Top Channel/Hackerët gjunjëzojnë Australinë: “Vodhën të dhënat e gjysmës së popullsisë, duan para!
29/09/2022 13:58

Gjigandi australian i telekomunikacionit Optus zbuloi disa ditë më parë se rreth 10 milionë personave apo gati gjysmës së popullsisë së vendit, u ishin vjedhur të dhënat përmes një sulmi kibernetik. Disa ekspertë e përshkruan këtë si ngjarjen më të rëndë të kësaj natyre në të gjithë historinë e Australisë. Por së fundi ka pasur zhvillime akoma edhe më dramatike - duke përfshirë këtu shantazhin me qëllim përfitimin e një shpërblimi, dhe retorikat e tensionuara publike.

Top Channel/ Amerika dorëzon ‘tregtarin e vdekjes’ te Rusia, në këmbim të basketbollistes së njohur
08/12 23:07
Top Channel/ 52 të arrestuar në Gjermani, rrjeti terrorist planifikonte grusht shteti
08/12 22:52
Top Channel/ Policia rrit prezencën në veri të Kosvës, SHBA: Shtyni zgjedhjet
08/12 22:25
Top News – Droga rozë po ‘pushton’ Evropën / Përdoret kryesisht nga të rinjtë në klubet e natës
08/12 22:24
Top News – Jo vetëm për në Britani dhe Gjermani / Kërkesa të larta për azil dhe në Greqi
08/12 22:21
Top Channel/ NATO blindon krahun lindor, SHBA dërgon trupa dhe raketa në Estoni
08/12 21:41
Top Channel/ Beograd, Shqipëria kontribon për përjashtimin e rusisë nga organizata ekonomike
08/12 21:35
Top Channel/ Berberi i Brazilit në katar, 100 prerje flokësh. Richarlson: pres flokët nëse fitojmë
08/12 21:30
Top Channel/ Harry dhe Meghan ‘shkundin’ familjen mbretërore, del dokumentari ekskluziv
08/12 21:23
Top Channel/ Përmbytje në Lisbon, gruaja humb jetën pasi ngec në bodrum
08/12 19:43
Top News – Trump kapet me dokumente ‘top secret’/ Sërish kontrolle në rezidencën e ish-presidentit
08/12 18:59
Top Channel/ Austria bllokon pranimin në Shengen të Rumanisë dhe Bullgarisë, Kroacia merr dritën jeshile
08/12 18:55
Top News – Putin ngre në fshehtësi ‘flotën hije’/ Plani i Rusisë për t’u shpëtuar sanksioneve
08/12 18:53
Top Channel/ Papa Françesku ‘shpërthen’ në lot, ati i shenjtë preket në lutjen për Ukrainën
08/12 18:47
Top Channel/ Rusia liron basketbollisten amerikane në këmbim të tregtarit famëkeq të armëve
08/12 18:30
Top News – Shqiptarët, emigrantë në Angli / Një deputet britanik u del në mbrojtje
08/12 18:28
Top News-Pasi pushoi nga puna mijëra punonjës…/ Musk punëson dy nga kushërinjtë e tij në Twitter
08/12 18:09
Top News – Kërkohej në Zvicër për trafik droge / Shqiptari arrestohet në Itali dhe ekstradohet
08/12 18:06
Top News-Tiktok përsëri në telashe/Dyshohet se të dhënat e përdoruesve i dërgon në Kinë
08/12 18:05
Top News – Parlamenti zviceran voton marrëveshjen / Pro sigurimeve shoqërore me Shqipërinë
08/12 17:29