Top Channel/ I nxehti përvëlues. Raporti: 20 mijë vetë humbën jetën në Evropë
24/11/2022 18:16

Më shumë se 20,000 njerëz humbën jetën në të gjithë Evropën Perëndimore si pasojë e të nxehtit përvëlues të kësaj vere. Analiza zbulon kërcënimet që vijnë nga ngrohja globale e shkaktuar nga ndryshimet klimatike, thanë shkencëtarët. Gjatë valëve të të nxehtit të verës, temperaturat tejkaluan 40gradë C në Londër, zonat në Francën jugperëndimore arritën 42C dhe Sevilja dhe Kordoba në Spanjë vendosën rekorde prej 44C. Analiza nga grupi i shkencëtarëve World Weather Attribution zbuloi se temperatura të tilla të larta do të kishin qenë praktikisht të pamundura pa krizën klimatike. Humbjet e jetëve ishin 20% më të larta në rajonet ku ishin lëshuar alarme të kuqe të temperaturës ekstreme. Në Spanjë, Instituti Shëndetësor Carlos III i mbështetur nga shteti vlerëson se kishte 4,655 vdekje që i atribuohen valëve të të nxehtit.Instituti Robert Koch, agjencia shëndetësore e qeverisë gjermane, vlerëson se 4,500 njerëz vdiqën në vend gjatë muajve të verës, veçanërisht për shkak të temperaturave ekstreme. Vera e vitit 2022 ishte më e nxehta e regjistruar, sipas shërbimit të BE-së për ndryshimet klimatike Copernicus. Pamjet: AFP

Top Channel/ Vendoset çmimi tavan, mbeten pa karburant pikat e tregtimit në Hungari!
02/12 22:22
Top News – Nuk ndalen kalimet në La Mansh/ Anglia kërkon kthimin e azilkërkuesve shqiptarë
02/12 22:22
Top News – ‘Më mirë në burg në Angli, se në Shqipëri’/ Deklarata që shokoi autoritetet policore
02/12 22:18
Top Channel/ BE reagon pas deklaratë së Vucic: Të veprohet sipas mënyrës europiane!
02/12 21:29
Top Channel/Kremlini i përgjigjet Biden-it: Vetëm po pranuat kushtet tona…
02/12 21:26
Top News – Hungaria bllokon fondet e BE për Ukrainën/ Aleati i Putin në Evropë presion Brukselit
02/12 21:01
Top News – Rusia dërgon trupa në kufirin turk/ Putin dhe Erdogan përplasje interesash në Siri
02/12 20:59
Top News – Ukraina ka fundosur 12 anije luftarake!/ Si dështoi flota ruse në Detin e Zi
02/12 20:58
Top News – Borell në ‘fije të perit’ për dialogun/ Der Spiegel- Nuk është transparent dhe as neutral
02/12 20:55
Top Channel/ Vizita e Macron në SHBA, biseda për luftën në Ukrainë dhe marrëdhëniet dypalëshe
02/12 19:57
Top Channel/ SHBA për Open Balkan: Të diferencohet zona e tregtisë së lirë nga zona e kontrabandës!
02/12 19:46
Top Channel/ Anglia: Vazhdojnë kalimet në La Mansh, ktheni mbrapsht azilkërkuesit shqiptarë!
02/12 19:05
Top News- Jahti i oligarkut që u kap në Adriatik/Do dalë në ankand, pas sanksioneve të BE
02/12 18:43
Top News – A po shkojnë Putin dhe Biden drejt bisedimeve/ Rusia kërkon të flasë për luftën
02/12 18:42
Top News-Zuckerberg bëhet ‘bashkë’ me Elon Musk/Pas problemeve me Apple, sulmojnë kompaninë
02/12 18:33
Top Channel/ Borell mund “të shkarkohet” nga dialogu? Gjermanët: Nuk është transparent e neutral!
02/12 18:33
Top Channel/ Nafta ruse, 60 dollarë: BE, pranë kufizimit-PO e Rusisë stabilizon çmimin e karburantit
02/12 18:32
Top News – Putin rrëzohet nga shkallët!/ Raportet- Presidenti rus nën kujdesin e mjekëve!
02/12 18:02
Top News-‘Goditje’ për familjen mbretërore/Publikohet traileri i dokumentarit “Harry and Meghan”
02/12 17:52
Top News – Gjermania me ligj të ri për azilkërkuesit/ Përfitojnë shqiptarët me 5 vjet qëndrim
02/12 17:40