Top Channel/Helmimi erdhi nga uji/Pas një jave konfirmohet se në Deçan shkaktar ishte bakteri e-coli
16/07/2021 19:43

Hulumtimet e reja epidemiologjike në Deçan kanë rezultuar se në fshatin Drenoc ka vlera të shtuara të baktereve E.coli. Si rrjedhojë, Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka vlerësuar se uji në këtë fshat nuk është i pijshëm. E.Coli përfshin një grup të madh dhe të larmishëm të baktereve dhe disa mund të shkaktojnë të vjella, diarre e plogështi, simptoma këto që shfaqen deri në tre ditë pas kontaktit me të. Sipas institutit, përveç E.colit, nga rajoni i Deçanit nga mostrat e marra me 13 korrik, janë identifikuar edhe disa bakterie jo patogjene që mund të japin indikacion për kontaminim të ujit të pijes. Derisa ekzaminimet mikrobiologjike nga mostrat e pranuara nga pacientet me shenja të infeksionit, ende nuk kanë përfunduar. Për këtë, instituti ka kërkuar të bëhet pastrimi i ujit përmes tretjeve dhe të ketë klorizim të vazhdueshëm. Tutje, instituti ka rekomanduar që vazhdimisht inspektorati sanitar dhe mjedisor të identifikojnë kyçjet ilegale në rrjetin e ujësjellësit. Poashtu kompania që bën menaxhimin e sistemit të furnizimit me ujë, është udhëzuar të që inspektoj resurset ujore dhe të gjithë rrjetin, për të parë nëse mund të ketë përzierje të ujit me sistemin e kanalizimeve.

Top News-Një ditë në rrugën që ‘merr jetë’ njerëzish/Aksi Fushë Krujë-Lezhë, aty ku jetohet me frikë
01/10 13:38
Top News-6 orët e takimit me Hashim Thaçin në burg/Behgjet Pacolli në Hagë me një ‘ushtri’ shqiptare
01/10 13:36
Top Channel/ Sheshi “Skënderbej”. Debate për të vendosur edhe shtatore të Ismail Qemalit
01/10 12:37
Top Channel/ Durrës, arrestohet shtetasi rus i shumëkërkuar nga drejtësia gjermane për trafik droge
01/10 12:29
Top Channel/Lind “policia” e dritave, do fikin dritat në institucione. Rama: Masat shtyhen në nëntor
01/10 12:09
Top Channel/ Do shkëmbenin pakon me një kilogramë kokainë, arrestohen dy bashkëpunëtorët
01/10 11:45
Top News-I shpallur në kërkim prej dy vitesh!/Arrestohet 36 vjeçari, akuzohet për kultivim droge
01/10 11:31
Top News-Kthyen shtëpinë në fermë kanabisi!/Në pranga një person, në kërkim vëllai, nën hetim babai
01/10 11:30
Top News – 95 të vrarë në rrugë, dalin shifrat e 2022/Ja qarqet me numrin më të ulët të aksidenteve
01/10 09:26
Top News-Çifti i të moshuarve që vuan për një pikë uji/Ndërhyn Fiks Fare u zgjidh hallin në Mamurras
30/09 22:52
Top News-Atentati në Pukë, ‘kallauz’ në familje/Policia shoqëron vëllain dhe një të afërm
30/09 21:43
Top Channel/ Digjet banesa në Allkaj, shkaktohen vetëm dëme materiale
30/09 20:44
Top Channel/ Zhvishen “uniformat”/ Zbehet skandali, Prokuroria pushon akuzën për mashtrim
30/09 19:40
Top News-Pacolli flet pas takimit me Thaçin në Hagë/ ‘Ish-krerët e UÇK po vuajnë një gjë të gabuar’
30/09 19:31
Top News- Shqipëria e palëkundur, kundër Rusisë!/Nuk njeh aneksimin e 4 rajoneve nga Putin
30/09 18:45
Top News-Shqiptarët, pengmarrësit e ministrit belg/Dyshimet e policisë dhe si u ra në gjurmët e tyre
30/09 18:09
Top News-‘Kam gjithë jetën burgjeve…dhe në regjim BIS’/ Ymeri, dëshmia që la pa fjalë gjykatësin
30/09 17:09
Top News- Qentë nuhasin stresin tek njeriu!/Studimi i jashtëzakonshëm për kafshët shtëpiake
30/09 17:08
Top Channel/ Lëndë narkotike në formë çokollate, arrestohet 34-vjeçari në Tiranë
30/09 16:27
Top News – Kriza ngadalëson ekonominë në vend/Shifrat e Instat-Në tre muaj, rritje vetëm 2.23%
30/09 16:22