Top Channel/ Greqia në alarm për zjarret, 64 vatra brenda një dite
21/06/2024 21:24

Greqia po lufton për të dytën ditë rresht me disa dhjetëra vatra zjarresh që kanl shpërthyer në mbarë vendin , sidomos në zonat jugore . Sipas shërbimit zjarrfikës vetëm në 24 orët e fundit kanë rënë 64 zjarre, 45 prej të cilave brenda disa orësh. Autoritetet kanë dërguar mesazh me numrin e urgjencës 112 për rastet e katastrofave në disa zona në mënyrë që banorët ti evakuojnë ato Dhjetra zjarrfikës të ndihmuar nga tetë avionë po përpiqen prej disa orësh të shuajnë zjarret në pyjet e rajonit të Ahaias dhe Ilias në gadishullin e Peloponezit pranë qytetit të Kranidit . Situata bëhet e vështirëë pasi në disa raste, shpejtësia e erës i kalon 95 kilometra në orë. Ndërsa edhe temperaturat janë tepër të larta. Zjarret më të rrezikshme me të cilat përballen zjarrfikësit dhe që kërcënojnë vendbanimet në disa fshatra, janë në Megalopolis të Arkadisë, Mastrantoni të Ahaisë, Kranidi të Argolisë dhe Alpohori në Ilia. Në disa fshatra të tjerë pamjet e dëmeve të shkaktuara nga zjarri janë tronditëse. Me urdhër të Ministrisë së Shëndetësisë, spitalet e Patrës, Pirgos dhe Argolisë janë vënë në gjendje gatishmërie, për shkak të zjarreve të vazhdueshme në zonë . Ndërkohë një 55-vjeçar ka humbur jetën nga asfiksia gjatë përpjekjeve për fikjen e zjarrit. Përveç gadishullit të Peloponezit flakët po shkrumbojnë disa zona pyjore në Amfithea të Larisës, në Tebë ,në Agios Spiridon të Viotisë , në Fthiotida dhe Evia. Greqia ka vite që përballet me zjarret e mëdha , por ato janë bërë më shkatërruese pasi verat janë bërë më të nxehta dhe më të thata. Ministria e Mbrojtjes civile ka shpallur gjendjen e gatishmërisë. Vetëm në dy zonat më të rrezikshme të zjarreve të sotme , në Kranidhi dhe Ahaia operojnë mbi 650 zjarrfikës me 60 automjete dhe 8 avionë dhe 1 helikopter. Kurse në Fthiotida dhe Megalopolis operojnë 100 zjarrfikës me një grup këmbësorësh, 26 automjete, 8 avionë dhe 4 helikopterë. Pamjet: AFP

Top News/ ‘Kërcënim serioz për paqen’/ Pas deklaratës në samit, Koreja e Veriut akuzon NATO-n
13/07 20:30
Top News/ Rusia dhe Kina, stërvitje ushtarake/ Përgatitje kundër perëndimit, manovra detare
13/07 20:05
Top Channel/ Sulm nga ajri, vriten 71 palestinezë! Ushtria izraelite: Shënjestra komandanti i Hamas
13/07 19:14
Top Channel/ Sulm në zonën humanitare të Gazës, 71 viktima, qindra të plagosur!
13/07 18:30
Top Channel/ Dasma e vitit në Indi! Nga Kardashian te Tony Blair, VIP-at që marrin pjesë në ceremoni
13/07 15:48
Top News/ Biden, tjetër taktikë për zgjedhjet/ S’ka tërheqje, si po e largon vëmendjen nga dështimi
13/07 15:01
Top News/ 71 të vrarë në Gaza/ Viktimat ishin civilë, mes tyre dhe fëmijë
13/07 14:39
Top News/ Lojërat olimpike të Parisit pa Biden!/ Presidenti vë në krye të delegacionit Zonjën e Parë
13/07 13:50
Top News/ SHBA kërkon largimin e Izraelit nga Gaza/ Gjenden 60 trupa civilësh në ish qendrën e OKB
13/07 13:46
Top News/ Vrau producenten nga pakujdesia/ Pushohet çështja për aktorin Alec Baldwin
13/07 13:40
Top News/ ‘Marrëveshje për censurim’/ Elon Musk akuzon Komisionin Evropian
13/07 13:20
Top News/ Trump pa kufizime në Facebook e Instagram/ Kompania ‘Meta’ i heq barrierat për zgjedhje
13/07 13:09
Top News/ Ukraina sulmon Rusinë me drone/ Shpërthen në flakë depoja e naftës në Rostov
13/07 13:06
Top News/ Britania pret liderët evropianë, pjesë edhe kryeministri Edi Rama, në fokus Ukraina
13/07 13:06
Top News/ Irani me qëndrim të ri ndaj BE/ Presidenti kërkon bashkëpunim për sanksionet
13/07 12:58
Top Channel/Alec Baldwin i pafajshëm! Gjykata pushon çështjen ndaj aktorit, vrau gabimisht kineasten
13/07 12:13
Top Channel/Si mund të shkarkohet Biden? Neni 25 i Kushtetutës parashikon zëvendësimin e presidentit
13/07 12:12
Top Channel/ Shembja e shkollës në Nigeri, shkon në 22 numri i viktimave
13/07 12:01
Top News/ Rusia komplot kundër Europës/ Zbulohen atentate kundër mbështetësve të Ukrainës
13/07 11:08
Top Channel/ Vonesa e Bidenit nervozon Melonin, mimikat e saj në Samitin e NATO-s bëhen virale
12/07 22:53