Top Channel/ Hetimi për terrin energjetik, komuniteti Energjisë: Ndamë informacione
25/06/2024 22:29

Komuniteti i Energjisë, organi përgjegjës i Komisionit Evropian për integrimin energjetik të ballkanit perëndimor njoftoi mbajtjen e një mbledhjeje emergjente mbi incidentin në linjat e transmetimit që dërgoi në kaos gjithë sistemin energjit të Shqipërisë, Malit të Zi, bosnjë hercegovinës dhe pjesërisht Kroacisë në 21 qershor. Pjesë e takimit ishin 80 përfaqësues nga vendet e prekura si dhe anëtarë të operatorit evropian të transmetimit të energjisë, që është edhe inicuesi i një hetimi që do të zgjasë për gjashtë muaj. Gjatë mbledhjes përfaqësuesit prezantuan gjetjet dhe shkëmbyen informacione në lidhje me shkaqet e mundshme që sollën incidentin, që la miliona njerëz në rajon pa energji elektrike për disa orë. Diskutimet sipas deklaratës u fokusuan dhe tek nevoja për bashkëpunim dhe koordinim të zgjeruar rajonal ndërkufitar, si dhe domosdoshmërinë për të forcuar infrastrukturën e transmetimit të energjisë elektrike në mënyrë që të parandalohen ngjarje të këtilla. Nga raportimet, Mali i Zi ishte shteti i parë që u prek, ndërsa autoritetet malazeze raportuan se sistemi u mbingarkua nga rritja e papritur e konsumit të energjisë ndikuar edhe nga temperaturat e larta. Një tjetër dyshim që po hetohet rreth incidentit është dhe zjarri në një linjë 400 kW përgjatë kufirit me Bosnjën.

Top News/ Muzika e lartë, shkak i sherrit në Tropojë që i mori jetën të riut
13/07 17:24
Top News/ Gomonia përplas 56-vjeçarin në Karaburun/ Shoqërohet autori, i plagosuri dërgohet në spital
13/07 16:21
Top News/ Shkrumbohet stani në Fier, digjen dhe makineritë bujqësore
13/07 16:19
Top News/ Socialistët trajnojnë pasuesit/ D’Alema e Papandreou, leksione për të rinjtë
13/07 16:07
Top News/ PD- Ekonomia e vendit në krizë / ‘Sektorët më të goditur, industria e bujqësia’
13/07 16:06
Top News/ Dhunohen policët në Vlorë/ U konfliktuan me dy pronarë biznesi në Lungomare
13/07 15:57
Top News/ 64 ligje në gjashtë muaj/ Statistikat e Kuvendit, u refuzuan interpelancat
13/07 15:50
Top Channel/Paralajmërimi i SHBA: Rusia kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnikë në Kosovë e rajon
13/07 15:30
Top Channel/ Pishinat e Tiranës, Veliaj: U shndërruan që kur u morën në menaxhim nga bashkia
13/07 15:29
Top Channel/ Fermerët e bujqësisë bio! Në Fier marrin edhe tokat me qira
13/07 15:29
Top Channel/ Rreziku nga tatuazhet/ Mjekët: Shkaktarë të shtuar për limfomat malinje
13/07 15:23
Top Channel/ Ekspertët: Thjeshtimi i kritereve për programet arsimore prioritare prodhon të paaftë
13/07 15:12
Top Channel/ Shitja e ndërtimeve ka ngecur! Shkak, “ligji i ri të rivlerësimit me 3%”
13/07 15:10
Top News/ Gjadri, bazë e ‘Black Hawk’/ Rikthehet në funksion pas 50 viteve
13/07 14:24
Top Channel/Gjadri rikthehet në funksion për fluturimin e Black Hawk, ja helikopterët shkatërrues…
13/07 14:02
Top News/ Veliaj inspekton pishinat/ ‘Higjena dhe siguria e jetës janë primare’
13/07 14:01
Top News/ Zjarre në Delvinë e Dibër/ Zjarrfikës e ushtarë në terren, vijon ‘beteja’ me flakët
13/07 13:59
Top News/ Ndëshkohen shoferët e pabindur/ 31 mijë gjoba në një javë, shtohen kontrollet
13/07 13:12
Top Channel/ I plasi skafandrën në kokë, pamje të tjera nga sherri me mes policëve dhe të rinjve
13/07 13:01
Top Channel/ Lëvizja në rrugët e veriut/ Trafik të shtuar të turistëve dhe pushuesve ditorë plazheve
13/07 12:54