Top Channel/ I Dënuar dhe drejtor burgu/ Ministria e drejtësisë po verifikon procedurën e emërimit
18/10/2021 19:49

Ministria e drejtesise ka nisur verifikimet mbi proecdurat se si eshte emeruar en detyre drejtori i paraburgim 313 ketu ne Tirane. ky shtetas e mori detyren gjate kohes kur u denua nga gjykata e shkalles se pare Durres Por nuk ka ende te dhena konkrete se perse insitucionet pergjegjese mbyllen syte perpara ketij fakti duke e komanduar gjate 2020 Edison Metaj si titullar te burgut me te rendesishem, brenda te cilit aplikohet rregjimi i ashper 41 biss . Ky katapultim i tij ndodhi gjate kohes qe ishte nen gjykim dhe kur u shpall fajtor, teksa ndaj Metaj rendonte akuza e falsifikimit te dokumentave ne bashkepunim per nje krim qe prokuroria e akuzonte se e kishte kryer gjate kohes kur ishte specialist i grupit te shoqerimit ne burgje. Ndonese nga verifikimet e mevonshme rezulton se me pas apeli e shpalli 45 vjecarin te pafajshem , zyrtari i paraburgimit me te rendesishem ne vend rezulton se ka firmosur shkresa gjate kohes qe ndaj tij rendonte vendimi i fajesise ashtu si i shume te tjereve brenda ketij burgu . 45 vjecari Edison Metaj u hetua nga prokuroria e Durresit per falsifikim dokumentash mbasi sipas akuzes dyshohej se ai perpiloi dokumenta false duke mos shperblyer me oret shtese policet e burgjeve qe kishin sherbyer ne spital, por efektive te tjere . komisari i burgjeve ne ate kohe u denua me sherbim prove, nderkohe qe pavaresisht denimit u komandua ne krye te 313 ndonese vendimi i pafajesise u dha disa muaj mbas marrjes se detyres dhe konkretisht ne nentor 2020. Kjo neglizhence ka hedhur dyshime mbi filtrat e emerimeve ne krye te burgjeve.

Top News-Qeni zbulon shqiptarin trafikant/19 pako kokainë me vlerë 1.5 milionë euro
02/12 23:22
Top News-‘Zonja e drogës’ kapet në Itali/ Vajza nga Shqipëria, lidhje me politikën
02/12 21:14
Top News-Dasmë në shtëpinë e Big Brother Vip/Kush është çifti? Për ta këndoi Irini Qirjako
02/12 20:30
Top News – Hakmarrja e Kosovës pas vendimit serb/ Beogradi u ndaloi hyrjen 4 ministrave shqiptarë
02/12 20:06
Top Channel/ Erozioni shkatërron tokat/ Shkodër, lumi Drin merr para edhe tokat bujqësore
02/12 19:47
Top Channel/ Urdhri i ministres së Arsimit: Mësuesit e dënuar, jo më në shkolla!
02/12 19:46
Top Channel/ Përse burrat rrahin gratë? Gjyqtarja tregon arsyet e dhunës në familje
02/12 19:45
Top Channel/ Të dyshuarit për vrasjen në polici/ Shkak për atentatin ndaj Pashk Ujkës një borxh
02/12 19:43
Top Channel/ Ligjshmëria e zgjedhjeve të 30 qershorit/ Kushtetuesja foli, radha e Metës
02/12 19:41
Top News-Bien viktimat në 24 orët e fundit/Ja sa testime dhe infektime pati në të gjithë vendin
02/12 19:38
Top News-Një tjetër kryetar ikën nga PD/Xhaferraj jep dorëheqjen, Basha e zëvendëson
02/12 19:38
Top News-Tragjedia në Bullgari me 45 viktima/Hetime ndërkombëtare për shkakun e aksidentit
02/12 19:22
Top Channel/ Përfshihet nga flakët banesa në Gjirokastër, shkak soba e drurit
02/12 18:58
Top News – Shmanget tragjedia në Gjirokastër/ Bie zjarr në banesë, shpëton mrekullisht familja
02/12 18:54
Top News- Italia mision para Krishtlindjes/Nis vaksinimi emergjent i fëmijëve me Pfizer
02/12 18:43
Top News – Ekzekutimi që kushtoi 30 mijë euro/ I riu u pagua për të vrarë ish-deputetin Ujka?!
02/12 18:43
Top News- Të pavaksinuarit në karantinë/Pas Austrisë, edhe Gjermania me ‘dorë të hekurt’
02/12 18:28
Top News- Protesta e radhës për padrejtësinë, personat me aftësi ndryshe hyjnë në Kuvend
02/12 18:27
Top News- Dhunimi i medias, kallëzohet kreu i AKEP/ Shoqëria Civile protestë para Kuvendit
02/12 18:27
Top News – Kushtetuesja, ‘urdhër’ për Ilir Metën/ Datë e re për zgjedhjet e pjesshme lokale
02/12 18:22