Top Channel/ “Kanë dashur të vrasin Vuçiçin”, dyshime se është dikush i brendshëm!
25/10/2021 14:47

Ka pasur një plan për të vrarë presidentin serb, Aleksandar Vucic sipas kryeministres Ana Brnabic, e cila tha se goditja e kreut të shtetit ishte planifikuar të ndodhte gjatë zbulimit të monumentit të Stefan Nemanjës, që u bë më 27 janar të këtij viti në Beograd. “Vrasja është planifikuar prej kohësh dhe në detaje. Janë formuar struktura paralele në Ministrinë e Brendshme dhe janë bërë fushata në mediat e manjatëve, që janë transmetuar edhe në mediat në rajon për dehumanizimin e Vuçicit, që ta shndërronin atë dhe familjen e tij në një grup kriminal”, tha Bërnabic për televizionin Pink. Sipas saj, me këtë cështje po merren shërbimet kompetente dhe përgjegjësit nuk do të mund t’i shpëtojnë dejtësisë, e për këtë nuk do të merren parasysh as |emri, mbiemri, funksioni apo përkatësia partiake”. Kryeministrja serbe deklaroi se akuzat për përgjimet e Vuçicit në aferën “Jovanjica” janë “tentativë për grusht-shtet”. Dyshohet se ai është përgjuar nga shërbimet vendase, mbi të cilat ka kompetence ministria e brendshme, e drejtuar në vitet 2014-2020 nga Nebojsha Stefanovic, që aktualisht mban detyrën e ministrit të mbrojtjes. Stefanovic deklaron se knuk ka marrë pjesë “në ndonjë aktivitet që do ta rrezikonte Vuçic apo anëtarët e familjes së tij”. Edhe ish-sekretarja e Ministrisë së brendshme, Diana Hërkalovic, e arrestuar së fundi, eshte përmendur për lidhje me aferën e përgjimit të presidentit.

Top News- Mesazhi që zuri ‘mat’ trafikantët/ Bandat e kokainës kolumbiane me 13 mijë anëtarë
08/12 17:37
Top News – Avioni ‘top-secret’ ra në Mesdhe / F-35 i Britanisë nxirret nga fundi i detit
08/12 16:48
Top News -Udhëtimi i ‘vdekjes’ drejt Anglisë /Shqiptarët paguajnë 20 mijë euro, u lanë pa bukë e ujë
08/12 16:44
Top News – Lamtumirë ‘Mutti’! / Përfundon ‘mbretërimi’ 16 vjeçar i Angela Merkel
08/12 16:36
Top News- ‘Made in Albania’, droga në Turqi!/ Nga skafi u kapën 1.5 tonë, detajet e aksionit
08/12 16:12
Top News- Edhe pse e rreshtuar me Rusinë!/ Serbia pranë integrimit në BE, hap dhe 4 kapituj!
08/12 15:59
Top Channel/ Pfizer jep zgjidhje: Tre doza të vaksinës sonë, neutralizojnë Omicron!
08/12 15:47
Top Channel/Gjermani, nis “epoka e re”: Scholz, zyrtarisht kancelar ( por me pak tradhëti)!
08/12 14:42
Top Channel/ Trupa amerikane zbarkojnë në Ukrainë, fillon forcimi i mbrojtjes ajrore!
08/12 14:40
Top Channel/Befason Elon Musk: Çipa në trurin e njerëzve në 2022-shin!
08/12 14:38
Top News – Prifti që bekon anijet hapësinore / Ati Sergei, ceremoni në Bajkonur që nga 1999
08/12 14:34
Top News – Rrëzohet helikopteri i shefit të ushtrisë/7 viktima nga 14 personat që ndodheshin në bord
08/12 14:29
Top Channel/ Plas grushti në parlamentin turk, deputetët rrahin dhe truprojat!
08/12 14:23
Top News – Na duhet qiell i pastër për paradë! / Kina modifikoi motin në përvjetorin e partisë
08/12 14:09
Top News – ‘Nuk trembin Kinën, nuk na duhen!’ / SHBA ’heq qafe’ avionët e vjetër ushtarakë
08/12 14:02
Top News – Stuhi dhe borë në Milano / Italia në kthetrat e ‘Immaculata’-s, vendi në alarm!
08/12 14:01
Top News – Erdogan, urë mes Putinit e Zelenskit / Turqia, ndërmjetësuese në konfliktin Rusi-Ukrainë
08/12 13:58
Top Channel/Iku Merkel, iku mbështetja për Vuçiç: Qeveria e re gjermane, dorë të hekurt mbi Serbinë
08/12 13:03
Top News – 300 mln USD për ushtrinë ukrainase / SHBA miraton projektligjin përballë kërcënimit rus
08/12 12:53
Top Channel/ Bllokimi i negociatave, Bullgaria tregon kushtet e saj: 6 muaj për…
08/12 12:25