Top Channel/ Jo mbi 80 km/h/ Propozimi PS rrit moshën e shoferëve të rinj të autobusëve & kamionëve
04/07/2022 19:38

Pensionistët deri në 70 vjec mund të drejtojnë autobusë, kamionë, cdo mjet për transport publik apo transport mallrash si dhe lejet e drejtimit për ta mund të jenë të vlefshme për 15 vite. Pas ndryshimit të kodit rrugor duke ashpërsuar gjobat për tejkalimin e shpejtësisë dhe përdorimin e alkoolit gjatë drejtimit të mjeteve, grupi parlamentar i partisë socialiste propozon ndryshime të tjera ligjore përmes disa amendamenteve dërguar Kuvendit duke kërkuar rritjen e kufirit të moshës me 5 vjet për drejtimin e mjeteve për transportin publik. Aktualisht kodi rrugor lejon shoferët deri në moshën 65 vjec të drejtojnë autobusë apo kamionë e mjete të caktuara për transportin e njerëzve , por propozohet nga kryetari I grupit parlamentar të PS-së që kjo pikë të shfuqizohet. Për shqiptarët mbi 70 vjec leja e drejtimit për vetura do të jetë e vlefshme pas dorëzimit të një certifikate mjekësore që vërteton se janë të aftë fizikisht e mendërisht për të drejtuar mjetin. Më tej, kërkohet që të shtohen kufizimet për drejtuesit e motomjeteve, ku shoferët e rinj brenda 3 viteve pas marrjes së lejedrejtimit të kategorive A dhe B nuk duhet t’iu lejohet tejkalimi I shpejtësisë prej 80 km/orë në autostrada si dhe 70 km/ orë në rrugët interurbane kryesore.

Top Channel/ Trump nën hetim, FBI bastis resortin e ish-presidentit ne Florida
09/08 20:14
Top News-I kërkuar në Gjermani për 36 ngjarje kriminale/Gjykata e Tiranës miraton ekstradimin e tij
09/08 20:14
Top Channel/ Të gjithë duan të bëhen inxhinierë, dega më e kërkuar nga maturantët
09/08 20:03
Top News-E ngjashme me historitë e telenovelave/Dalin sms e ‘pengmarrjes’ së Marjusit dhe Ersidës
09/08 19:55
Top Channel/ Çmimet në Greqi, ulet energjia dhe karburantet, i lartë inflacioni
09/08 19:48
Top Channel/ Gruri më i lirë, buka jo! Fao: Çmimet ranë 14%, por furrat tona e shesin shtrenjtë
09/08 19:45
Top Channel/ Lumë parash për AKSHI-in/ Pas sulmit, miliona vende pune për agjencinë e informacionit
09/08 19:43
Top Channel/ Vrasja e Kastriot Recit, ADN shpëton të dyshuarin e prokurorisë
09/08 19:41
Top Channel/ Aksident në Rrilë të Lezhës, makina përplas motorin!
09/08 19:38
Top News-Aksident në Lezhë, makina ‘kokë më kokë’ me motorin; një person i plagosur
09/08 19:31
Top News-‘Hakmarrja’ e Ramës ndaj Dritan Lelit/Gjobitet 500 mijë lekë, shkak ndotja e Vlorës
09/08 19:29
Top Channel/E lidhi pas makine dhe tërhoqi zvarrë qenin, policia gjobit shoferin 55-vjeçar në Vlorë
09/08 19:10
Top News-Pas tragjedisë së Himarës me Jonadën/Në vend të Kumbaros, Rama shkarkon zëvendësen e saj
09/08 19:08
Top News- Me dorë të hekurt! Arrestohen 26 shoferë/Asnjë tolerancë për të rrezikshmit në rrugë
09/08 17:43
Top News-20 vite burg për zjarrvënësit e pyjeve/Ja çfarë ndodh dhe përse e djegin shqipërinë
09/08 17:27
Top News- Dosja që bën bashkë Berishën dhe Alibeajn/Demokratët kërkojnë shtimin e numrit të bashkive
09/08 16:00
Top News – 20 vite burg për zjarrvënësit e pyjeve/Ja çfarë ndodh dhe përse e djegin shqipërinë
09/08 15:59
Top News – 2 mijë studentë më pak në universitete/Ekspertët e arsimit zbulojnë arsyet kryesore
09/08 15:34
Top Channel/ Festa e ashures, politikanët urime në kryegjyshatën botërore
09/08 15:22
Top Channel/ Në plazh pa ujë. Kunë, prej një jave ujë vetëm në orën 5 të mëngjesit
09/08 15:19