Top Channel/ Kosova blen pajisje të reja ushtarake, miliona euro për shtimin e kapaciteteve të FSK
10/06/2021 15:25

Kosova do të shpenzojë 5.2 milionë euro për të blerë pajisje ushtarake, një hap ky që hidhet pas rishikit të buxhetit aktual sic shpjegoi ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj. Fillimisht, një shumë e tillë ishte planifikuar për shpenzime jo të domosdoshme, por tashmë objektivi ka ndryshuar. Mehaj tha se një gjë e tillë u arrit pass analizës dhe vlerësimit të detajuar të planit të prokurorimit për vitin 2021. “ Në procesin e rishikimit të buxhetit aktual, kemi arritur që shumën prej 5.2 milion euro nga planifikimet e mëhershme të shpenzimeve të panevojshme, ta ri-kanalizo0jmë në projektet e Programit Amerikan të Shitjeve të Jashtme Ushtarake (The Foreign Military Sales- FMS) me qëllim rritjen e aftësive dhe kapaciteteve ushtarake të FSK-së”, u shpreh ai. Ministri sqaroi se “blerjet do të realizohen në bashkëpunim dhe koordinim të ngushtë me partnerët amerikan dhe aleatët tjerë”. Disa ditë më parë, në një intervistë për REL, Shefi i Departamentit për Operacione dhe Trajnime në Forcën e Sigurisë së Kosovës, Kolonel Ejup Maqedonci, pohoi se FSK-ja gradualisht është duke i ngritur kapacitetet luftarake për mbrojtjen e territorit të Kosovës. Duke iu referuar Defender Europe 2021, ai kujtoi se Forca e Sigurisë së Kosovës, ka marrë pjesë edhe herë të tjera në ushtrime të ndryshme, por këte radhe, specifike është që forcat amerikane po zhvillonin një stërvitje atje cka përcolli sinjalin e qartë se Kosova dhe FSK-ja janë të përkushtuara krejtesisht për paqen dhe stabilitetin në rajon.

Top News – ‘Kosova sfidohet nga Serbia’/ Kusari-Lila-Bisedimet në Bruksel nuk janë të lehta
22/07 14:00
Top News – Kadri Veseli në Hagë/ Avokati kërkon lirim dhe pafajësi, prokurorja hesht
21/07 19:42
Top Channel/ Kosovë, vaksinohen të rinjtë/ Shumica e duan për të mbrojtur familjarët
21/07 19:34
Top News-Shifra të frikshme!/ Kosovë, 89 aksidente rrugore në 24 orët e fundit
20/07 15:42
Top Channel/ Festa i kushtohet familjes/ Myftiu Tërnava: Martesa vetëm mes një burri dhe gruaje
20/07 12:10
Top News – Takim pa asnjë pajtim… Lajçak: Suksesi i vetëm, dialogu do vazhdojë
19/07 21:48
Top News – Kthehen 11 vetë nga Siria/ Kosovë, tani nis sfida e riintegrimit
19/07 21:18
Top Channel/Shiu përmbyti Prishtinën/Banorët thonë se me këtë situatë përballen sa herë që ka reshje
19/07 19:49
Top News – 23 vjet nga masakra e Rahovecit/ 150 njerëz të pafajshëm, u vranë nga forcat serbe
19/07 15:16
Top Channel/ Kosova kthen 11 fëmijë nga Siria/ Operacion Maqedonia e Belgjika, Shqipëria vijon punën
18/07 19:37
Top News – Me dy filma në festivalin e Kanës/Kurti-përfaqësim dinjitoz artistëve të Kosovës
18/07 15:57
Top Channel/ Kosovë, fermerët prodhuan më pak/ Ekspertët fajësojnë temperaturat shumë të larta
17/07 19:47
Top News – Helmimi i qytetarëve në Deçan/ Të dyshuar 2 serbë, prokuroria nis hetimin
17/07 19:14
Top News – ‘Më shpëtoi Interpol’/ Miss Kosova rrëfen detaje nga trafikimi i saj
17/07 15:49
Top News – Helmimi masiv nga uji në Deçan/ Arrestohet zyrtari, nuk punonin kamerat e sigurisë
17/07 14:36
Top News-Helmohet Ramush Hardinaj/ Shkoi për vizitë në Deçan bashkë me familjen
16/07 13:16
Top Channel/ Zbulohet kush helmoi në Deçan! Depot e ujit përmbajnë bakterin e-coli
16/07 13:03
Top Channel/Deçan, helmimi nga bakteret/U gjetën në ujin e ujësjellësit.Mbi 1 mijë persona u sëmurën
15/07 19:47
Top News – Baktere kontaminuese… Gjenden në mostrat e ujit në Deçan
15/07 18:41
Top News – ‘Banorët e Deçanit të jenë të qetë’/ Drejtori i AKI-Siguria kombëtare nuk është në rrezik
15/07 15:29