Top Channel/ Grevat fusin anglinë në kaos, pas hekurudhave, nisin punonjësit e aeroportit
23/06/2022 19:11

Qindra punonjës të British Airways në aeroportin e Heathroë votuan sot për të hyrë në grevë pas një mosmarrëveshje për pagat . Jan rreth 700 punonjës që kanë vendosur të bllokojnë punën në ditët në vijim pasi thonë se nuk kanë marrë atë se cfarë u është premtuar. British Airëays nga ana tjetër tha se sindikatat kishin refuzuar një rritje pagash prej 10% , por punonjësit pretendojnë se oferta e linjës ajrore ishte një 'bonus' për vetëm një herë dhe anëtarët e saj duan që të kthehet paga e plotë. Heathroë, aeroporti më i madh i Britanisë është zhytur në kaos që nga marsi pasi një numër i madh i stafit në siguri, kontrollin e trafikut të aeroportit dhe trajtimin e bagazheve u pushuan nga puna gjatë pandemisë. Aeroporti ka dështuar të menaxhojë një 'krizë të bagazheve' e cila ka sjellë një kaos me grumbullimin e tyre jashtë Terminalit 2. Pasagjerët që kanë humbur bagazhet e tyre janë ankuar në mediat sociale se janë detyruar të presin një javë për të rigjetur çantat e tyre. Dhjetëra mijëra pasagjerë janë goditur tashmë nga ndërprerja e punës në aeroport me anulimet e fluturimeve në javët e fundit dhe ndërkohë, gjysma e rrjetit hekurudhor është mbyllur në Angli, Uells dhe Skoci si pjesë e një greve të dytë hekurudhore këtë javë Pamjet: AFP

Top Channel/ Sidney në rrezik nga pëmbytjet, tajfuni në Kinën Jugorë ndan anijen më dysh
03/07 10:45
Top News- Rriten tensionet Turqi-Greqi/ Shtohen akuzat e paralajmërimet nga dy shtetet
02/07 19:36
Top News – Ushtria ukrainase “gjen” sekretet ruse/ Zbulohen në kufi hardisku me të dhëna të rëndësishme
02/07 19:26
Top News – Masakër në SHBA, vriten 3 policë/ Autori shkëmbeu zjarr me efektivët për disa orë
02/07 19:24
Top Channel/ Rusia e dënoi me pushkatim, britaniku apelon vendimin: Dy muaj për shqyrtimin e kërkesës!
02/07 16:55
Top News-Turistët në Venecia me biletë hyrëse / 10 Euro për person, qyteti publikon rregullat e reja
02/07 15:45
Top News-NATO do avionët e Finlandës e Suedisë/Anëtarësimi i shpejtë në aleancë, përfitim i dyfishtë
02/07 15:30
Top News-Trump sërish për Shtëpinë e Bardhë/ Njoftimi pritet së shpejti, shqetësim mes republikanëve
02/07 15:29
Top Channel /Ukraina kërkon ndihmën e Turqisë, Erdogan përgatit anijet!
02/07 15:01
Top Channel/ Finlanda “e lumtur”: Numri më i madh i vdekjeve nga droga në Europë!
02/07 14:59
Top News – Parashutistë serb në kufi me Kosovën / KFOR sqaron çfarë ndodhi: Ishte një…
02/07 14:40
Top News – Greqia do të njohë Kosovën!/ Po pret momentin e përshtatshëm për hapin final
02/07 14:38
Top News – Qindra raste të reja me Koronavirus/ Rikthehet frika e pandemisë, OBSH paralajmëron…
02/07 14:23
Top News – Rusia shton sulmet në lindje/ Po rrethohet Lisiçansku, bastioni i fundit i rezistencës
02/07 14:13
Top Channel/ “Fajin e ka Spanja”, protesta në Madrid pas vdekjes së 23 emigrantëve në Melilla!
02/07 13:54
Top News – Rusia, sërish masakër mes civilësh / Sulm në Mikolaiv pasi u vranë 21 persona në Odesa
02/07 13:04
Top News – Putin fle i tmerruar!/ Ish shefi i Pentagonit: Si një personazh i Dostojevskit
02/07 13:03
Top News – Një varg tërmetesh trondisin Iranin / Viktima dhe dëme, toka lëkundet me 6 ballë
02/07 12:50
Top News – Agresioni rus e problemet e brendshme / A mundet ta mbrojë NATO Evropën Lindore…!
02/07 12:48
Top News – NATO ‘në këmbë’ për Ukrainën / Çfarë armësh të reja i janë premtuar Kievit?
02/07 12:46