Top Channel/ “Kemi një marrëveshje”! BE vendos për herë të parë kufirin e çmimit të gazit
19/12/2022 19:49

Ministrat e energjisë të BE-së arritën të hënën një marrëveshje për vendosjen e një kufiri të çmimit për gazin natyror në bllok, për 180 euro për megavat orë. Masa e paprecedentë ka për qëllim frenimin e çmimeve të energjisë ndërsa blloku po largohet nga një krizë e përkeqësuar nga vendimi i Rusisë për të ndaluar furnizimin e BE-së me lëndë djegëse për t'u hakmarrë ndaj sanksioneve për luftën e saj në Ukrainë. Ky cmim mendohet se do të aktivizohet duke filluar nga 15 shkurt 2023, tregoi dokumenti që detajon marrëveshjen përfundimtare, kur çmimi i gazit të arrijë në 180 euro për megavat-orë gjatë të paktën tre ditësh tregtimi radhazi. Pasi të aktivizohet, cmimi do të qëndrojë aktiv për 20 ditë, por në rast se kufiri çon në një rënie të furnizimit me gaz, detyron racionimin, nxit paqëndrueshmërinë financiare ose inkurajon konsumin e energjisë, ai mund të pezullohet plotësisht me një vendim të Komisionit Evropian. . Gjermania votoi për të mbështetur marrëveshjen, pavarësisht se kishte ngritur shqetësime në lidhje me ndikimin e politikës në aftësinë e Evropës për të tërhequr furnizime me gaz në tregjet globale me çmime konkurruese. Ndërkohë që Holanda dhe Austria abstenuan. Të dy i kishin rezistuar kufirit gjatë negociatave, nga frika se mund të prishte tregjet energjetike të Evropës dhe të rrezikonte sigurinë energjetike të Evropës. Afërsisht 15 vende, përfshirë Belgjikën, Greqinë dhe Poloninë, kishin kërkuar një kufi nën 200 euro/MËh - shumë më i ulët se kufiri prej 275 euro/MËh i propozuar fillimisht nga Komisioni Evropian muajin e kaluar.

Top News – “Polonia do të na pushtojë”, Lukashenko kërkon armë bërthamore ruse në Bjellorusi
31/03 23:03
Top News – Premtimi i Mitsotakis/ ‘Zgjatim me 100 km, murin e çeliktë në kufirin me Turqinë’
31/03 23:00
Top News – “Franca digjet, ministrja krihet”, pozon për revistën Play Boy
31/03 22:56
Top News – A mund të kandidojë Trump për president, pas akuzave penale të ngritura ndaj tij?
31/03 22:32
Top Channel/ Parisi zhvillon referendum për ndalimin e qarkullimit të skuterëve elektrikë
31/03 22:31
Top Channel/ Zelensky kërkon që Bucha të bëhet simbol i drejtësisë për krimet gjenocidale të Rusisë
31/03 22:29
Top Channel/ “Fund dominimit të Perëndimit”. Putin “drejton busullën” nga Kina dhe India
31/03 22:28
Top Channel/ A do të ndalet kandidati? Trump përballë akuzave, pritet të shqyrtohen të gjitha provat
31/03 21:54
Top Channel/ Finlanda nuk ka më pengesa për anëtarësimin në NATO, Turqia vendi i fundit që firmos
31/03 21:54
Top News – FMN ‘zgjidh qesen’, 15.6 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën
31/03 21:15
Top Channel/ Kundërshtohet ligji për emigrantët/ Reagon zyrtarja britanike në OKB
31/03 19:51
Top Channel/ Ranë në një gropë teksa luteshin në tempull, shkon në 36 numri i viktimave
31/03 19:51
Top Channel/ Akuza ndaj Trump/ Bleu heshtjen e aktores pornografike gjatë fushatës presidenciale
31/03 19:50
Top Channel/ U kap me çaj mali, policia angleze arreston shqiptarin
31/03 18:48
Top News – A do shpëtojnë tanket e reja Ukrainën!/ ‘Bishat’ perëndimore gati për fushëbetejë
31/03 18:40
Top News – Ushtari në Ukrainë falet mes luftimeve/ Videoja nga fushëbeteja pushton internetin
31/03 18:39
Top News – ‘Kufijtë në Ballkan, një marrëzi’/ Maqedonia kërkon heqjen e doganave në rajon
31/03 18:39
Top News – Ishulli, me çmimin e një apartamenti/ Parajsa pranë Australisë del në shitje
31/03 17:45
Top News-Putin ndryshon doktrinën e politikës së jashtme/ SHBA kërcënon paqen, të mbrojmë fqinjët!
31/03 17:44
Top News – Plumbat ndaj kundërshtares së Erdogan/ Sulm pas përplasjes me presidentin
31/03 15:31