Top Channel/ “Serbia deshi të aneksojë Veriun”, Sveçla: Terroristët u stërvitën në baza serbe
01/10 18:30
Top Channel/ “Nuk thyhemi, do i përgjigjemi krimit”, ministri i turk flet pas sulmit terrorist
01/10 18:18
Top News – Greqia fik zjarret në Shqipëri / Dërgon avionë pas kërkesës për ndihmë drejtuar BE
01/10 18:08
Top News – Kërcënohen prokurorët e SPAK / KLP mblidhet me urgjencë pas dëshmisë së të penduarit
01/10 16:28
Top Channel/ Çmim për “Pushime on Top”! Programi më i mirë televiziv për turizmin
01/10 15:38
Top Channel/ Prokuroren donin ta vrisnin! Merret në mbrojtje Musabelliu! Hetonte bandën e Haxhiut
01/10 15:17
Top Channel/ Mbetet në burg grupi i Haxhiut! Masat në një gjykatë të blinduar, në sallë dhe Tafani
01/10 15:02
Top Channel/ Sot Dita Botërore e Kafesë/ “Lori Caffe”, menu degustimi te sheshi “Italia
01/10 14:58
Top News – I tradhtoi shoku i grupit/ Lihet në burg banda e Laert Haxhiut
01/10 14:54