Top Channel/ Kundërshtime për moshën e pensioneve!Nuk ndalen grevat në Francë, përplasje me policinë
23/03/2023 21:50

Francezët janë ende të revoltuar me projektligjin e presidentit Emanuel Macrom për rritjen e moshës së pensioneve me dy vite, e cila solli përdorimin e gazit lotsjellës dhe ujit me presion. Pavarësisht organizimeve dhe marshimeve në rrugët e qytetit ata janë përplasur edhe me policinë. Mijëra demonstrues nuk braktisën organizimet kundërshtuese, duke regjistruar ditën e nëntë të protestave ndërkombëtare. E gjithë situata solli ndërprerjen e shërbimit të tjrenave në të gjithë vendin, protestuesit bllokuan portet dhe rrugët. Ata nuk nguruan të bllokojnë edhe pikat më të famshme turistike, përfshirë Kullën Eifel në Paris. Qeveria vendosi në gatishmëri mbi 12 mijë policë, të cilët do të monitoronin situatën duke u përballur me mijëra protestues. Vendimi i Macron javën e kaluar për të detyruar ligjin e pensioneve të miratohet ka sjellë pakënaqsi tek populli francez, por jo vetëm. E gjithë situata e tensionuar është pasqyruar tek deputetët parlamentarë, të cilët vazhdimisht kanë shqyrtuar projektligjin. Ligji problematik për francezët do të shqyrtohen nga Këshilli Kushtetues, i cili do të sigurohet që është në përputhje me Kushtetutën, ndërsa vendimi do të jepet brenda muajit të ardhshëm.

Top Channel/ Vriten tre ushtarë izraelitë pranë kufirit me Egjiptin, autori i dyshuar polic egjiptian
03/06 22:27
Top Channel/ Bilanc i rëndë i viktimave në Indi, vijojnë kërkimet për të zhdukurit
03/06 21:21
Top Channel/ BE-ja kërkon zgjedhje të reja në veri të Kosovës, Borell: Të gatshëm të zbatojmë masa
03/06 18:52
Top Channel/ YouTube s’merret më me pretendimet e rreme për mashtrime në zgjedhjet e SHBA
03/06 18:51
Top News – Erdogan betohet si president!/ Çfarë premton për mandatin pesëvjeçar
03/06 18:13
Top News – Vriten tre ushtarë izraelitë në kufi me Egjiptin, bllokuan kalimin e drogës
03/06 18:11
Top News- BE paralajmëron Kosovën dhe Serbinë!/ ‘Ulni tensionet ose do ketë pasoja të ashpra’
03/06 18:10
Top News – Fillimi i fundit të Putinit, eksperti amerikan: Bashkë me të, do të shpërbëhet edhe Rusia
03/06 15:14
Top Channel/ Gjermanët “bëjnë llogaritë” e pushimeve: Më të lirat, Shqipëria e Turqia!
03/06 14:55
Top News – Turqia do dërgojë trupa në Kosovë/ NATO kërkon qindra ushtarë shtesë për KFOR-in
03/06 14:54
Top News – NATO në betejë me kohën!/ Për ta shpëtuar veten nga turpërimi në Europë
03/06 14:53
Top News – Wagner largohet nga Bahmuti!/ Tërhiqet grupi famëkeq, kush e kontrollon qytetin
03/06 14:51
Top News – Rammstein nën akuzë: Rekrutonte vajza për seks pas koncerteve
03/06 14:50
Top Channel/ Turqia dërgon trupa në Kosovë, nisen përforëcimet për NATO-n!
03/06 14:39
Top News – 160 kg kokainë në Portin e Selanikut/ Dërgesa prej Ekuadorit, me destinacion Shkupin
03/06 14:19
Top News – Vuçiç- Biseda me Scholz, e vështirë!/ Presidenti e cilëson Macron mik të Serbisë
03/06 14:18
Top News – Tension mes rojeve bregdetare turke dhe greke, shkak përplasja mes dy anijesh
03/06 14:09
Top News – Ukraina, gati për të shkatërruar Rusinë!/ Zelenski- Ushtria do të nisë kundërofensivën
03/06 12:51
Top Channel/ Trazira në Gjermani, sulmohet policia- “Digjet” Lajpcigu për një “studente”!
03/06 12:18
Top News – Bilanci i luftës në 500 ditë, Rusia ka humbur mbi 200 mijë trupa në luftën ndaj Ukrainës
03/06 12:13