Top Channel/Kurti në Bruksel, mesazh i qartë: “Ne i plotësuam kriteret, tani liberalizoni vizat”!
07/12/2021 14:33

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti u takua në Bruksel me Komisionerin europian të Zgjerimit, Oliver Varheyli me të cilin ka diskutuar progresin e vendit të tij në rrugën drejt bllokut europian. Kurti e bëri te qartë se Kosova ka përmbushur kriteret për liberalizim të vizave dhe beson se BE-ja do ta mbajë premtimin.“E vlerësova diskutimin me Oliver Varhelyi mbi përparimin e Kosovës në Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit. I kemi përmbushur të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave. Integrimi në BE s’ka alternativë. Jemi të motivuar të vazhdojmë reformat tona transformuese në bashkëpunim të ngushtë me BE-në”, u shpreh ai. Më herët, Kurti u takua edhe me përfaqësuesin e lartë të Politikës së Jashtme të BE-së, Joseph Borell. Muajin e kaluar, kreu i diplomacisë europiane kishte deklaruar se kërkonte një takim të nivelit të lartë mes Kurtit, dhe kreut të shtetit serb, Aleksander Vuçic përpara Krishtlindjeve. Për këtë angazhoi dhe të dërguarin e tij, Miroslav Lajcak, i cili fillimisht e takoi Kurtin në Austri, e më pas edhe realizoi vizita në Beograd e Prishtinë. Megjithatë, përpjekja e sllovakut për të bindur kryeministrin kosovar dhe Vuçicin, duket se ka dështuar.

Top News-U nis për të vrarë në Tiranë/Kapet nga policia në momentin e duhur
20/01 22:42
Top News-Mesazh kërcënues me eksploziv/Të dënuarit për trafik droge i vihet tritol në mjet
20/01 21:48
Top News-Antonela mbështet hapur Beatrix/Deklarata të forta për banorët e Big Brother Vip
20/01 21:45
Top News-Emergjencat civile në gatishmëri/Pas të ftohtit polar që prek Shqipërinë
20/01 21:18
Top Channel/ Shndërrimi i pallateve të vjetra/ Si funksionon projekti me fondin për komunitetin
20/01 19:46
Top Channel/ Do ulen ditët e izolimit/ Pas covid mund të riktheheni në punë më shpejt
20/01 19:42
Top Channel/ Atentati i dështuar në Tiranë/Administratori i shkollës: Një i ri më ndiqte prej ditësh
20/01 19:41
Top Channel/ Basha: Kërkojnë të ndajnë PD/ Akuza e kreut të PD: Shërbëtorët e Edi Ramës
20/01 19:39
Top News-Alarm nga Omicron, shtohen rastet/3 viktima dhe 2383 raste të reja në 24 orë
20/01 19:39
Top Channel/Zgjedhjet e reja: Më 6 mars votohet në Durrës, Shkodër, Dibër, Lushnjë, Rrogozhinë, Vorë
20/01 19:38
Top News-Vrasësit makabër të vajzës dhe motrës/50 vjet burg për babë e bir, ku u gropos viktima
20/01 18:25
Top News – Vendim i papritur, mbyllen shkollat/ Ministrja Kushi jep arsyet, orët do zëvendësohen
20/01 17:58
Top News- Rekord i frikshëm në Kosovë/2708 raste, qeveria kërkon mbylljen e restoranteve
20/01 17:58
Top News – Beteja e liderëve në Shkodër e Durrës/ ‘Provimi’ i Bashës përballë Berishës dhe Ramës
20/01 17:50
Top Channel/ Basha: Prapambetjet e regjimit nuk na rrezojnë dot, do ringrihemi edhe më të fortë
20/01 17:47
Top Channel/ Basha: Vija kuqe që ndan shumicën nga pakica përfituese është dhuna
20/01 17:45
Top News-PS shtyn kongresin, shkak Ilir Meta/Pas dekretit për zgjedhjet e pjesshme në 6 mars
20/01 17:23
Top News- Baza ajrore me 100 avionë luftarakë/Pse Kuçova e bën Shqipërinë vend kyç në Evropë
20/01 17:17
Top News – Ilir Meta i bashkohet muzikës me Bujar Qamilin, ‘harron’ fatin e tij në Kushtetuese
20/01 16:46
Top Channel/ Gledis Nano: Viti 2022, viti i tolerancës zero për kultivimin e bimëve narkotike
20/01 16:45