Top Channel/ Ishmi, lumi më i ndotur/ Aksioni për pastrimin e grykëderdhjes së lumit në det
14/05/2021 15:31

Ndotja e lumenjve nga plastika është kthyer prej vitesh në një problem të mprehtë mjedisor. Aktualisht, lumi Ishëm konsiderohet lumi më i ndotur në Europë, ndaj ”River Clean up” me qendër në Bruksel në bashkëpunim me degën e vet në Shqipëri ka nisur një sërë aktivitetesh ndërgjegjësuese duke nisur me nxënësit e shkollave dhe aksione konkrete për pastrimin e mjedisit dhe lumenjve. “Popullata e rritur ka nevojë të shohë fëmijët se si punojnë që të ndërgjegjësohen sesi plastika, problematika më e madhe e lumit Ishëm, të mos ndoti lumin. Do të duhet shumë punë pasi ai është lumi më i ndotur në Europë. Po me partnerët tanë dhe bashkitë respektive mendojmë t’ia dalim. Kamza dhe Tirana janë më ndotësit e lumit pasi pjesa më e madhe e mbetjeve vijnë prej andej”. Nxënësit e klasave fillore të një prej shkollave të Durrësit u përfshinë sot në një aksion mjedisor për pastrimin e terrenit përreth shkollës. Këtë fundjavë, rreth 150 të rinj nga Durrësi, Tirana dhe zona përreth do të ndërmarrin një aksion pastrimi në grykëderdhjen e lumit Ishëm, ku ndotja nga plastika paraqitet në nivele tejet kritike dhe vite më parë ka marrë dhe jetë njerëzish. “Misioni ynë është të pastrojmë lumenjtë e ndotur. Lumi Ishëm është më i ndoturi dhe ambicia jonë është që ai të jetë lumi më i pastër në Europë. Ndjejmë që ka shumë energji në Shqipëri për të bërë ndryshimin”.

Top Channel/ Stuhi breshëri në Elbasan, dëmtohen të mbjellat në fshatin Muçan
19/06 02:05
Top Channel/ Aksident i rëndë në Pogradec, makina përplas fëmijën 11 vjeç
19/06 02:02
Top News – Zhgënjim edhe në gjuhën e huaj/ Maturantët rezultate të dobëta në provim
19/06 00:40
Top News – Sherri i çiftit që solli vrasjen fatale/ Dëshmia e pilotit zbulon dinamikën e krimit
18/06 22:18
Top News – U akuza për vrasjen në ish Bllok/ Ish komandoja Merviol Bilo dënohet me shërbim prove
18/06 22:11
Top News – ‘Parku helen’ në Farkë/ Përurohet nga homologët Veliaj dhe Bakoyannis8xeVP5Km1dg
18/06 22:04
Top News – Firma e pastrimit humb tenderin/ Heq koshat, fshati plug mbulohet nga plehrat
18/06 21:56
Top News – Pas komenteve në rrjetet sociale/ Yuri Kim takon të riun që e quajti kineze
18/06 19:59
Top Channel/ Një ditë ndryshe për të moshuarit/ AZHBR u tregon agrobizneset e reja
18/06 19:48
Top News – Shembet hoteli në Manastir/ Ishte ndërtim pa leje, IKMT e hedh në tokë
18/06 19:38
Top Channel/ Greqia lejon shqiptarët për turizëm/Mund të kalojnë & me certifikatën jeshile vaksinimi
18/06 19:37
Top Channel/ Vaksinë fëmijëve para shtatorit/Komiteti imunizimit pritet të marrë vendimin së shpejti
18/06 19:36
Top Channel/ Kapen 300 kg kokainë në Durrës/ Droga ishte fshehur në kamionin nga Maqedonia e Veriut
18/06 19:35
Top Channel/ Samiti për Ballkanin në Vjenës/ Shqipëria u përfaqësua nga Ministrja Balluku
18/06 19:05
Top News – 300 kg kokainë në portin e Durrësit/ Arrestohet shoferi i kamionit nga Maqedonia
18/06 18:56
Top Channel/ Erion Veliaj dhe Kostas Bakoyannis përurojnë Parkun Helen në liqenin e Farkës
18/06 18:01
Top News – Blindohet kufiri dhe rrugëkalimet/ Marrëveshje e re mes Shqipërisë e Kosovës
18/06 18:01
Top News – Kriteret për të udhëtuar në Gjermani/ Këshillat që nisin nga Rinasi deri në destinacion
18/06 17:59
Top Channel/ Kapet 300 kg lëndë e dyshuar kokainë në Portin e Durrësit, si u zbulua droga në kamion
18/06 17:55
Top Channel/ Pamjet nga aksioni, hoteli në gjirin e Manastirit kthehet në gërmadhë
18/06 16:30