Top Channel/ Grupet detare punojnë për lirimin e tragetit gjigant me 800 pasagjerë
18/05/2022 22:06

Grupe të shpëtimit po punojnw në Indonezi për të nxjerrw nw det një trageti me më shumë se 800 pasagjerë që ka ngecur në në jug të vendit. Mjeti është bllokuar prej dy ditësh teksa kryente itinerarin e tij prej 184-kilometra në provincën lindore Nusa Tengara. Anija nuk duket se ka probleme të tjera dhe tashmë operacipnet fokusohen në tentativat e zhvendosjes së tragetit për ta risjellë në lundrim, dhe jo në evakuimin e pasagjerëve. Por deri tani përpjekjet e tërheqjes së anijes me rimorkiatorë kanë dështuar, tha kreu i bashkisë së Maumere. Autoritetet shtonin se nëse përpjekjet dështojnë deri të enjten, do të nisë evakuimi i pasagjerëve. "Tërheqja mund të kryhet vetëm gjatë ardhjes së baticës. Nëse nuk do të kemi sukses, do të nisë evakuimi megjithse pasagjerët janë të gjithë në shëndet të mirë”. Aksidentet detare ndodhin rregullisht në Indonezi, teksa në arqipelagun me 17,000 ishuj operojnë barka e mjete detare të panumërta.

Top News – Turqia heq bllokadën në NATO/ Suedia dhe Finlanda drejt anëtarësimit
28/06 23:01
Top Channel/Turqia heq bllokadën mbi Suedinë e Finlandën, arrihet marrëveshja për NATO-n!
28/06 22:04
Top Channel/ SHBA gati të ndërhyjë për Shqipërinë: “E zgjidhim ne çështjen me Sofjen”!
28/06 21:36
Top News- Skocia gati të shkëputet nga Britania/Edinburgu do të mbajë referendumin për pavarësi
28/06 21:28
TopNews-Spiunët rusë ‘ngrenë në këmbë’ Bullgarinë/Dëbon 70 diplomatë që punonin për shërbimin sekret
28/06 20:36
Top News-SHBA ndërmjetëson hapjen e negociatave/Bisedimet me Shqipërinë, kyçe për sigurinë e Europës
28/06 20:32
Top Channel/ 20 mijë infektime në ditë në Greqi, në 24 orë kanë humbur jetën 16 persona
28/06 19:27
Top News- Rusia u kërkon ndihmë bullgarëve/Mblidhni donacione për ushtarët rusë në Ukrainë
28/06 18:55
Top News-Putin mund të sulmojë vendet europiane/Ministri britanik paralajmëron luftë jashtë Ukrainës
28/06 18:54
Top News- Erdogan i dhuron 3 dronë Ukrainës/‘Bayraktar’ në frontin luftës kundër Rusisë!
28/06 18:52
Top Channel/ ”Na dijnë për robotë..”, linjat ajrore probleme me stafin-“Trazirat” kërcënojnë pushimet!
28/06 18:48
Top Channel/Jo vetëm fjalë, G7-ta “hedh para”: Plan Marshall për Ukrainën, miliarda për të tjerë!
28/06 18:20
Top News-‘Ukraina të dorëzojë armët brenda ditës!/Rusia ultimatum Zelenskit për fundin e luftës
28/06 17:47
Top Channel/ Rrëzohet kontenieri me gaz helmues në Jordani, 13 viktima
28/06 15:38
Top News – Hakmarrja e Putinit ndaj Bidenit / Rusia sanksionon gruan dhe vajzën e presidentit
28/06 15:18
Top News – A do t’i kthehet Putini Kazakistanit? / Pasi të ‘mbyllë hesapet’ me Ukrainën…
28/06 15:17
Top News – Britania është në prag të Luftës / Një moment si i 1937-ës! Paralajmëron shefi i ushtrisë
28/06 15:08
Top Channel/ Mbyllet samiti i G7, liderët: Nuk do i ndalim sanksionet ndaj Rusisë
28/06 15:06
Top News – Shkrihen akujt mes Erdogan dhe Biden / Takohen në Madrid, F-16 dhe Rusia në axhendë
28/06 14:55
Top News – 101 vjeç, dënohet roja e kampit nazist / Pesë vite në qeli…a do të dalë më që andej?
28/06 14:52