Top Channel/ Kina afron marrëdhëniet me Rusinë, Zelensky ndihet “i injoruar”: Po presim vizitën
21/03/2023 22:35

Ndërsa presidenti kinez Xi Jinping zhvilloi vizitën e tij në Moskë, për të takuar presidentin rus Putin dhe për të konfirmuar marrëdhëniet e ngushta mes dy vendeve, zhvillime kishte edhe në Ukrainë. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky priti në një takim kryeministrin japonez Fydo Kushima në Kiev. Së bashku ata bënë edhe një vizitë në Bucha, qytetin ku rusët akuzohen se kanë bërë gjenocid gjatë pushtimit të tyre atje. Më pas dy liderët mbajtën një konferencë për shtyp. Presidenti zelensky e ciëlsoi kryeministrin japonez si një mbrojtës të fuqishëm të rendit ndërkombëtar, ndërsa konifmroi edhe pjesëmarrjen në takimin e radhës të G7-ës. Por, më tej Zelensky shprehur edhe disa zemërata kundrejt Kinës. Ai, tha se Kievi e ka ftuar Kinën në bisedime dhe po pret një përgjigje nga Pekini. "Ne i ofruam Kinës të bëhej një partner në zbatimin e formulës së paqes. Ne e kaluam formulën tonë në të gjitha kanalet. Ju ftojmë në dialog. Ne presim përgjigjen tuaj," tha Zelensky në një konferencë për shtyp, duke shtuar se: "Ne po marrin disa sinjale, por ende nuk ka specifika”. Kina ndërkohë i ka propozuar Moskës një plan paqeje me 12 pika dhe dënoi vendet që me veprimet e tyre vazhdojnë të zgjasin luftën. Amerika tha se këto plane maskojnë qëllimet e vërteta të Kinës, që po shqyrton mundësinë për të dërguar armë në Rusi. Pamjet: AFP

Top News – Kapin rob ushtarët e Putinit… / Rusët që luftojnë kundër Rusisë kërkojnë negociata
05/06 15:09
Top News – Irani i ka shitur municione Rusisë / Zbulohet kontrata me vlerë 1 milionë dollarë
05/06 15:08
Top News – Jo armët tona në Rusi…! Belgjika i kërkon sqarime Ukrainës, nis hetimin
05/06 15:06
Top News – ‘Në Rusi fillon lufta civile’ / Mercenarët e Wagner kapin rob oficerin e Putinit
05/06 15:04
Top News – U dënua se vrau 4 fëmijët e saj / Gruaja lirohet nga burgu, prova të reja tregojnë se…
05/06 14:59
Top News – Rriten çmimet e naftës në botë / Arabia Saudite zvogëlon sasinë e prodhimit
05/06 14:19
Top News – Ikën Wagner, avancon Ukraina / Kievi ka rimarrë një pjesë të Bakhmutit
05/06 14:18
Top News – ‘Ndjekje’ në qiell mbi Uashington / ’Plas’ paniku, avionët luftarakë shkaktojnë bum sonik
05/06 14:13
Top News – Fitoi Erdogan, ulet inflacioni në vend / Zbret nën 40 për qind për herë të parë këtë vit
05/06 14:12
Top Channel/ Suedia “heq cigaret”, vendi i parë “pa duhanpirje” në Europë?
05/06 14:10
Top Channel/ Erdogani ngre ekonominë? Bie inflacioni, shkak oferta “momentale” e gazit!
05/06 14:03
Top Channel/ 20 vjet burg për vrasjen e 4 fëmijëve të saj, falet australiania!
05/06 12:51
Top Channel/ Më e vështirë të bëhesh britanik/ Media: Do zgjatet koha për marrjen e nënshtetësisë
05/06 12:30
Top Channel/ Rritet nafta në tregjet globale: U ul sasia e prodhimit, cmimi “merr goditje”!
05/06 12:25
Top Channel/ Një grua në krye të NATO-s, drejt SHBA-së “zëvendësuesja” e Stoltenbergut?
05/06 12:17
Top Channel/ “Vramë 250 ukrainas”, Rusia: Bllokuam ofensivën e Kievit në Donjeck!
05/06 12:16
Top News – Antimafia godet grupin e shqiptarëve/ 25 urdhër-arreste, mes tyre emri i njohur i drogës
05/06 11:56
Top News – Mision për ‘shuarjen e zjarrit’ në veri / Escobar dhe Lajçak, në Beograd e Prishtinë
05/06 11:55
Top News – Bilanc i trishtë në 16 muaj luftë / Zelenski: Të paktën 500 fëmijë ukrainas të vrarë
05/06 11:11
Top News – Luftanijet kineze e amerikane pranë përplasjes / Marina e SHBA publikon videon
05/06 11:07