Top Channel/ Imazhe të kufirit mes dy Koreve para vizitës së Biden në Seul
20/05/2022 22:39

Në imazhe shihet kufiri mes Koresë së Jugut dhe Koresë së Veriut prej Kullës së Unifikimit Odusan në anën jugore Paju. Presidenti amerikan Joe Biden pritet të mbërrijë në Seul për të përsëritur mbështetjen e tij pas testimeve ushtarake të Koresë së Veriut. Zyrtarët e Biden thonë se vizita ka si qëllim të solidifikojë lidhjet e SHBA në Azi, përkundër rritjes së fuqisë ushtarake dhe tregtare të Kinës. Pak para nisjes Biden u takua me liderët e Finlandës e Suedisë par aplikimit të vendeve për aderim në NATO. Në një tjetër sinjal të përfshirjes së SHBA në konflikt, Shtëpia e Bardhë tha se gjatë kohës që Biden është në Azi, do të firmosë një paketë $40 miliardë në armatime për Ukrainën. Nënshkrimi do të bëjë që ndihmat në armatime për Ukrainën të vijojnë pa u ndalur, tha këshilltari i sigurisë Jake Sullivan, në avion me Biden. Në Korenë e Jugut ai shkon në kohën e testimeve alarmuese ushtarake, raketore nga Peniani në veri.

Top Channel/ Territori spanjoll në veri të Marokut bastiset nga mijëra emigrantë afrikanë
24/06 22:33
Top Channel/ Përleshje të rënda mes policisë e protestuesve kundër çmimeve në Kongresin e Ekuador
24/06 22:32
Top Channel/ “Pranoni propozimin francez”/ Kryeministri bullgar, thirrje maqedonisë së veriut
24/06 21:43
Top Channel/ SHBA, gjykata ndalon abortin/ Biden: Një ditë e trishtuar për SHBA, kjo nuk mbaron këtu
24/06 21:13
Top News-“Lufta e tretë nis nga Britania”/Kërcënimi i aleatit të presidentit Putin
24/06 20:52
Top Channel/ Evropa bëhet me lekë! Viza ETIAS bëhet e detyrueshme nga viti 2023
24/06 20:11
Top Channel/ SHBA, gjykata ndalon abortin/ Nisin protestat jashtë gjykatës së lartë amerikane
24/06 19:57
Top Channel/ Baker kujton vizitën në Tiranë, mbi 300 mijë shqiptarë pritën diplomatin amerikan
24/06 19:46
Top News-SHBA ndalon abordin/Gjykata e lartë rrëzon vendimin e 50 viteve më parë
24/06 19:44
Top News-Kush e drejton presidentin amerikan/Biden nuk bën asnjë lëvizje pa udhëzime
24/06 19:22
Top Channel/ Ngrohja globale: “Avioni laborator” francez analizon ndikimin e ndotjes
24/06 15:20
Top News – A do sulmojë Rusia një vend të NATO/Kaliningradi dhe rreziku i tensioneve me Lituaninë
24/06 15:12
Top News – Raketat amerikane në Ukrainë/SHBA në ‘aksion’ pasi Rusia përparon në Lindje
24/06 14:48
Top News-Putin dërgon pakicat etnike për të vdekur/Kush janë luftëtarët që ‘sakrifikohen’ në Ukrainë
24/06 12:51
Top News-Trafikantët shqiptarë ‘pushtojnë’ Italinë/Linja kokainës dhe bashkëpunimi me serbo-malazez
24/06 12:49
Top Channel/ Armët në SHBA, miratohet projektligji për kontrollin e tyre
24/06 12:23
Top Channel/ Katër muaj luftë! Ukraina bën bilancin e sulmeve nga Rusia
24/06 12:20
Top News – ‘Duhet luftë që të hysh në BE!’/Serbia ironizon vendimin e Brukselit për Ukrainën
24/06 12:08
Top Channel/ Ekspozita për gazetarët e vrarë dhe të plagosur gjatë raportimit të luftës në Ukrainë
24/06 11:49
Top News – ‘Po më pret familja në Itali’/ Si tentoi shqiptari të mashtronte karabinierët
24/06 11:39