Top Channel/ Jorida Tabaku: Biznesi i madh paguan 6% të xhiros si taksë korrupsioni
22/06/2021 19:48

Demokratët ngrenë alarmin pas publikimit të të dhënave nga BERZH dhe Banka Botërore që e rendisin Shqipërinë perkrah vendeve Afrikane për nivelin e lartë të korrupsionit. Tabaku: Është fatkeqësi që korrupsioni ndër biznese të vogla është rritur dhe e matur në vlerë reale bizneset sot paguajnë 3 përqind të xhiros si taksë për korrupsionin .Këto shifra për korrupsionin e bizneseve konfirmohen edhe nga shifrat e bankës botërore që 36 përqind e bizneseve sot paguajnë një takse korrupsioni. Është shqetësuese sepse korrupsioni po kthehet në një normalitet ndër bizneset dhe është një taksë që krahas fiskalizimit që do të fillojë në mesin e korrikut rëndon pjesën më të madhe të bizneseve duke rezultuar në 60 biznese të mbyllura çdo ditë në Shqipëri. Jorida Tabaku është e bindur se kjo situatë është rezultat i vendimeve të qeverisë në 8 vitet e fundit që sipaj saj i hapi rrugë kapjes së shtetit. Tabaku: Ky është vizioni që ka qeveria, rritja e korrupsionit në nivele të tilla për biznesin e vogël është thjesht fakti që në administratë publike punësohen militantë, të cilët paguajnë para për vendin e tyre të punës, për të mbajtur pushtetin. Pra janë të gjitha të lidhura zinxhir me njëra tjetrën. Nëse për biznesin e vogël paguhet 3 përqind i xhiros si taksë korrupsioni, për bizneset e mëdha sot është e pranuar po nga të njëjtat reporte që pothuajse 6 përqind e xhiros paguhet si taksë për të marrë një projekt, një tender ose një koncesion. Renditjen e Shqipërisë në vendin e dytë në botë për nivelin e korrupsionit e denoncoi publikisht edhe Lëvizja Socialiste për Integrim.

Top Channel/ Edhe dy ditë për vaksinimet e hapura! Shtohet numri i të rinjve që kërkojnë vaksinim
24/07 13:03
Top Channel/Turizmi, ende larg 2019! Kthehen polakët, më shumë pushues nga Kosova, më pak emigrantë
24/07 12:51
Top Channel/ Gratë shqiptare, më obezet në Europë! Në vend të tretë në kontinent. Elbasani kryesor
24/07 12:38
Top Channel/ Në Elbasan janë rregjistruar më pak se 20% e fëmijëve në klasën e parë
24/07 12:36
Top Channel/ Gjyqi i afrikanëve mashtrues, qëndronin në Shqipëri e vidhnin kompanitë në 9 shtete
24/07 12:33
Top Channel/ Frenon në autostradë që të mos shtypte kecin, përplasen në seri makinat në Lushnje-Fier
24/07 12:20
Top Channel/Më pak rregjistrime! Shkodër, thirrje nxënësve të rregjistrohen në shkollat profesionale
24/07 12:18
Top Channel/ Me automatik të mbushur me fishekë në sediljen e parë, arrestohet 32-vjeçari
24/07 11:46
Top Channel/ Të gjithë drejt bregdetit! Trafik i rënduar në Durrës
24/07 11:35
Top Channel/ Me pistoletë në çantë e drogë në makinë, disa të arrestuar gjatë kontrolleve në Lezhë
24/07 11:27
Top News – Kultivonin lëndë narkotike/ Arrestohen 4 persona, policia jep detajet
24/07 11:17
Top Channel/ Fluks emigrantësh në portin e Durrësit, vijnë dy tragete me shqiptarë dhe kosovarë
24/07 11:08
Top News-Aksion policor në Berat dhe Durrës/ Në pranga 2 shtetas për vepra të ndryshe penale
24/07 11:05
Top News -Transportonin emigrantë të paligjshëm/ Në pranga 2 persona, në kërkim një tjetër
24/07 10:34
Top Channel/ “SPAK të zbresë në Fier”/ Deputeti i PD Luan Baçi mbështet denoncimet Petro Koçit
24/07 01:48
Top News – Një koncert surprizë në Tiranë… Dua Lipa: Unë mburrem që jam Shqipëtare
23/07 22:30
Top News – Sërish kokainë në Portin e Durrësit/ Ishte fshehur në kontejnerët e një kompanie frutash
23/07 22:28
Top News – Moderna për 12-17 vjeçarët/ Vjen autorizimi i agjencisë evropiane të barnave
23/07 22:24
Top News – Vetëm një qark pa virus/ Më pak testime, por shumë infektime…
23/07 20:39
Top Channel/ SPAK në tenderat e Fierit/ Deputeti i PD Luan Baçi mbështet denoncimet e Petro Koçit
23/07 20:34