Top Channel/ Kapet turku, blinte vota për LSI-në, përgjimet zbulojnë skemën e blerjes së votave
21/04/2021 15:12

Dy aktivistë të Lëvizjes Socialiste për Integrim në Vlorë, u ndaluan nga policia për shkak se ata dyshohet të jenë përfshire në krime zgjedhore. Në përgjimet e nisura nga ana e prokurorisë së Vlorës, rezulton shtetasi turk, Abdulgfur Balikci 23 vjeç dhe Juriseld Mucaj 24 vjeç, kanë biseduar me njëri-tjetrin për blerje të votave. Dyshohet se në periudha të ndryshme, Muçaj ka marrë shuma parash nga turku Balikçi, për të marrë vota për LSI-në nga disa persona të njohur prej këtij te fundit. Në momentin e ndalimit, të dy aktivistëve, atyre u është sekuestruar një bllok, ku në të ishin shkruar 15 emrat e personave që dyshohet se do u blinin votën, po ashtu u janë sekuestruar edhe celularët për shkak se kanë pasur biseda mes tyre, që konfirmojnë veprën penale të shitblerjes se votës. Ndërkaq, hetimet e mëtejshme i kanë kaluar Prokurorisë së Posaçme SPAK, si organi kompetent për krimet zgjedhore. Turku Abdulgafur Balikçi, ka qenë i angazhuar me Lëvizjen Socialiste për Integrim, dhe ka pasur takime te shpeshta me kandidatin për deputet, Luan Rama. Balikçi prej disa vitesh jeton në Vlorë dhe së bashku me babain e tij, kanë një klinikë dentare. Kjo është hera e dytë brenda pak ditësh, ku aktivistë dhe drejtues qarqesh të LSI-së, bien në pranga për blerje të votave. Ne Pukë, pak ditë më parë u procedua penalisht drejtuesi lokal i kësaj partie, Demir Syla, si dhe u vu në pranga Vasil Shabani, i dyshuar si sekser. Atyre iu gjeten një liste me emrat e 27 votuesve në Pukë, dy fleta të ngjashme me atë të fletës së votimit dhe mbi 5 milionë lekë të vjetra, me te cilët dyshohet se do të blinin votat.

Top News – Verifikohen materialet zgjedhore/ Në 4 Kuti të QV të Beratit, konstatohen probleme
17/05 23:02
Top News – SPAK pritet të rinisë hetimin/ Të dhëna të reja për vrasjen e Artan Santos
17/05 23:01
Top Channel/ 400 kg kokainë në Kosovë, përfaqësuesi i autoriteteve italiane: Me rëndësi ka qenë…
17/05 22:34
Top News – Sekuestrimi i 400 kg kokainë/ Autoritetet e Kosovës dhe kreu i SPAK deklaratë
17/05 22:31
Top News – 400 kg e kokainës së sekuestruar në Kosovë/ Mbërritën në Lipjan me një kamion nga Durrësi
17/05 21:27
Top Channel/ 400 kg kokainë/Prokuroria e Kosovës: Droga, me vlerë 20 mln euro, u arrestuan 7 persona
17/05 21:23
Top Channel/Kapja e 400 kg kokainë në kamion, kryeprokurori Kraja mesazh grupeve kriminale
17/05 21:22
Top News – Covid 19 vijon të marrë jetë/ 3 viktima dhe 17 raste të reja në 24 orë
17/05 20:06
Top Channel/ Big Brother Vip vjen në Top Channel/ Së shpejti nisin audicionet për banorët e shtëpisë
17/05 20:00
Top Channel/”Shqiptarët janë homofobikë”/ Studimi: Anëtarët e komunitetit LGBTI janë të diskriminuar
17/05 19:57
Top Channel/ Covid shpejton plakjen/ Të sëmurët pas shërimit shfaqin probleme serioze në lëkurë
17/05 19:53
Top Channel/ Zgjedhjet e reja në PD/ Mblidhet komisioni që do organizojë procesin e 13 qershorit
17/05 19:53
Top Channel/ Rinis hetimi për Artan Santon, Prokuroria e kalon në SPAK: Dyshohet se u eliminua nga…
17/05 19:47
Top Channel/Kapen 400kg kokainë në Kosovë/Droga mes bananeve zbarkoi në Durrës,u ndoq deri në Lipjan
17/05 19:42
Top Channel/ Hetimi për Metën/ Mblidhen videot e incidentit te FRD dhe deklaratat e Presidentit
17/05 19:40
Top Channel/ Hapen kutitë e Beratit/ Gjenden disa parregullsi në disa prej atyre që u hapën
17/05 19:39
Top Channel/ Kërcënon policinë me armë, plagoset/ Gjendet parcela me hashash në Fier
17/05 19:38
Top News – Provat që rrëzojnë Ilir Metën! Kuvendi, komisioni hetimor të dhëna nga AMA
17/05 18:22
Top News – Teatri, tregues nëse ka ‘drejtësi të re’/ Açka- Amt, shembull i rezistencës demokratike
17/05 18:12
Top News – Jemi pro hapjes së kutive/ Salianji: jam i bindur se nuk do ndryshojë rezultati
17/05 18:12