Top Channel/ Kur Berisha shkatërroi zgjedhjet. Në 1996 komisionerët e opozitës u arrestuan
26/05/2021 15:11

Halil Lala në zgjedhjet e 26 Majit 1996 garonte për deputet në Mat nën siglën e PS. Megjithëse kanë kaluar 25 vite, e ka të freskët masakrën elektorale të asaj dite orkestruar dhe dirigjuar nga Sali Berisha. Halili: Verdikti që dha OSBE ODIHR ishte i prerë “nuk kishte asnjë nen të rregullave zgjedhore që nuk u shkel” tha krye-vëzhguesja e atyre zgjedhjeve. Dy ditë më pas nga e diela e zezë e atyre zgjedhjeve, socialistët zgjodhën të protestojnë në sheshin Skënderbej me qëllimin sensibilizimin e opinionit ndërkombëtare për grabitjen e zgjedhjeve nga Sali Berisha. Në shesh u përballën me brutalitetin dhe dhunën e policisë nën drejtimin e Agim Shehut. Kjo foto e shkrepur nga fotoreporteri Armando Babani, e publikuar në shumë gazeta ndërkombëtare, tregon se dhunës policore atë ditë nuk i shpëtoi edhe një gazetar spanjoll i cili u mor në mbrojtje nga një djalë që shoqëronte Servet Pëllumbin. Dhunës nuk i shpëtoi as Erion Brace atë kohë gazetar. Megjithëse i dërrmuar nga shkopinjtë e gomës që e gjakosën, në faqet e parë të Zërit të Popullit publikoi shkrimin me titull “SALI BERISHA SHIHE KRIMIN TEND NE FYTYREN TIME!”. Edhe Halil Lala pati të njëjtin fat. 26 Maji i vitit 1996 ishte fillimi i shkatërrimit të institucionit të zgjedhjeve në Shqipëri nga pushteti. Deri në atë moment Shqipëria kishte realizuar zgjedhje gjerësisht të pranueshme dhe të pakontestuara. Por frika nga humbja e pushtetit që po pasuronte me shpejtësi një kastë të re politikanësh i detyroi këta të fundit të përdornin dhunën për të mbajtur pushtetin.

Top Channel/ Verë dhe portokalle/ Spektakli i madh i humorit ishte mbrëmjen e së enjtes në Kamëz
14/06 15:30
Top Channel/ Shtyhet gjyqi i Belerit, vendimi për do të jepet më 25 qershor
14/06 15:27
Top Channel/ Divjakën e punojnë indianët! Punësohen në fermat bujqësore me paga deri …
14/06 15:27
Top Channel/ Urimi për Kurban Bajramin/ Myftiu i Korçës përcjell mesazhin për besimtarët myslimanë
14/06 15:26
Top News/ Euro2024 pritet me festë në Tiranë/ Dy ‘Fan Zone’ për të mbështetur kombëtaren
14/06 15:21
Top News/ Mbështetja për të rinjtë, Qeveria do të rishikojë kuadrin legjislativ
14/06 15:20
Top Channel/ Nis pastrimi i Komanit/ Tre anije të KESH po bëjnë grumbullimin e mbetjeve urbane
14/06 15:13
Top News/ PS ngre pa opozitën antikorrupsionin / Reformim dhe ‘Vetting’ institucioneve shtetërore
14/06 15:11
Top Channel/ Turistët francezë përplasen me autokombajnën! Aksidenti për shkak të…
14/06 15:10
Top Channel/ Protestë me entuziazmin e “vulës”! Mbështetësit e opozitës djegin sërish gomat
14/06 15:06
Top News/ Tentoi të vriste një person në 2019/ Prangoset në Korçë autori i dënuar me 15 vite burg
14/06 15:06
Top Channel/ Ndotja e liqenit të Komanit! Balluku dhe punonjës të KESH nisin pastrimin e zonës
14/06 15:04
Top News/ I dënuar me 15 vite burg për tentativë vrasje, arrestohet 57-vjeçari në Korçë
14/06 14:31
Top Channel/ Tentoi të vriste një person me armë, vihet në pranga 57-vjeçari i dënuar me 15 vite
14/06 14:23
Top News/ 100 mijë euro në xhep, hetohen 2 persona/ Dyshohet se paratë ishin përfituar nga krimi
14/06 14:19
Top News/ Edhe SHBA me vendim të formës së prerë. Ambasada: Kujdes me bashkëpunimin me non gratat
14/06 14:12
Top Channel/ Një bandë sulmon autoritetet greke, tre policë të plagosur! Nëntë persona të arrestuar
14/06 14:04
Top Channel/ Zbulohet kërcënim i ri i frikshëm për fertilitetin mashkullor, prek më shumë të rinjtë
14/06 14:02
Top Channel/ Molotov, flakë e fishekzjarre,deputetët e PD përplasen me Policinë te Bashkia e Tiranës
14/06 13:56
Top News/ 800 mijë turistë vizituan zonat e mbrojtura, Rama shpërndan videon nga parku natyror
14/06 13:27