Top Channel/ Kërkohet ish-ambasadori, për pastrim parash, çështja nuk mbyllet pa i gjetur adresën
20/05/2021 12:46

Gjykata e Tiranës kërkoi ndihmën e policisë për të gjetur adresën e ish-ambasadorit shqiptar në Itali, përgjatë viteve 1984-1991, Luftar Malia dhe familjes së tij, sa kohë ata kanë qenë nën hetim për pastrim parash. Hetimi është pushuar, pasi sipas prokurorisë së Tiranës, vepra penale nuk ekziston. Hetimi pesë vjeçar, që angazhoi edhe zyrën kombëtare të interpolit, për të verifikuar transaksionet e një çifti napolitan, u mbyll pas sqarimit të burimit të dërgesave, që u dyshuan nga autoritetet shqiptare si pastrim parash. Në dy raste, u konstatua se llogarinë e Angelo Frascino, ish-diplomati Malia, si person i autorizuar për të kryer veprime, tërheq shumën 'cash' prej 491 dollarësh dhe në rastin e dytë, në llogarinë e së bijës, një shtetas italian transferon 420 mijë euro, ku 75 përqind tërhiqet 'cash' ose u transferohen në llogari të tjera. Por, hetimet provuan se çifti italian që ndërroi jetë në vitin 2007, kishte lënë testament për vajzën e ish-diplomatit duke i lënë trashëgimi një shtëpi në Napoli dhe që pas vdekjes së tyre ishte kthyer në mollë sherri e për këtë arsye ajo e kishte shitur.

Top News/ Arrestohet polici në Fier /Pjesë e një grupi lriminal që trafikonin drogë
25/05 13:32
Top Channel/ Agron Llakaj humb njeriun e shtrenjtë: Më prit… nuk di se kur, por do e bësh si përherë
25/05 13:31
Top News- Arrestohen në Lushnjë babë e bir/Kapen ‘mat’ duke përgatitur drogë, 420 doza heroine
25/05 13:20
Top News/Fshiu mesazhet nga telefoni 21-vjeçares/Arrestohet i dashuri i polices që i dha fund jetës
25/05 13:16
Top Channel/ Hapet Sazani për turistët. Ishulli u hap më vonë këtë vit për shkak të burokracive
25/05 12:51
Top Channel/ Arrestohet partneri i polices! E reja u vetëvra në Tiranë, i dashuri ia fshiu mesazhet
25/05 12:49
Top Channel/ Arrestohet polici për drogë. Punonjësit të komisariatit Fier iu gjet kokainë në shtëpi
25/05 12:49
Top Channel/ Kapet kokainë në Durrës. Pakot me 7 kg të fshehura në furgonin me destinacion Anglinë
25/05 12:48
Top Channel/ Problemet e fermerëve të qershisë! Në Godolesh kërkojnë pikë grumbullimi frigoriferike
25/05 12:36
Top Channel/ Sonte finalja e madhe e BBV3/ Kurorëzohet fituesi në një mbrëmje plot surpriza
25/05 12:35
Top News/ 7 kg kokainë në furgon. Kapen shoferët në Durrës-Ishte hera jonë e parë
25/05 12:30
Top Channel/ Motorët-ambulancë/ Në verë, mjeku për urgjenca do lëvizë me motor
25/05 12:27
Top Channel/ Heroinë, kokainë! Babë e bir bien në pranga në Lushnjë gjatë megaoperacionit “Tempulli”
25/05 12:25
Top Channel/ Ku e sheh veten pas dy dekadash? Rama: Një katundar i pabezdisshëm dhe i padukshëm
25/05 12:19
Top Channel/Podcast me Alban Skënderaj/ Bisedë me kryeministrin për karrierën që nisi në Top Channel
25/05 12:14
Top Channel/ AMP arreston punonjësin e Policisë dhe tre persona, dy të tjerë vihen nën hetim
25/05 12:02
Top News/ I ati fut të birin në rrugën e drogës, kapen që të dy në Lushnje
25/05 11:50
Top Channel/ Kokainë në portin e Durrësit! Ishte fshehur në furgonin me targa angleze, dy arrestime
25/05 10:29
Top News/Sekuestrohen mbi 7 kg kokainë në Durrës, pranga pronarit dhe drejtuesit të furgonit
25/05 10:07
Top Channel/ Berisha u bën thirrje emigrantëve dhe diasporës: Ashtu siç ju përzuri Rama…
24/05 22:39