Top Channel/ Kriza nga thatësira, në Itali uji i pijshëm fillon të racionohet
04/07/2022 18:23

Qytetet veriore italiane të Veronës dhe Pizës, shtëpia e gati 350,000 njerëzve, filluan racionimin e ujit të pijshëm të shtunën, mes një thatësire historike në rajon. Deri më 31 gusht, uji i pijshëm nuk mund të përdoret për ujitje të zonave të perimeve, kopshteve dhe fushave sportive, larjes së makinave, mbushjes së pishinave dhe çdo aktiviteti tjetër që nuk është rreptësisht i nevojshëm për nevojat njerëzore, njoftuan autoritetet vendase. Përdorimi i ujit të pijshëm për qëllime shtëpiake, pastrimi dhe higjiena personale lejohet ende në Piza dhe Verona, i cili është qyteti i dytë më i madh në Italinë verilindore me më shumë se 250,000 banorë. Kushdo që zbulohet se shkel kufizimet mund të gjobitet deri në 500 euro. Megjithatë, autoriteti rajonal i Veronës shtoi se "çdo përdorim për qëllimet e përshkruara më sipër dhe të ndaluara, megjithëse nuk rekomandohet, mund të bëhet vetëm nga ora 21:00 e mbrëmjes deri në 6 të mëngjesit". Më shumë se njëqind komuna në veri të Italisë kanë miratuar masa për të kursyer ujin, por Verona dhe Piza janë disa nga qytetet më të mëdha në rajon që e bëjnë këtë. Ashtu si shumë vend enë Evropë, Italia është përballur me një valë të nxehti jashtëzakonisht të hershme, krahas mungesës së madhe të reshjeve dhe shkrirjes së borës nga Alpet, të cilat kanë qenë të lidhura me ndryshimet klimatike. Pamjet: AFP

Top News- Erdogan paralajmëron një tjetër Çernobil/Turqia e shqetësuar për centralin e Zaporizhzhias
18/08 22:35
Top News- SHBA mbështet Kosovën, Kina Serbinë!/Takimi Kurti- Vuçiç përplas Pekinin dhe Uashingtonin
18/08 20:10
Top News – Stuhi dhe tornado në Itali!/Dy viktima, moti i keq shemb çatitë dhe pemët
18/08 18:17
Top News – Nga aty mund të godasë të gjithë Europën!/Putin çon avionë me raketa në Kaliningrad
18/08 16:53
Top Channel/ Raporti për zjarret, 700 mijë ha sipërfaqe pyjore të djegura në Evropë
18/08 15:44
Top Channel/ Përmbytet Londra, stuhitë e shiut godasin kryeqytetin
18/08 15:29
Top News – Të rinjtë në Japoni janë ‘esëll’ / Qeveria i shtyn të pinë më shumë alkool
18/08 15:00
Top News-Kryeministrja ‘tërbohet’ në party/Del videoja plasin polemikat, Marin: Asgjë për të fshehur
18/08 14:57
Top News – Shiu vjen papritur, përmbytje vdekjeprurëse / Viktima dhe të zhdukur në Kinë
18/08 14:06
Top News – Jemi gati 24 orë në ditë! / Tajvani tregon ‘muskulin’, nuk kemi frikë nga Kina!
18/08 13:28
Top News – 100 miliardë dollarë për Rusinë / Eksportet e energjisë mbushin arkat, po sanksionet…?
18/08 13:15
Top News – Trageti bllokohet në rërë… / Ndalet trafiku në lumin Rin, thatësira ka ulur nivelin
18/08 13:08
Top News – Ukraina po përgatitet për më të keqen / Situata në impiantin bërthamor është kritike
18/08 13:06
Top News – NATO ‘përvesh mëngët’ / Grupi i betejës në Bullgari, stërvitja më e madhe
18/08 13:04
Top News-Stuhi dhe përmbytje, breshër dhe rrufe/Anglia në alarm për fundjavën, më e keqja do të vijë
18/08 13:01
Top Channel/ Shpërthim në xhami/ Kabul, humbin jetën dhjetëra besimtarë
18/08 12:23
Top Channel/ Kinë: 16 të vdekur dhe 36 të zhdukur nga përmbytjet
18/08 12:10
Top Channel/ Hetimet për vdekjen e fëmijëve/ Mbetjet u gjetën në valixhe në Zelandën e Re
18/08 12:09
Top Channel/ Viktima nga zjarret/ Në Algjeri vdesin 26 persona
18/08 12:09
Top Channel/ Frikë në hapësirë/ Shëtitja e kozmonautëve rusë ndërpritet nga problemi me kostumet
18/08 12:08