Top Channel/ Jeta nën pushtimin rus, çfarë po ndodh në qytetet e pushtuara të Ukrainës
12/04/2022 19:55

Në oborrin e nje shkolle në qytetin ukrainas të pushtuar nga rusët , atë të Volnovakha, fëmijet dëgjojnë himnin e rusisë para se të futen në mësim. Kjo është panorama e parë që ofron jeta e re për civilët nën ndikimin rus. Ushtria duket se nuk i lë asgjë rastësisë , edhe pse nuk ka asnjë shenjë rezistenceje nga banorët, tanket dhe mjetet e tjera ushtarake me shenjën Z të stampuar, lëvizin gjatë gjithë kohës për të ndjekur veprimet e civilëve. Volnovakha nuk ka elektricitet dhe linjat telefonike gjithahstu janë jashtë funksionit, gazetarët e AFP i janë bashkuar një turi të organizuar nga ushtria ruse, Bombardimet e shumta kanë shkatërruar shtëpitë, kafenetë, dyqanet, prova me e qartëv se luftimet kane qenë të ashpra për qytetin e vendosur mes rajonit të Donetsk dhe qytetit port të Mariupol. Siç thotë Rusia, Volnovakha tani është "çliruar" nga ukrainasit neonazistë. "Është koha për të mësuar. Nxitoni, fëmijë!" Lajmëron një vajzë e vogël duke folur në mikrofon. Pas saj, stafi i shkollës qëndron pranë një flamuri rus dhe atij të Republikës Popullore separatiste të Donetskut. Aty pranë një ushtar-- qëndron duke parë, duke mbajtur një automatik. “Rusia, shteti ynë i shenjtë, Rusia, vendi ynë i dashur!" - dëgjohet të nisë himbi rus, ndërsa Stafi dhe nxënësit qëndrojnë të heshtur , pa mundësi të tjera për të vepruar ndryshe. Pamjet: AFP

Top News-26 fëmijë në bodrumin e kultit fetar/Mister motivet pse mbaheshin mbyllur. Pranga priftit
04/07 22:19
Top News-Dronë nënujorë për të transportuar drogë/Policia shokohet nga imagjinata e trafikantëve
04/07 22:16
Top News- Përgjaket SHBA në ditën e Pavarësisë /Viktima e të plagosur nga të shtënat në paradë
04/07 22:12
Top News- A do të dërgojë NATO anijet!/Bllokada ruse në Detin e Zi dhe ‘pengmarrja’ e grurit
04/07 19:54
Top News- Rusia kërcënon Bullgarinë!/Pse u dëbuan 70 diplomatët rusë nga Sofja
04/07 19:52
Top Channel/ Rindërtimi i Ukrainës pas luftës, ndërkombëtarët mblidhen në Zvicër
04/07 19:29
Top Channel/ Kriza nga thatësira, në Itali uji i pijshëm fillon të racionohet
04/07 18:23
Top News- Pakti me Bullgarinë përçan maqedonasit/Protesta ndaj propozimit të Macron, shqiptarët pro!
04/07 18:07
Top News- A do të dorëhiqet Papa Françesku!/Ati i Shenjtë i përgjigjet lajmit se është me kancer!
04/07 17:44
Top Channel/ ‘Kulla Eifel e mbushur me ndryshk” raporti alarmues për “Zonjën e Hekurt të Parisit”
04/07 17:39
Top News- Lufta ‘pajton’ SHBA dhe Gjermaninë/Dy fuqitë bëhen bashkë për të mbrojtur NATO-n!
04/07 17:33
Top News- Finlanda e Suedia përgatiten për sulm!/Frikë nga Rusia, qytetarët mbledhin ushqime e ilaçe
04/07 17:21
Top News – Tragjedia në Itali, 19 të zhdukur / Të mbijetuarit kërkohen me dronë termalë
04/07 17:19
Top Channel/ Çmendet inflacioni në Turqi, arrin 78.6%: më i larti në dekada!
04/07 15:15
Top News – Çmendet inflacioni në Turqi / Arrin në nivel rekord për dy dekadat e fundit
04/07 15:12
Top Channel/ Thatësira nxjerr zbuluar Mafian: Thahet liqeni, dalin trupat e të vrarëve!
04/07 15:08
Top News – Sporti përqafon Ukrainën/ Presidenti i IOC, Thomas Bach takon volodymyr zelensky
04/07 15:03
Top News – 60 plumba kundër të riut / SHBA, një tjetër video shokuese, policia vret afroamerikanin
04/07 14:53
Top Channel/ Shpëtohet me helikopter ekuipazhi i anijes që mbytej, “pllakos” stuhia e rërës!
04/07 14:53
Top News – Zbulohet zambaku gjigant i ujit / I fshehur prej 177 vitesh, entuziazmohen shkencëtarët
04/07 14:43