Top Channel/Italia ndryshon kushtet, përgjysmohet tarifa, përshpejtohen procedurat për azilkërkuesit
19/06/2024 22:16

Italia ndryshon sërish rregullat për ata që kërkojnë azil. Për emigrantët që aplikojnë, pagesa përgjysmohet nga 5000 deri në 2500 euro dhe do të përcaktohet “pa vonesë nga komisariati i policisë duke marrë parasysh situatën individuale të të huajit”. Kështu parashikon një dekret i Ministrit të Brendshëm Mateo Piantedozi, botuar në Fletoren Zyrtare. Ndryshimi në raport me dekretin e vjetër, është se Dekreti i ri përcakton afatin e regjistrimit të dosjes “brenda shtatë ditëve duke filluar nga pagesa e shumës së përcaktuar në komisariatin e policisë”. Një tjetër risi është edhe mundësia që këto para “të sigurohen brenda një periudhe prej njëzet e tetë ditësh edhe nga të afërmit e të huajit, të cilët duhet figurojnë me banim të rregullt në Itali ose në një shtet tjetër të Bashkimit Evropian”. Për të përcaktuar masën e garancisë, komisari i policisë "vlerëson, në veçanti, shkallën e bashkëpunimit të ofruar nga i huaji në procedurat e identifikimit. Ai duhet të jetë i saktë në shënimin e të dhënave personale të tija dhe të të afërmve që banojnë në BE si dhe duhet patjetër që përveç adresës së vendbanimit dhe asaj të punës, i huaji duhet që të posedojë ndër të tjera edhe një numër telefoni, të cilin duhet ta deklarojë. Pamjet: AFP

Top Channel/ Shërbimi Sekret e pranon: Dështuam në atentatin ndaj Donald Trump! Nuk përsëritet!
22/07 23:35
Top News/Demokratët nën ethet e kandidatit pasues pas tërheqjes së Biden, Pelosi nominon emrin e ri
22/07 22:56
Top News/ “Shërbimi sekret dështoi”/ Atentati ndaj Trump, autoritetet pranojë fajin
22/07 22:00
Top News/ SHBA në krah të drejtësisë/ 8 vite nga reforma, amerikanët vlerësojnë rezultatet
22/07 21:15
Top Channel/ “Nga gafat te lidhja jashtëmartesore”, Daily Mail: Kamala Harris fjalime pa kuptim
22/07 21:08
Top Channel/ Rrezik për front të ri lufte! Raketat e Huthit në Tel Aviv, përgjigjet ashpër Izraeli
22/07 20:59
Top Channel/ Kamala Harris mban fjalimin e parë/Vlerëson Biden, por nuk komenton garën presidenciale
22/07 19:38
Top Channel/ Masakër në një azil në Kroaci, autori qëllon me armë të moshuarit, 6 viktima
22/07 18:02
Top News/ Masakër në shtëpinë e të moshuarve / Ish polici qëllon dhe të ëmën, pesë viktima në Kroaci
22/07 15:21
Top News/ Izraeli urdhëron evakuimin e Gazës / Paralajmëron ’operacion të dhunshëm’ në pjesën jugore
22/07 15:20
Top Channel/ Harris nuk humbet kohë, nis fushatën për mbledhje fondesh: Dhuroni nga 20$-500$…
22/07 14:42
Top News/ Kush po e udhëheq SHBA-në??? Trump sulmon Bidenin: Të dorëhiqet si president
22/07 14:41
Top News/ Pas kuintave të tërheqjes së Bidenit…Sondazhe horror dhe staf i painformuar deri në fund
22/07 14:40
Top Channel/ U përfolën si kandidatë për President,guvernatorët tërhiqen nga gara: Mbështesim Harris
22/07 14:40
Top News/ Kosova, ‘në zemrën’ e Bidenit / Angazhim i tij ndër vite, nga Senati në Shtëpinë e Bardhë
22/07 14:40
Top News/ ‘Anatomia’ e një rënieje…Biden dorëzon stafetën, presidenti me një mandat
22/07 14:39
Top Channel/ Mbledhja urgjente dhe presioni i deputetëve! Si mori Biden vendimin për t’u tërhequr
22/07 14:38
Top Channel/ Kamala Harris mund të jetë gruaja e parë me ngjyrë që do të udhëheqë një parti të madhe
22/07 14:35
Top News/ Ukraina ‘humbet’ Bidenin / Zelenski: Mirënjohës për angazhimin e palëkundur
22/07 14:34
Top Channel/ I vodhi celularin të moshuarit, 17-vjeçari tërhiqet zvarrë nga autobusi! Vdes në spital
22/07 14:32