Top Channel/ Kili dislokon ushtrinë ndaj protestave të popullsisë indigjene
18/05/2022 22:07

Qeveria e Kilit ka dislokuar blindat ushtarake në rajonin jugor të Araukania pas rritjes së dhunës prej pretendimeve territoriale të popullsisë indigjene Mapuche. Ushtarët ishin urdhëruar në rajon edhe në tetor të vitit të kaluar nga ish-presidenti konservator Sebastian Pinera. Komunitetet indigjene në jug të Kilit prej dekadash kanë pretenduar kthim në tokat e tyre sipas të drejtave të paraardhësve, por që tashmë menaxhohen nga kompani pyjore apo fermere. Grupe radikale indigjene kanë marrë përgjegjësinë e disa sulmeve, kryesisht me zjarrvënie ose vjedhje lënde drusore e shkelje të tjera relativisht të vogla. Presidenti i ri Gabriel Boric kishte premtuar tërheqjen e ushtrisë gjatë fushatës së presidencës në fillim të vitit. Por pasi kërkoi ndihmën e kongresit ai rivendosi në zonë gjendjen e emergjencës. Qeveria ka thënë se do të ndjekë një politikë dialogu me komunitetin Mapuche dhe do të vazhdojë blerjen e tokës, edhe duke ruajtur gjendjen e emergjencës.

Top Channel/ Territori spanjoll në veri të Marokut bastiset nga mijëra emigrantë afrikanë
24/06 22:33
Top Channel/ Përleshje të rënda mes policisë e protestuesve kundër çmimeve në Kongresin e Ekuador
24/06 22:32
Top Channel/ “Pranoni propozimin francez”/ Kryeministri bullgar, thirrje maqedonisë së veriut
24/06 21:43
Top Channel/ SHBA, gjykata ndalon abortin/ Biden: Një ditë e trishtuar për SHBA, kjo nuk mbaron këtu
24/06 21:13
Top News-“Lufta e tretë nis nga Britania”/Kërcënimi i aleatit të presidentit Putin
24/06 20:52
Top Channel/ Evropa bëhet me lekë! Viza ETIAS bëhet e detyrueshme nga viti 2023
24/06 20:11
Top Channel/ SHBA, gjykata ndalon abortin/ Nisin protestat jashtë gjykatës së lartë amerikane
24/06 19:57
Top Channel/ Baker kujton vizitën në Tiranë, mbi 300 mijë shqiptarë pritën diplomatin amerikan
24/06 19:46
Top News-SHBA ndalon abordin/Gjykata e lartë rrëzon vendimin e 50 viteve më parë
24/06 19:44
Top News-Kush e drejton presidentin amerikan/Biden nuk bën asnjë lëvizje pa udhëzime
24/06 19:22
Top Channel/ Ngrohja globale: “Avioni laborator” francez analizon ndikimin e ndotjes
24/06 15:20
Top News – A do sulmojë Rusia një vend të NATO/Kaliningradi dhe rreziku i tensioneve me Lituaninë
24/06 15:12
Top News – Raketat amerikane në Ukrainë/SHBA në ‘aksion’ pasi Rusia përparon në Lindje
24/06 14:48
Top News-Putin dërgon pakicat etnike për të vdekur/Kush janë luftëtarët që ‘sakrifikohen’ në Ukrainë
24/06 12:51
Top News-Trafikantët shqiptarë ‘pushtojnë’ Italinë/Linja kokainës dhe bashkëpunimi me serbo-malazez
24/06 12:49
Top Channel/ Armët në SHBA, miratohet projektligji për kontrollin e tyre
24/06 12:23
Top Channel/ Katër muaj luftë! Ukraina bën bilancin e sulmeve nga Rusia
24/06 12:20
Top News – ‘Duhet luftë që të hysh në BE!’/Serbia ironizon vendimin e Brukselit për Ukrainën
24/06 12:08
Top Channel/ Ekspozita për gazetarët e vrarë dhe të plagosur gjatë raportimit të luftës në Ukrainë
24/06 11:49
Top News – ‘Po më pret familja në Itali’/ Si tentoi shqiptari të mashtronte karabinierët
24/06 11:39