Top Channel/ Kurora e Princeshës Diana mahnit pas disa dekadash në ekzibicionin në Londër
28/05/2022 00:26

"Kurora Spencer", e mbajtur nga Princesha Diana gjatë martesës së saj me princin Charles në vitin 1981, shfaqet për herë të parë prej disa dekadash në një ekzibicion në Londër. Ekzibicioni përfshin kurora e bizhuteri të tjera të historisë së monarkisë, si dhe portrete të mbretëreshave, të marra hua nga institucione dhe koleksione private. Eksperti i bizhuterive Christian Spofforth, tha se kurorat mbretërore mbahen rrallë në publik prandaj është mirë që shihen më shpesh, edhe pse jo ne kokat e monarkeve. "Kurorat janë përveçse një pjesë bizhuterie edhe një element i rëndësishëm historik, ndërsa princesha Diana ishte në mendjet e njerëzve princesha e Britanisë”."Ky koleksion i mbledhur na bën të shohim prapa në kohë, tani që afron dhe përvjetori i fronit të mbretëreshës. “Publiku mund të hyjë të admirojë e të reflektojë falas me bizhuteritë mbretërore, ashtu si dhe portretet e tyre” Në lidhje me portetet ai shtoi: "Në pikturat kemi shtatë mbretëreshat, që reflektojnë sesi secila monarke portretizonte pushtetin dhe imazhin e saj” “Është e cuditshme qe Briania ka pasur kaq shumë mbretëresha femra, shtatë në total. Prandaj dhe na erdhi idea e këtij ekzibicioni të pikturave”.

Top Channel/ Territori spanjoll në veri të Marokut bastiset nga mijëra emigrantë afrikanë
24/06 22:33
Top Channel/ Përleshje të rënda mes policisë e protestuesve kundër çmimeve në Kongresin e Ekuador
24/06 22:32
Top Channel/ “Pranoni propozimin francez”/ Kryeministri bullgar, thirrje maqedonisë së veriut
24/06 21:43
Top Channel/ SHBA, gjykata ndalon abortin/ Biden: Një ditë e trishtuar për SHBA, kjo nuk mbaron këtu
24/06 21:13
Top News-“Lufta e tretë nis nga Britania”/Kërcënimi i aleatit të presidentit Putin
24/06 20:52
Top Channel/ Evropa bëhet me lekë! Viza ETIAS bëhet e detyrueshme nga viti 2023
24/06 20:11
Top Channel/ SHBA, gjykata ndalon abortin/ Nisin protestat jashtë gjykatës së lartë amerikane
24/06 19:57
Top Channel/ Baker kujton vizitën në Tiranë, mbi 300 mijë shqiptarë pritën diplomatin amerikan
24/06 19:46
Top News-SHBA ndalon abordin/Gjykata e lartë rrëzon vendimin e 50 viteve më parë
24/06 19:44
Top News-Kush e drejton presidentin amerikan/Biden nuk bën asnjë lëvizje pa udhëzime
24/06 19:22
Top Channel/ Ngrohja globale: “Avioni laborator” francez analizon ndikimin e ndotjes
24/06 15:20
Top News – A do sulmojë Rusia një vend të NATO/Kaliningradi dhe rreziku i tensioneve me Lituaninë
24/06 15:12
Top News – Raketat amerikane në Ukrainë/SHBA në ‘aksion’ pasi Rusia përparon në Lindje
24/06 14:48
Top News-Putin dërgon pakicat etnike për të vdekur/Kush janë luftëtarët që ‘sakrifikohen’ në Ukrainë
24/06 12:51
Top News-Trafikantët shqiptarë ‘pushtojnë’ Italinë/Linja kokainës dhe bashkëpunimi me serbo-malazez
24/06 12:49
Top Channel/ Armët në SHBA, miratohet projektligji për kontrollin e tyre
24/06 12:23
Top Channel/ Katër muaj luftë! Ukraina bën bilancin e sulmeve nga Rusia
24/06 12:20
Top News – ‘Duhet luftë që të hysh në BE!’/Serbia ironizon vendimin e Brukselit për Ukrainën
24/06 12:08
Top Channel/ Ekspozita për gazetarët e vrarë dhe të plagosur gjatë raportimit të luftës në Ukrainë
24/06 11:49
Top News – ‘Po më pret familja në Itali’/ Si tentoi shqiptari të mashtronte karabinierët
24/06 11:39