Top Channel/ Komuniteti rom proteston në Greqi, polici qëlloi minorenin me armë
09/12/2022 19:03

Duke mbajtur në duar kartmonedha 20 euro dhe duke I djegur ato në mënyrë simbolike rreth 200 protestues nga komuniteti rom protestojnë para gjykatës së Selanikut duke bërtitur-Nuk ishte benzina, nuk ishin paratë,polici qëlloi atë që ndiqte, se ishte Rom! Brenda ndërtesës sapo është sjellë nën masa drakoniane oficeri I policisë I cili pak ditë më parë ka qëlluar me pistoletë gjatë ndjekjes një 16 vjecar rom që ka vënë benzinë në një pikë karburanti dhe nuk ka paguar 20 euro, duke e plagosur rëndë. Panagiotis Sabanis, kryetar i Federatës Rome të Maqedonisë Qendrore dhe Perëndimore Ka shumë incidente që ndodhin kur policia qëllon ndaj romëve për shkak të ngjyrës së tyre. Ka racizëm të madh në Greqi. Racizmi nuk ikën. Ai ekziston. Pjestarët e komunitetit rom kërkojnë drejtësi, ndërsa hedhin parrulla kur mësojnë së prokurori dhe hetuesi nuk bien dakord për masën ndaj oficerit të policisë që akuzohet për tentativë vrasje me dashje, ndërsa avokati I tij thekson se ai ka vepruar për vetëmbrojtje. Vassilis Pantsios, president i konfederatës së romëve grekë Ne shohim që ka një mosmarrëveshje mes prokurorit dhe hetuesit dhe ajo që më shqetëson mua dhe duhet të na shqetësojë të gjithëve është se çfarë mesazhi po i dërgojmë shoqërisë dhe çfarë policie duam. A do të qëllojë policia dhe do të vrasë njerëz për sjellje të vogla delikuente dhe do të lirohen ata që qëllojnë?Apo duhet të jemi të drejtë dhe të kemi ligje që vlejnë për të gjithë? Qëllova nga një distancë prej 10 metrash ka deponuar oficeri I policisë ,por rruga ka pasur gropa dhe nga tronditja e motorrit plumbi ka shkuar lart. Një video nga kamerat e sigurisë në rrugë tregon manovrimet që ka bërë 16 vjeçari me makinën e tij për ti shpëtuar ndjekjes së policisë. Ndërkohë në Athinë dhe Selanik në tre zona ku jetojnë romët për të katërtën ditë rrjesht vazhdojnë konfrontimet e dhunshmë mes romëve dhe forcave të policisë në shënje proteste për plagosjen e 16 vjecarit, që ndodhet në gjendje kritike për jetën. Në zonat e kryeqytetit protestuesit kanë ngritur barrikada dhe i kanë vënë zjarrin koshave të plehrave, kurse në Selanik pasditen e së premtes në operacionet që po zhvillon policia në lagjet e romëve janë dëgjuar edhe të shtëna armësh dhe situata është tepër e tensionuar. Pamjet: AFP

Top Channel/ Pamjet, ekipi shqiptar ndihmon në nxjerrjen e trupave nën rrënoja gjatë natës
09/02 10:01
Top Channel/ Mjeku i ekipit shqiptar në Turqi: Situata e vështirë, ndihemi ekstremisht të rënduar
09/02 10:01
Top Channel/ Ekipi shqiptar ndihmon në nxjerrjen e njerëzve nga rrënojat e tërmetit në Malatay
09/02 09:45
Top Channel/ Emigrantët përfshihen nga protestat anti-qeveritare në Peru, pranë kufirit me Bolivinë
08/02 22:36
Top News – Britania dëbon 28 shqiptarë të tjerë/ Në mesin e tyre, persona të dënuar për trafik droge
08/02 22:26
Top Channel/ Feremrët protestojnë në Paris/ “Po na ndalojnë të prodhojmë ushqime cilësore”
08/02 22:08
Top News – 30 familjarë nën rrënoja!/ Rrëfimi prekës i sirianit që gërmon ditë e natë
08/02 20:53
Top Channel/ Tërmeti, 12 mijë viktima/ Rëndohet bilanci. Nën rrënoja janë ende shumë persona
08/02 20:06
Top News – ChatGTP te Bing, Microsoft revolucionon motorin e kërkimit
08/02 20:01
Top News – Turqia përballë një ‘epidemie sizmike’!/ Çfarë është ky fenomen dhe sa mund të zgjasë
08/02 20:00
Top News – Biden pas balonës spiune!/SHBA do veprojë përballë agresionit rus e kinez
08/02 19:59
Top Channel/ Fjalimi para kombit/ Biden në kongres, mesazhe optimiste
08/02 19:57
Top News – Sa njerëz ka nën rrënoja!/ Shpresat për të mbijetuarit nisin të shuhen
08/02 19:53
Top News – Erdogan sulmon kritikët-Provokues!/ ‘Nuk përgatiteshim dot për një fatkeqësi të tillë’
08/02 19:12
Top Channel/ Nën rrënoja 45 orë, fëmijës i jepet ujë me tapë shisheje për ta mbajtur gjallë
08/02 18:14
Top Channel/ Turqi, nxirret i gjallë nga rrënojët një burrë pas 48 orësh
08/02 18:09
Top Channel/ Përmirësohet foshnjës që u nxor e gjallë nga rrënojat, ajo humbi gjithë familjen
08/02 18:08
Top News – Ish-agjentja rrëfen ambicien e McGonigal: Do pasurohej si lobist
08/02 17:57
Top News – Zelenski kërkon avionë modernë/ Pritet me duartrokitje në parlamentin britanik
08/02 17:47
Top News – 50 mijë shqiptarë në zonën e tërmetit / Të prekur edhe banorë me origjinë nga vendi ynë
08/02 17:36