Top Channel/ Ikën “Presidenti i mirë”/ Presidenti i shtatë i Republikës. Shqiperia ne zi
28/05/2022 19:37

Bujar Nishani ishte ushtaraku, i cili hoqi dorë nga spaletat për karrierën politike, karrierë e cila e çoi në postin më të lartë të shtetit. Ndryshimi i regjimit në vitin 1990 e gjeti ish-Presidentin në profesionin e pedagogut në Akademinë Ushtarake “Skënderbej”, profesion i cili nuk e pengoi që në vitin 1991 të merrte kartën e anëtarësisë së Partisë Demokratike. Ky mund të quhet edhe kthesa e madhe në jetën e ish-Presidentin, të cilit koha i kërkoi 14 vite për ta parë veten në politiken aktive. Në vitin 2005 ai u zgjodh deputet për herë të pare në qarkun e Tiranës, duke mundur ministrin e Brendshëm ne detyre socialistin Igli Toska, por ashtu siç ndryshoi pushteti, ndryshoi edhe jeta e Bujar Nishanit. Pas dy viteve si ligjvënës, ai i zuri vendin një tjetër Ministri të Brendshëm, kësaj radhe të Partisë Demokratike, Sokol Olldashit i cili u largua për të konkuruar për Bashkinë e Tiranës. Ciklet e ish-Presidentit në ekzekutiv ishin dy vjeçare, ku në vitin 2009 deri në 2011 mbajti postin e Ministrit të Drejtësisë dhe nga viti 2011 deri në qershor të vitit 2012 sërish atë të Ministrit të Brendshëm, duke zëvendësuar Lulzim Bashën i cili u largua në Bashkinë e kryeqytetit. Ngjarjet treguan se Bujar Nishani, ishte një njeri i rëndësishëm, jo vetëm për Partinë Demokratike, por edhe personalisht për Sali Berishën. Më 11 qershor të vitit 2012 familja e tij politike i dha atij spaletat e qytetarit të parë të Shqipërisë dhe gradën e komandantit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura duke e zgjedhur President të Republikës.

Top Channel/Akuzohet për sulm ndaj policëve, Nuredin Lushtaku lihet në paraburgim
04/07 23:35
Top News- Rama mesazh Greqisë për ‘detin’/‘Sa më shpejt marrëveshja për të shkuar në Hagë!’
04/07 22:00
Top News-Qëllohet me armë drejt një grupi fëmijësh/Panik në Shkodër, nuk ka të lënduar
04/07 21:55
Top News-Dy viktima nga Covid në vend / Përkeqsohet situata pandemike, 23 pacientë në spital
04/07 21:35
Top Channel/ Regjistrimet në shkollë/ Edhe këtë vit i gjithë procesi do realizohet nga e-Albania
04/07 19:57
Top Channel/ PS dhe PD në një zë kundër KLP/ Deputetët: Nuk janë zbatuar rekomandimet e Kuvendit
04/07 19:49
Top Channel/ Shtyhet gjyqi për Salianjin! Kërkohet prania e të dëmtuarit nga çështja “babale”
04/07 19:48
Top Channel/ Në 6 muaj, 1.2 ton hashash/ Mbi 100 persona të arrestuar, u zbuluan edhe 15 shtëpi bari
04/07 19:40
Top Channel/ Jo mbi 80 km/h/ Propozimi PS rrit moshën e shoferëve të rinj të autobusëve & kamionëve
04/07 19:38
Top Channel/ Çdo ditë 200 raste urgjencash/ Shkaku kryesor, vapa. 130 raste për humbje koshience
04/07 19:35
Top Channel/ Vëllezërit qëllohen me armë/ Vlorë, plumba në plazhin e mbushur plot me turistë të huaj
04/07 19:32
Top News- ‘Parazitët e bashkive abuzojnë me taksat’ /Opozita ashpërson tonet për hartën territoriale
04/07 18:24
Top Channel/ Kanabis në mes të pyllit në Shkodër, arrestohen dy “pronarët”, çfarë u gjet aty pranë
04/07 16:31
Top News- Shtyhet seanca ndaj Ervin Salianjit/ Shkak gjyqtarja, deputeti paralajmëron përballje
04/07 16:19
Top News – Rama, krah hetuesve të krimeve të Putin/ Shqipëria mbështet Gjykatën Penale Ndërkombëtare
04/07 15:59
Top News- Sezoni nis me krisma armësh në Vlorë/ Konfliktohen dy vëllezër, tmerrohen pushuesit
04/07 15:45
Top News – Alibeaj, kritik ndaj heshtjes së KLP/‘Bojkoti i avokatëve, rrezik për të burgosurit’
04/07 15:44
Top News-Inceneratorët, LSI tjetër akuzë në SPAK:189 mln€ evazion, të përfshirë persona pranë Bashës
04/07 15:44
Top Channel/ Gjyqi për Salianjin, vijojnë seancat për çështjen “babale”
04/07 15:44
Top News- ‘Blenë kompani në vlerën 30 mln €’/ Kush janë dy të moshuarit e denoncuar nga Kryemadhi
04/07 15:43