Top Channel/ Kadyrov shkon në Ukrainë, lideri cecen përgatit trupat për sulm në Kiev!
14/03/2022 12:38

Lideri cecen Ramzan Kadyrov, aleat i ngushtë i presidentit rus Vladimir Putin, pretendon se ka udhëtuar në Ukrainë për të takuar trupat çeçene që po luftojnë përkrah forcave ruse. Al Jazeera thotë se kanali televiziv çeçen Grozny postoi një video që e tregonte Kadyrovin në një dhomë të errët me uniformë ushtarake duke diskutuar me trupat e tij për një operacion ushtarak 7 km nga kryeqyteti ukrainas, Kiev. Sipas al jazeera, videoja është filmuar në Hostomel, një fushë ajrore pranë Kievit e pushtuar nga forcat ruse në ditët e para të ofensivës së tyre. Sidoqoftë, ajo thotë shkruan se nuk ka mundur të verifikonte në mënyrë të pavarur pretendimet e Kadyrov. Ditën tjetër ishim rreth 20 km nga ju nazistët e Kievit dhe tani jemi edhe më afër”, shkroi Kadyrov. Ai u bëri thirrje forcave ukrainase që të dorëzohen “përndryshe jeni të mbaruar”. Kadyrov, i cili shpesh e ka përshkruar veten si “ushtari këmbësor” i Putinit, ka postuar video të trupave çeçene të armatosura rëndë në rajonin e Kievit si pjesë e forcës pushtuese të Rusisë. Ai është akuzuar vazhdimisht nga grupet e të drejtave të njeriut, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian për shkelje të të drejtave, të cilat i mohon. Moska luftoi dy luftëra me separatistët në Çeçeni, një rajon kryesisht mysliman në Rusinë jugore, pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik në vitin 1991. Por që atëherë ajo ka derdhur shuma të mëdha parash në rajon për ta rindërtuar atë dhe i ka dhënë Kadyrovit një masë të madhe autonomie.

Top News – Rusia dhe Kina kundër NATO-s / Aleanca ngriti alarmin: Kërcënim direkt, sfidë serioze
01/07 12:39
Top News – Rusia bombardon Odesën / ’Shi raketash’ të erës sovjetike, 18 civilë të vrarë
01/07 12:34
Top News – ‘Një vend, dy sisteme’ / Presidenti kinez në Hong Kong: Nuk ndryshon qeverisja
01/07 12:25
Top Channel/”Gjak dhe hekur”, Rusia sulmon Odesën- dhjetëra të vrarë e të plagosur
01/07 12:06
Top Channel/Jo kaq shpejt, Von der Leyen: Ukraina në BE, por kujdes korrupsionin e oligarkët!
01/07 12:05
Top Channel/Çekia merr presidencën e BE-së, Kovaçevski: Po shqyrtojmë propozimin francez!
01/07 12:02
Top Channel/ Qeveria e Abazoviç në rrezik. Marrëveshja me kishën ortodokse serbe e fut në telashe
30/06 23:04
Top News-Gjermania drejt një super fuqie ushtarake/Scholz-Në pikë kthese pas Luftës së Dytë Botëtore
30/06 20:42
Top News- Macron u hap rrugën negociatave/Maqedoni-Bullgari pranojnë propozimin e ri francez
30/06 20:40
Top Channel/ Goditje për Biden! Gjykata e Lartë kufizon objektivat e tij për uljen e emetimeve CO2
30/06 19:49
Top Channel/ Biden kërkon përjashtim nga Senati: Duhet të kodifikojmë të drejtën e abortit
30/06 19:14
Top Channel/ Zgjidhet ngërçi Shkup-Sofje/ Maqedonia e Veriut pranon propozimin e presidentit Macron
30/06 19:10
Top News- Putin paralajmëron NATO!/’Perëndimi të mos vendosë baza në kufi me Rusinë!’
30/06 18:04
Top Channel/Anglia “hyn ushtarakisht” në Ballkan, Johnson: S`do lejojmë ta “marrë” Putini!
30/06 16:09
Top Channel/ Krimba deti për transplante njerëzore: Zbulimi i rrallë i shkencëtarëve francezë!
30/06 15:17
Top Channel/”Shkoni more në djall”, mposhtja e Rusisë: Tërhiqet nga ishulli i Gjarprit!
30/06 15:13
Top News – Putin i përgjigjet Johnsonit / ’Po të isha grua do ta pushtoja sërish Ukrainën!’
30/06 14:42
Top News-Lituania, frikë nga një sulm rus! BE-Rusi, akord për Kaliningradin. Enklava ruse, e izoluar
30/06 14:41
Top News-‘Do të merrja një plumb për Putinin’/Ish padroni i Formula1, Bernie Ecclestone shokon botën
30/06 14:30
Top News – Ukraina rimerr Ishullin e Gjarprit! Rusia pranon tërheqjen nga vendi simbol i rezistencës
30/06 14:07